Založ si blog

Na Slovensku po slovensky

Naša krajina vstupuje do nepokojnej a rozbúrenej doby blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Výrazne sa to prejavuje najmä na sociálnych sieťach. Teda na fb, ktorý si občas pustím. Neprekvapila ma rôznorodosť názorov, ani ich niekedy až ostré ba aj primitívne obsahy. No nedá mi poznamenať na formu. Ľudia, prosím, ak sa už chcete prezentovať na verejnosti, naučte sa základné pravidlá nášho jazyka!

Pri troche empatie, chápem pisateľov, ktorí nepoužívajú diakritiku. Ak komunikujú cez telefóny, je asi ťažké, ak nie nemožné, nájsť  dlhé samohlásky či písmenká s mäkčeňmi. No rozlišovať medzi malými a veľkými písmenami sa dá, ako aj vkladať čiarky do súvetí. Utvoril som si obraz o inteligencii autorov niektorých príspevkov, no zistil som, že sa neznalosť pravopisu netýka iba tých aj neznámych ľudí. Bežne sa stretávam s chybami v textoch našich verejnoprávnych i súkromných  televízií, hlásatelia a komentátori nedokážu rozlišovať medzi životnými a neživotnými podstatnými menami, nevedia právne používať slová doň a doňho, nerozlišujú význam predložky po a pre, (ideme po pivo, pre smäd).

No úplne ma odrovnal pán Pavol Komár, ktorý v článku uverejnenom v denníku Pravda v stredu  19.12.2018, dal  pod obrázok vyjadrenie Mariána Hossu, s textom, citujem „bívalí spoluhráč Miroslava Šatana“. Zahnal mi tak chuť si článok aj prečítať. Urobiť v jednom slove dve  hrúbky!!! To je niečo nemysliteľné! Ako to mohla redakcia pripustiť. A potom chcú títo ľudia formovať verejnú mienku! Podávať informácie a informovať verejnosť?

Kam so smeťami?

24.10.2020

Keď som si prečítal výnimky za zákazu vychádzania a vypočul tvrdú kritiku p. Matoviča na tých, ktorí si dovolili ísť v piatok na cintorín, ktorý v zozname uvedený nie je, (hoci opatrenia mali vstúpiť do platnosti až na druhý deň) zhrozený som si uvedomil, že nesmiem vykonať mnoho vecí. No jedna ma dojala. Nesmiem ani ísť vysypať smeti!! Čo ich mám zdržať desať [...]

Bohovia (vláda) sa museli zblázniť! !!

23.10.2020

Opatrenia, ktoré včera vyhlásil náš pán premiér, sú buď šibnuté alebo nesmierne prefíkané. Pravdepodobne sú, ako všetko tej vlády, kompromisom medzi šialenými radikálmi a mysliacimi umiernenými. celoplošné testovanie Čo tým získame? Budeme viac-menej vedieť kde a koľko máme postihnutých. No pri doterajších výsledkoch odhalených, ktorý sa pohybuje medzi 15 [...]

Plošné testovanie

18.10.2020

Náš pán premiér prišiel s nápadom, zrealizovať celoslovenské plošné testovanie obyvateľov na Covid 19. Odvážny a zaujímavý nápad, no čo nám prinesie?! Predpokladajme, že sa akcia naozaj podarí uskutočniť. Čo zistíme? Presný počet postihnutých chorobou!! A čo potom? Podľa doterajších skúseností je asi desatina vzoriek pozitívnych. Teda ak urobíme [...]

Svadba

Inde sa testovali, oni si povedali svoje áno

31.10.2020 15:41

Martina Kopuncová a Martin Poruben si v Trenčíne povedali svoje áno. Priamo z radnice sa potom chystali ísť dať otestovať.

koronavírus, testovanie, Orava, certifikát, COVID-19

Vyhláška nestačí na kontrolu certifikátov, Matovič hovorí o naschváloch

31.10.2020 14:42

Úrad na ochranu osobných údajov nepovažuje vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva za dostatočný právny základ na kontrolu certifikátov.

Nice

Polícia zadržala v súvislosti s útokom v Nice tretieho podozrivého

31.10.2020 12:57

Páchateľ podľa starostu Nice vykrikoval "Alláhu akbar" (Boh je najväčší). Polícia ho po útoku viackrát postrelila a zadržala.

Celoplošné testovanie / Trenčinaske Teplice /

Do testovania v Trenčianskych Tepliciach sa zapojila primátorka, jej dcéra, aj dron

31.10.2020 12:13

Mesto vytiahlo do boja proti dlhým radám silný tromf - dron.