Založ si blog

Skríning – nápad presahujúci hranice génia

Od 18.1.2021, teda od dnes, začína na Slovensku nová forma testovania ľudí na COVID. Prezieravo to nazvali skríning, podarilo sa im vyhnúť už nepopulárnemu spojeniu celoplošné testovanie. No keď sa naň pozrieme triezvymi očami, nájdeme veľa prešľapov, ktoré naši géniovia urobili.

V prvom kroku geniálneho plánu je uvedené:

Na celoslovenskom skríningu sa zúčastnia pracujúci od 15 do 65 rokov.

MOJ budú zriaďovať mestá a obce s podporou štátu. Budú ich opäť stovky. Optimista vidí dobrú správu. Situácia v našich nemocniciach je natoľko dobrá, že môžeme tisícky lekárov a zdravotníkov stiahnuť na desať dní od pacientov a nechať ich testovať obyvateľstvo. Pesimista to vidí opačne, Matovič už neverí možnému vyliečeniu ľudí v nemocniciach, veď aj tak nemáme účinný liek, očkovanie je iba prevencia. No má stále pár miliónov testov na sklade, ktoré predvídavo nakúpil v októbri 2020!!

Je zjavné, že formulácia je ústupkom Matoviča Sulíkovi, ktorý požadoval testovanie podnikov, chcel nerušiť výrobu a chod ekonomiky. Lebo opak by bol zjavnou samovraždou, štát by už nedokázal kompenzovať nové straty, veď to neurobil dodnes po prvej vlne!

Z toho však vyplýva, že nemusia sa dať pretestovať deti a žiaci ZŠ, dokonca ani niektorí prváci SŠ, ak nedovŕšili 15 rokov. Tento fakt by umožnil opätovne a okamžite otvoriť všetky ZDŠ. Samozrejme výnimka platí aj pre dôchodcov! No nezaradili naši géniovia seniorov práve do najohrozenejšej skupiny obyvateľstva? Minister Krajniak si v ZSS robí vlastné experimenty, dokonca svoj model pretestovania dal k dispozícii vláde. No pri hlbšom zamyslení sa nemusia testovať ani nezamestnaní, ženy v domácnosti, bezdomovci, ba ani študenti stredných a vysokých škôl. Určite by sa našli aj iné skupiny. Všetky tie kategórie predsa nespadajú do skupiny pracujúcich, lebo za svoju činnosť neberú peniaze. Dokonca aj niektorí zamestnanci. Lebo čo znamená rozpätie 15 až 65 rokov. Platí to pre tých, ktorý už ten vek v čase testu už dovŕšili, alebo podľa vojenských zvykov tí, ktorí ho dosiahnu v kalendárnom roku? Rozdiel môže dosiahnuť desiatky tisíc ľudí!!!

V druhom kroku, sa po vyhodnotení výsledkov, rozdelia okresy do dvoch skupín podľa počtu zistených infekcií. Polovica (37) s lepšími výsledkami bude považovaná za dobrú, druhá (36) s horšími bude zlá a sekírovaná ďalej. Postúpi do druhého kola a preskrínuje sa opäť. NO nemáme v republike náhodou 76 okresov? Podobný postup bol použitý aj v prvom celoplošnom testovaní, ale tam sa delilo podľa dosiahnutých výsledkov vyjadreného v %. No teraz sa to rozdelí matematicky! Bez ohľadu na skutočnú chorobnosť. Nebude záležať na tom, či identifikujú v okrese desiatky či tisíce nositeľov!!! Optimista dostane ranu, percento nakazených bude nižšie ako 1,00% vo všetkých okresoch, no represie budú pokračovať v 36 z nich!! Pesimista sa zaraduje, najnižší počet chorých bude až 5 %, ale opakovanie sa bude týkať len 36 okresov!!! Kto vymyslel také geniálne, so šialenstvom hraničiace, ba aj ho prekračujúce, riešenie?

Vláda dokonca ani ten dokument neschválila jednohlasne, p. Veronika bola proti. Neviem, čo ju k tomu viedlo, že by ju osvietil neočakávaný záchvat rozumu? No zjavne jej námietky nebral nik vážne. No hovorí sa, že genialita hraničí so šialenstvom!  No a naša vlád prekročila hranice geniality….

Bezúhonnosť

06.02.2021

Dnes je samozrejmosťou pri nástupe do zamestnania a výkone povolania. Výpis či odpis z Registra testov musia predkladať učitelia, zamestnanci štátne či verejnej správy, možno až po upratovačky. Kto tam má čierny fľak (pás), jednoducho nemá šancu robotu získať! Platí to pre všetkých okrem špeciálneho prokurátora! Nevadí, že p. Lipšic nemá potrebnú prax. Takých [...]

Rekviem

30.01.2021

V poslednom období zomiera na Slovensku viac ľudí, berieme to na vedomie, pokiaľ sa to nedotýka priamo aj nás. Teraz sa to dotklo aj mňa, v priebehu pár mesiacov zomreli v mojom blízkom okolí dve osoby. Prehrali dlhý boj s rakovinou. Tej dlhé roky viac-menej úspešne odolávali. No neodolali! No porazila ich tá choroba, alebo podľahli COVID MÁNII? Nestala sa príčinou ich smrti [...]

Bože, odpusť im, bo nevedia, čo robia!

21.01.2021

Pri písaní príspevku som sa nevedel rozhodnúť pre nadpis, lebo sa mi natíska ešte jeden vhodný: Boh odpúšťa, my nie! Aj po pár mesiacoch vlády Igora Matoviča sa neustále potvrdzuje, že vláda, ktorú zostavil zo svojich pochlebovačov, má ďaleko od odbornosti, skúsenosti a ostatných vlastností potrebných pre správne riadenie krajiny! Niektoré ich nariadenia nemajú logiku, [...]

Jozef Brhel

Jozef Brhel zostáva vo väzbe, rozhodol Najvyšší súd

01.03.2021 16:20

Najvyšší súd sa stotožnil s rozhodnutím Špecializovaného trestného súdu z 5. februára, ktorý obvinenému konštatoval dôvody útekovej a kolúznej väzby.

Mária Kolíková

Pripomienku ku Kolíkovej súdnej mape podpísalo vyše 800 sudcov a zamestnancov súdov

01.03.2021 16:08

V prípade hromadnej pripomienky podpísanej minimálne 500 podporovateľmi je ministerka spravodlivosti povinná pristúpiť k rozporovému konaniu, pokiaľ pripomienkam nevyhovie.

Zuzana Čaputová

Slovensko má vďaka EÚ podľa Čaputovej lepšiu šancu zabezpečiť si vakcíny proti covidu

01.03.2021 15:58

Podľa slovenskej hlavy štátu sa však rokovania o nákupe vakcín mohli začať o niečo skôr a mohli sa prípadne zaoberať aj otázkou výrobných kapacít.

Univerzita Komenského

Univerzita Komenského vstupuje do protestu proti politizácii verejných vysokých škôl

01.03.2021 15:37

Politizáciu univerzita vníma nielen cez predstavený návrh novely vysokoškolského zákona z dielne Ministerstva školstva, ale aj finančnou politikou ministerstva voči verejným vysokým školám.