Založ si blog

Indické denníky 175

               24.6. Je tu nuda. Chodíme po meste a pozeráme pamiatky, Prezidentský palác, cestu Radžov, Miro točí na kameru. Stretli sme aj prezidenta, mimoriadne opatrenia. Letenku mám na stredu, aspoň budem skôr doma. Nuda na Vasante, drobné nákupy.

 

Som sklamaný, takto som si koniec pobytu v Indii nepredstavoval. Sme obložení bokom na Vasante a musíme len čakať na potvrdené letenky. Skúsime  ísť do kancelárie a vypýtať si aspoň auto na prehliadku mesta, ale nie sme úspešní. Nemáme podporu Mráza a pre Millera sme vybavená záležitosť. Musíme sa postarať o seba sami.  Keďže ležať niekoľko dní na izbe nie je najlepšie riešenie.

Rozhodli sme sa vyraziť do mesta na obhliadku pamiatok, obaja sme tam vlastne už raz boli, ale teraz mám kameru a bolo by dobré mať aj nejaké zábery z týchto miest. Ideme peši na hlavnú ulicu a tu si berieme motorikšu. Dávame je prednosť pred taxíkom, lebo je viac otvorená a je z nej lepší výhľad. Vodič nás je ochotný za 30 rupíí odviesť až k prezidentskému palácu. Nasadáme na zadné dvojsedadlo a ideme, motorka hrkoce ale statočne sa prepletá hustnúcou dopravou. Až teraz môžeme na vlastnej koži zblízka vychutnať pôžitky miestnej dopravy vo veľkomeste. Kontakt z okolím je bezprostredný a môžeme vidieť, ako blízko sú jednotlivé vozidlá od seba pri predbiehaní a radení sa na križovatkách. Sú to niekedy len centimetre, niekedy ani to nie, svedčia o tom početné škriabance a preliačeniny na karosériách vozidiel. Hlavne pri čakaní na svetelných križovatkách sa vytvára zmätený chumel, kde sa každý snaží dostať čo najbližšie k myslenej štartovacej čiare, aby po zmene signálu mohli v pretekoch pokračovať.

Prechádzame na jednu z hlavných ulíc, meno som si nestihol všimnúť, ale jej dôležitosť potvrdzujú ambasády mnohých krajín, vidíme francúzsku, kanadskú, japonskú i americkú zástavu viať nad budovami , teda skôr rezidenciami po oboch stranách širokej triedy, prechádzame okolo Čanakijapuri, kde je aj naše veľvyslanectvo, identifikuje to Miro podľa železničného múzea. Našim cieľom je Connaught Place, najväčšia obchodná križovatka v meste. Blížime sa k prezidentskému palácu, križujeme Rádž Path, na okamih zočíme India Gate, míňame budobu parlamentu a o chvíľu vystupujeme pri cieli.

Nechávame sa unášať ruchom a davom, prechádzame sa rozsiahlym námestím, prezeráme si obchody, lebo Miro má v pláne si kúpiť nové kufre, podobné mojej ručnej kabele, z pevného a pružného materiálu, ktoré sa dajú vkladať jeden do druhého. Snímam zaujímavé budovy na okolí, je tu pomerne veľa novostavieb, výškových budov a palácov, proste je kam uprieť objektív. V strede námestia je veľký zelený park, na trávniku ktorého sedia početné skupinky sediacich domorodcov, možno tak trávia pracovnú prestávku, možno tu uzatvárajú obchody, stovky áut a tisíce ľudí sa premieľajú na priestranstve okolo nás. Nechávame na seba doliehať hukot motorov a prenikavé trúbenie klaksónov. Keď nás hluk unaví rozhodneme sa prejsť do tichšej časti mesta, na Kráľovskú cestu (Rádž Path), ktorá spája Pamätník neznámeho vojaka s prezidentským palácom. Je to odtiaľto asi jeden a pol kilometra, preto zastavujeme rikšu a pýtame sa na cenu. Ale tá je už poriadne zmenená, chce 50 ruppí, pristali sme a nechali sa odviesť až na námestie pri pomníku. Odtiaľ však ideme peši.  Aj toto priestranstvo je zaplnené, hoci posedávajúcich je tu menej, bohatšie sú však zastúpené deti a mládenci, ktorí využívajú umele kanály lemujúce cestu na kúpanie. Pomaly prechádzame celú cestu až k palácom na opačnom konci. Zastaneme až pri  Rashtrapati Bhavan, čo je miestne označenie sídla prezidenta. Stojíme pred uzavretou bránou, ktorú strážia poľné delá a sochy slonov so zdvihnutými chobotmi. Pozeráme cez bránu z tým zaujímavým kovaním, ktoré sa nám ako fatamorgána objavilo na fotografiách, keď som tu pol  v decembri s Petrom Vackom a na snímkach, ktoré sme nafotili, sa zrazu objavili renesančné štíty domov. Naozaj to boli súčasti plota. Architektúra budov na okolí bola indickou verziou anglického klasicizmu, priečelia budov sú bohato zdobené stĺporadiami a na každom objekte nesmie chýbať kopula. Nechávam si spraviť od Mira zábery seba pred palácom, aby mi ľudia verili, že som tu bol. Je to jeho prvá práca a podľa toho aj vyzerá, miestami je záber stratený a rozbehaný, ale ocitol som sa na páske dostatočne dlho.

