Založ si blog

Indické denníky 174

         22.6. Ráno raňajky na účet IA, potom na kúpalisku a let do Dillí.  Ubytovávame sa na Vasante. Plánujeme cestu do Káthmandú.

 

Ráno sa budím dobre oddýchnutý a venujem pozornosť obhliadke hotela, je naozaj luxusný, z okna vidím dva tenisové dvorce a bazén, okolo sú pekne upravené záhrady, ale všetko je mokré po nočnom daždi. Dávam sa do poriadku a idem dole na raňajky. Tu stretávam Mira, sadáme si k jednému stolu a ponúkame sa z výberu, objednávam si omelety, hrianky, nakladám zo švédskych stolov, zapíjam čajom a džúsom. Len tak mimochodom pozerám na jedálny lístok, aké sú tu cenové referencie. Jedno čapáti stojí 20 rupií. No nazdar, platiť by som to nechcel, došiel som k záveru, že náš let bol pre spoločnosť istotne veľmi stratový, veď platili  večeru aspoň 30 v Džodpúre, desiatku taxíkov do Dillí a nocľah 40 aj s raňajkami. No a k tomu všetkých ešte aj museli dopraviť do cieľovej stanice. Podľa pracovníka na recepcii, lietadlo nebude hotové skôr ako na obed, preto sa vraciam na izbu, vybaľujem si plavky, beriem z kúpeľne osušku a schádzam k bazénu.  Dávam si tempá na dĺžku dovtedy, pokým nezačujem, ako niekto na mňa volá cez okno. To ma už pikolík zháňa, vraj je pristavený autobus. Rýchlo sa utieram, nahádzal som si veci do kabely, dobil baterku na kamere a ešte som pohodlne stihol prísť k autobusu a nebyť posledný. Urobil som si aj pár záberov hotela zvonku.

Po desiatej nás odvážajú naspäť na letisko a nastupujeme do druhého stroja. Ten náš nočný stojí na ploche pred budovou, niektoré cestujúci boli ochotní odprisahať, že videli na obrátenej strane trupu dieru, celú prehorenú, vraj tadiaľ prešiel blesk. V lietadle dostávame opäť najesť a cesta do Dillí prebieha v pohodlí a obloha je pomerne jasná, po nočnej búrke nezostali ani stopy.

Na letisku v Dillí nás našťastie čaká auto, škex bol informovaný o zdržaní a treba nechať, že sa pružne prispôsobil. Odvážajú nás na Vasant, teda  so ubytovne, ktorú už poznám z cesty na dovolenku. Máme dosť času v hlavnom meste, preto sa potvrdzuje naša vôľa odletieť do Káthmandú aspoň na tri dni. Najlepšie bude požiadať o zariadenie formalít všeumelca Bediho, ktorý je na tieto otázky špecialista a niekedy dokáže vybaviť aj nemožné. Na večeru si kupujeme grilované kurča, šalát, chlieb a kolu. Spí sa celkom dobre.

            23.6. Na Škexe robia obštrukcie, nútia ma na odlet skôr, ale nemám záujem. Presvedčujú ma, že budem mať pri odlete problémy, lebo povolenie k pobytu mi končí 30.6 a chcem letieť 1.7. Musím povoliť, čím nám padá Káthmandú.

 

