Založ si blog

Na Slovensku po slovensky

Naša krajina vstupuje do nepokojnej a rozbúrenej doby blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Výrazne sa to prejavuje najmä na sociálnych sieťach. Teda na fb, ktorý si občas pustím. Neprekvapila ma rôznorodosť názorov, ani ich niekedy až ostré ba aj primitívne obsahy. No nedá mi poznamenať na formu. Ľudia, prosím, ak sa už chcete prezentovať na verejnosti, naučte sa základné pravidlá nášho jazyka!

Pri troche empatie, chápem pisateľov, ktorí nepoužívajú diakritiku. Ak komunikujú cez telefóny, je asi ťažké, ak nie nemožné, nájsť  dlhé samohlásky či písmenká s mäkčeňmi. No rozlišovať medzi malými a veľkými písmenami sa dá, ako aj vkladať čiarky do súvetí. Utvoril som si obraz o inteligencii autorov niektorých príspevkov, no zistil som, že sa neznalosť pravopisu netýka iba tých aj neznámych ľudí. Bežne sa stretávam s chybami v textoch našich verejnoprávnych i súkromných  televízií, hlásatelia a komentátori nedokážu rozlišovať medzi životnými a neživotnými podstatnými menami, nevedia právne používať slová doň a doňho, nerozlišujú význam predložky po a pre, (ideme po pivo, pre smäd).

No úplne ma odrovnal pán Pavol Komár, ktorý v článku uverejnenom v denníku Pravda v stredu  19.12.2018, dal  pod obrázok vyjadrenie Mariána Hossu, s textom, citujem „bívalí spoluhráč Miroslava Šatana“. Zahnal mi tak chuť si článok aj prečítať. Urobiť v jednom slove dve  hrúbky!!! To je niečo nemysliteľné! Ako to mohla redakcia pripustiť. A potom chcú títo ľudia formovať verejnú mienku! Podávať informácie a informovať verejnosť?

Likvidovať znaky totality? !

08.02.2019

Pán Lipšic sa znovu ukázal ako bezprecedentný obhájaca „nespravodlivo“ obvinených. Keď nebudeme brať do úvahy fakt, že u nás majú väčšie práva zločinci ako ich obete, zaráža ma viac »

Indické denníky 177

03.07.2018

29.6. Let je bezproblémový, hladko až do Prahy. Miro má v pláne tu zostať , vybavuje si nocľah, ja idem letiskovým spojom na Dejvice, tam prestupujem na metro a odtiaľ na Florenc. Kufre sú ťažké viac »

Indické denníky 176

30.06.2018

6. Striedavo na Vasante a na office, nuda, preberám balíčky a lístky. Sedíme pri TV. Včerajšok sme strávili viac menej na izbe, je tu pomerne veselo, odchádza na dovolenku alebo domov viacero viac »

HongKong protest demonštrácia

Demonštranti v Hongkongu pošliapali čínsku zástavu

22.09.2019 21:32

Tá neskôr spolu s odpadkovým košom skončila v rieke.

čaputová ukrajina pamatnik

Čaputová má dvojaký meter na lumpov, hovorí Hrnko. Blahová je po sto dňoch s ňou spokojná

22.09.2019 19:00

V pondelok uplynie sto dní od nástupu Zuzany Čaputovej do prezidentskej funkcie. Ako ju hodnotí koalícia a opozícia?

videopredpoveď

Na Slovensko sa rúti séria frontov! Vieme, aký bude prvý jesenný týždeň

22.09.2019 16:59

Rozprší sa? Aké teploty nás čakajú od pondelka do nedele?

Corbyn

Corbyn je v prípade zvolenia odhodlaný zostať vo funkcii premiéra celé obdobie

22.09.2019 16:36

Sedemdesiatročný Corbyn podľa AP vyvrátil špekulácie o tom, že uvažuje o rezignácii.