Založ si blog

Na Slovensku po slovensky

Naša krajina vstupuje do nepokojnej a rozbúrenej doby blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Výrazne sa to prejavuje najmä na sociálnych sieťach. Teda na fb, ktorý si občas pustím. Neprekvapila ma rôznorodosť názorov, ani ich niekedy až ostré ba aj primitívne obsahy. No nedá mi poznamenať na formu. Ľudia, prosím, ak sa už chcete prezentovať na verejnosti, naučte sa základné pravidlá nášho jazyka!

Pri troche empatie, chápem pisateľov, ktorí nepoužívajú diakritiku. Ak komunikujú cez telefóny, je asi ťažké, ak nie nemožné, nájsť  dlhé samohlásky či písmenká s mäkčeňmi. No rozlišovať medzi malými a veľkými písmenami sa dá, ako aj vkladať čiarky do súvetí. Utvoril som si obraz o inteligencii autorov niektorých príspevkov, no zistil som, že sa neznalosť pravopisu netýka iba tých aj neznámych ľudí. Bežne sa stretávam s chybami v textoch našich verejnoprávnych i súkromných  televízií, hlásatelia a komentátori nedokážu rozlišovať medzi životnými a neživotnými podstatnými menami, nevedia právne používať slová doň a doňho, nerozlišujú význam predložky po a pre, (ideme po pivo, pre smäd).

No úplne ma odrovnal pán Pavol Komár, ktorý v článku uverejnenom v denníku Pravda v stredu  19.12.2018, dal  pod obrázok vyjadrenie Mariána Hossu, s textom, citujem „bívalí spoluhráč Miroslava Šatana“. Zahnal mi tak chuť si článok aj prečítať. Urobiť v jednom slove dve  hrúbky!!! To je niečo nemysliteľné! Ako to mohla redakcia pripustiť. A potom chcú títo ľudia formovať verejnú mienku! Podávať informácie a informovať verejnosť?

Likvidovať znaky totality? !

08.02.2019

Pán Lipšic sa znovu ukázal ako bezprecedentný obhájaca „nespravodlivo“ obvinených. Keď nebudeme brať do úvahy fakt, že u nás majú väčšie práva zločinci ako ich obete, zaráža ma viac »

Indické denníky 177

03.07.2018

29.6. Let je bezproblémový, hladko až do Prahy. Miro má v pláne tu zostať , vybavuje si nocľah, ja idem letiskovým spojom na Dejvice, tam prestupujem na metro a odtiaľ na Florenc. Kufre sú ťažké viac »

Indické denníky 176

30.06.2018

6. Striedavo na Vasante a na office, nuda, preberám balíčky a lístky. Sedíme pri TV. Včerajšok sme strávili viac menej na izbe, je tu pomerne veselo, odchádza na dovolenku alebo domov viacero viac »

SR november89 Biela vrana laureáti ocenenia odovzdávanie BAX

Odkaz Nežnej revolúcie zosobňujú aj tohtoroční laureáti Bielej vrany

17.11.2019 21:11

Sú nimi Mária Sisáková, Milan Hudák, Eduard Marek a Branislav Tvarožek.

Banska Bystrica1

November si ľudia pripomenuli mítingami na námestiach

17.11.2019 20:45

Tridsiate výročie nežnej revolúcie si významné osobnosti spoločenského života pripomenuli vo viacerých mestách.

caputova, zeman, cesky dom,

Prezident Zeman si v Bratislave splnil sen, chýba mu však "hospůdka"

17.11.2019 19:45

Český dom má priniesť možnosti ďalších aktivít krajanov i veľvyslanectva ČR na Slovensku.

Boris Johnson

Johnson plánuje sťažiť Slovákom život v Británii

17.11.2019 19:17

Viac peňazí pre štát a, naopak, dlhé čakanie na financie od štátu. Navyše ešte neľahká cesta k zamestnaniu.