Je už po obede a máme v pláne sa vrátiť domov. Skúšame osvedčenú rikšu. Ale vodiči prehnali našu ochotu ich živiť. Za cestu na Vasant pýtajú 500 rupií, čo v žiadnom prípade nie sme ochotní dať. Musíme sa dostať viac z centra, kde predpokladáme nižšie ceny. Púšťane sa teda cestou na juh, smerom domov. Prechádzame dvomi ulicami, keď zrazu sa na ceste pred nami objavia policajné autá. Jedno zastavuje na križovatke pred nami a z neho vyskakujú ozbrojenci, vyťahujú prenosné zátarasy a uzatvárajú okolie. Ich ”No Camera, please” je dôrazné a samopaly to poriadne pritvrdzujú. V priebehu okamžiku sú bočné uličky uzavreté a priechody znemožnene. Čakáme tam takmer pol hodiny, keď sa od prezidentského paláca blíži kolóna vozidiel, niekoľko vojenských a pár civilných, ľudia na okolí mávajú a usmievajú sa. Dozvedáme sa, že naozaj išiel okolo p. Šarma, indický prezident. Keď je kolóna v bezpečnej vzdialenosti, odstraňujú policajti zátarasy a môžeme pokračovať.  Ideme tak ďaleko, pokým nás nebolia nohy a pokým nenájdeme rikšu, ktorá by nás za 50 doviezla na Vasant. Nakoniec sme boli úspešní a celí dolámaní sme sa ocitli na izbe.

Problémom je školstvo alebo Matovič?

18.07.2020

Je to pre mňa už priam záhada. Otvorím noviny a plné stránky Matovičovej diplomovky. Nadpisy nad nimi sa zaoberajú problémami školstva. Niekoľko príkladov: „Dáva signál, že štúdium je nepodstatné“, „Premiér uštedril facku vzdelaniu“, „Porušovanie princípov vrhá zlé svetlo na študentov!“. Tie dávajú odpovede na spomenutý hlavný [...]

Plagiátori!

17.07.2020

V poslednom čase sa veľmi často spomínajú prešľapy našich čelných politických predstaviteľov pri ich záverečných vysokoškolských prácach. Ide hlavne o nesprávne citovanie zdrojov, teda o plagiátorstvo, po našom jednoducho opisovanie. Mne nevadí ani tak, že sa dopustili takej hlúpej chyby. Súhlasím s názorom, že titul inteligenciu nepridá! No čo mi poriadne [...]

Návrat k 50. rokom?

10.06.2020

Netrpíte niekedy aj vy fantazijnými predstavami, pocitom, že ste situáciu už raz prežili, že história sa jednoducho opakuje? Mne sa to v poslednom čase stáva čoraz častejšie! Po víťazstve KSČ vo voľbách koncom 40.rokov nastalo obdobie, ktoré je dnes považované za čiernu škvrnu našich dejín. Vládna moc si upravila spoločnosť s svojmu obrazu. Nastali stranícke [...]

Libanon, Bejrút

V Libanone padla prvá hlava. Diera po výbuchu je hlboká 43 m

09.08.2020 12:44

Svoju rezignáciu v nedeľu oznámil prvý člen libanonskej vlády, ministerka informácií Manali Khalifa Samádová.

Hungary Bus Crash

V Maďarsku sa prevrátil autobus s Poliakmi, je tam aj jedna obeť

09.08.2020 12:15

Pri nehode autobusu, ktorý prevážal poľských cestujúcich, v Maďarsku zomrel jeden človek a ďalších 34 ľudí utrpelo zranenia.

Igor Matovič, summit

NÁZOR: Matovič má geniálne peniaze z Bruselu, dokážeme ich geniálne minúť?

09.08.2020 12:00

Peniaze, ktoré k nám pritečú z Európskej únie, môžeme využiť alebo minúť. Keď ich len minieme, tak sa minú účinkom a zostanú nám z nich len dlhy.

koronavírus, test, Nemecko

Z 1068 vzoriek bolo 30 pozitívnych. Máme päť ľudí na pľúcnej ventilácii

09.08.2020 10:11

Pozitívne testovaných bolo 21 mužov a deväť žien vo veku od 19 do 85 rokov. V rebríčku vedie Dunajská Streda.