Ráno po raňajkách ideme na office. Tu sa všetko zamotalo, dlho čakáme pokým sa dostanem na pohovor k  Milerovi, opäť som prekvapený, aký je to mladý chlapec. Dohadujeme posledné podrobnosti návratu, objavuje sa problém, ktorý celú situáciu poriadne skomplikoval. Pri prehliadke mojich dokladov zisťuje, že mám povolenie k  pobytu v Indii do 30.6. teda do piatka, ale Swissair lieta v sobotu, tvrdia mi, že by som mohol mať veľké problém s miestnou políciou, vraj sú na také veci veľmi pedantní a mohol by som skončiť dokonca aj vo väzení. Najhoršie na tom je, že pred nami je víkend a lístky do Nepálu sú vypredané, možno by sa dali získať na pondelok, pravdepodobnejšie až na utorok. A ja by som mal odletieť radšej vo štvrtok v noci. Rozmýšľam aj nad takou variantom, že by som si batožinu zobral zo sebou do Nepálu a tak formálne opustil Indiu, doletel by som v piatok a zostal v tranzitnom priestore. Tak by som sa vyhol obštrukciám, ale Bedi neprináša dobrú správu, vraj sa letenky nedajú zabezpečiť. Skôr si však myslím, že nebola z jeho strany dostatočná ochota, lebo nechcel ísť proti svojmu šéfovi, kvôli dvom obyčajným technikom. Možno keby sme neboli meškali ten deň a začali si to sami zariaďovať už vo štvrtok, bolo by sa to podarilo. Takto som nútený sa rýchle rozhodnúť. Risknúť sobotu alebo ísť bezpečne vo štvrtok. Zvážim, že takto vlastne budem o pár dní doma skôr, súhlasím s presunom odletu. Miro sa kolegiálne pridáva, ale chce tie dni stráviť v Prahe. Inak je vlastne zbytočné tu trčať o tri dni viac, lebo aj tak tu nemáme čo robiť.

Vraciame sa na Vasant a riešime náhradný program. Do Nepálu sa nedostanem a pohľad na Himaláje mi zostane nesplnený.

 

Problémom je školstvo alebo Matovič?

18.07.2020

Je to pre mňa už priam záhada. Otvorím noviny a plné stránky Matovičovej diplomovky. Nadpisy nad nimi sa zaoberajú problémami školstva. Niekoľko príkladov: „Dáva signál, že štúdium je nepodstatné“, „Premiér uštedril facku vzdelaniu“, „Porušovanie princípov vrhá zlé svetlo na študentov!“. Tie dávajú odpovede na spomenutý hlavný [...]

Plagiátori!

17.07.2020

V poslednom čase sa veľmi často spomínajú prešľapy našich čelných politických predstaviteľov pri ich záverečných vysokoškolských prácach. Ide hlavne o nesprávne citovanie zdrojov, teda o plagiátorstvo, po našom jednoducho opisovanie. Mne nevadí ani tak, že sa dopustili takej hlúpej chyby. Súhlasím s názorom, že titul inteligenciu nepridá! No čo mi poriadne [...]

Návrat k 50. rokom?

10.06.2020

Netrpíte niekedy aj vy fantazijnými predstavami, pocitom, že ste situáciu už raz prežili, že história sa jednoducho opakuje? Mne sa to v poslednom čase stáva čoraz častejšie! Po víťazstve KSČ vo voľbách koncom 40.rokov nastalo obdobie, ktoré je dnes považované za čiernu škvrnu našich dejín. Vládna moc si upravila spoločnosť s svojmu obrazu. Nastali stranícke [...]

Libanon, Bejrút

V Libanone padla prvá hlava. Diera po výbuchu je hlboká 43 m

09.08.2020 12:44

Svoju rezignáciu v nedeľu oznámil prvý člen libanonskej vlády, ministerka informácií Manali Khalifa Samádová.

Hungary Bus Crash

V Maďarsku sa prevrátil autobus s Poliakmi, je tam aj jedna obeť

09.08.2020 12:15

Pri nehode autobusu, ktorý prevážal poľských cestujúcich, v Maďarsku zomrel jeden človek a ďalších 34 ľudí utrpelo zranenia.

Igor Matovič, summit

NÁZOR: Matovič má geniálne peniaze z Bruselu, dokážeme ich geniálne minúť?

09.08.2020 12:00

Peniaze, ktoré k nám pritečú z Európskej únie, môžeme využiť alebo minúť. Keď ich len minieme, tak sa minú účinkom a zostanú nám z nich len dlhy.

koronavírus, test, Nemecko

Z 1068 vzoriek bolo 30 pozitívnych. Máme päť ľudí na pľúcnej ventilácii

09.08.2020 10:11

Pozitívne testovaných bolo 21 mužov a deväť žien vo veku od 19 do 85 rokov. V rebríčku vedie Dunajská Streda.