Založ si blog

Indické denníky 172

            17.6. Ráno je zamračené a hrozí dážď. Kotevné otvory sú nevyčistené, po obede balím prvý kufor.Veci sa mi do jedného nezmestia. Volám Janke za 500.

 

Aj dnes to vyzerá na dážď, je zamračené. Začali sme odstrojovať pumpy, chystáme ich položiť na základy, ale najprv treba vyčistiť kotevné otvory. Nastáva malý problém. Projektant naplánoval kotevné otvory tak, aby sa smeroh hore kónicky zužovali a teraz nemôžme dostať drevo von z betónu. Trvá to pár dní, kým nájdeme taký spôsob, ktorý IOCL vyhovuje, musíme dosky rozštiepovať a po kúskoch vyťahovať, potom otvor vyspraviť. Táto robota ešte nie je hotová a Mondel zúri.

Ja idem na obed domov, je sobota. Volám domov a prekecal som 500 rupií.  Podávam informácie o odchode a to sú veci, za ktoré sa oplatí zaplatiť. Potom idem domov a definitívne balím jeden kufor. Dávam tam veci, ktoré už nebudem potrebovať a tento zabalený zostáva v skrini až do doby, než odcestujem.

 

18.6. Varím, žehlím a chystám rozlúčku. Po obede došli Novotný, Straka, Faragula, Pech, Friedl, Gupta. Je kurča, zem. placky a bravč. na paprike. Darovali mi malého sloníka, lúčenie takmer dojímavé. Spať som išiel o 9,  potom sa vraj objavil Vondra.

 

Nedeľa, čas oficiálnej rozlúčky. Podľa dobrého zvyku chystám slávnostný obed, upratujem a žehlím si veci, ktoré beriem domov v druhom kufri. Kontrolujem zásoby a pripravujem pohostenie z toho, čo je k dispozícii. Pečiem kurča, chystám cesto na zemiakové placky, ktoré budem piecť počas podávania obeda a dusím bravčové na paprike. Pivo a  whisky sa chladia v ľadničke. Po obede sa začnú trúsiť chalani. Samozrejme došli všetci technici z Abu, Peťko, Maroš, Milan, Fiedl, Freundl. Neskôr dôjde delegácia z Palanpúru na čele s Homelessom. Indickú stranu zastupuje Gupta, majster subdodávateľa, ktorý je ochotný sa zapojiť do oslavy bielych. Sedíme celé poobedie a večer, okolo deviatej som už unavený a idem radšej spať. Až ráno sa dozvedám, že sa zastavil aj Vondra. Dobre, že som spal. Inak rozlúčka prebehla podľa mňa uspokojivo, bola chvíľami až dojímavá. Do daru som dostal slona., síce iba z dreva, ale zato santalového.

 

             19.6. Stavbu preberá Peter, pochytil som sa s Vondrom, vraj mi dá A-čko. Kašlem na to. Vybavujem si veci s Havranom, balím druhý kufor. Chcel som vyraziť o 14. Ale vraj treba ísť do Beawaru, síce to nebola pravda, ale keď som už naložený, odchádzam skôr. Vo Falne sa zastavujem u Mira a  lúčim sa s Džosom. Sedíme a kecáme, večer prišli Musil a Pajnlich a ostatní montéri na potras rukou, v noci zle spím a chytá ma hnačka.

 

Nadišiel ten veľký deň, môj posledný v Abu Roade. V mieste, kde som proti svojmu predpokladu strávil  rok, v skutočnosti viac, ale mesiac som bol na dovolenke, takže je to rok. Prežil som tu mnoho pekných zaujímavých, ale aj ťažkých  a nebezpečných okamžikov. Dnes to je ten posledný. Idem síce na stavbu a oficiálne poverujem Peťka robotou, ktorú som doteraz vykonával ja. Idem k  nemu do kancelárie a kladiem mu na stôl stavebné denníky a dokumentáciu, odteraz ju bude viesť on. Je tu na stavbe síce viacero našich nadriadených, hlavne Havran a teraz dokonca aj Vondra, ale ten, kto zapisuje do denníka, je vlastne výkonným šéfom, prvý sa dostáva k informáciám a vedie stavbu. Oddnes to bude on. Podávame si ruky a odchádzam.

Pred mojou kanceláriou ma čaká Vondra, je v zlej nálade a rozhodne proti môjmu odchodu zo stavby. Nemajú náhradu a preto tu musím zostať. Podotýkam, že o mojom odchode som slovne i písomne informoval vedenie PTP dostatočne včas, teda to je ich a  nie môj problém.  Snaží sa ma prinútiť, aby som zostal aspoň ešte jeden týždeň, ale ani na to nie som ochotný pristúpiť. Moju cestu do Dillí plánoval Škodaexport a zabezpečovať letenky na vnútroštátne linky nie je jednoduché a nemám chuť to riskovať, že by a to vôbec nemuselo podariť. A potom mračná sa nebezpečne blížia a ja musím pred monzúnom preč. Na sever a domov. Nechce to však pochopiť a vyhráža sa mi, že mi na dni, keď tu nebudem, napíše absenciu. To ma tiež celkom pobavilo, lebo pracovné výkazy si vypisujem vlastnoručne a podávam ich na škexe, im ide iba jedna kópia. Rozišli sme sa vlastne v zlom. Ale nikdy sme spolu dobre nevychádzali, nebol to človek, ktorý by si ma vedel získať, využíval moc a  nemal autoritu, lebo často som ho videl konzultovať s fľaškou a nie s výkresmi. Zaradil som ho skupiny, kde trónil Sedláček a takým už nebolo pomoci.

Z diskusie nás vyrušuje Havran, vraj je treba ísť ešte do Beawaru, kde sa vyskytli nejaké konštrukčné problémy. Berie ma k sebe do kancelárie, že to musíme prebrať. Tam ma však žiada, aby som mu zobral domov nejaký balíček, rovnakú prosbu má Dudášik. Predpokladám, že sú to peniaze, dohodli sme si aj spôsobe ich odovzdania, vyzerá to ako v dobrej špionážke. Dohodli sme heslá a spôsoby komunikácie.

Potom sa ponáhľam domov, rýchlo zbaliť druhý kufor, aby som ten Beawar dnes stihol. Veci, ktoré sú neupotrebiteľné, hádžem do koša, čo by sa dalo použiť nechávam v skrini. Z príslušenstva si beriem iba príbor, hrnce a riady nechávam tu, rovnako ako zásoby, teda ich zvyšky. Veci si nakladám do auta a hlásim pripravenosť k odchodu. Vtedy Havran zmení inštrukcie, vraj ten Beawar vyriešia z Džajpúru, nemusím sa tam trepať. To je rozumnejšie riešenie, dokonca mám podozrenie, že si celú cestu sám vymyslel, aby zabránil ostrejšiemu konfliktu medzi Vondrom a mnou. Ale keďže som už naložený, nechce sa mi vybaľovať a odchádzam z Abu. Popodával som si ruky so všetkými bielymi na stavbe, Vondra tam už nebol, potom aj ľuďmi z LnT a IOCL, ktorých som poznal a zastihol, nasadol som do auta a nechal sa odviesť cez mesto. Posledný krát som sa viezol známymi uličkami a už sme von, prechádzame cez most a zastavujeme v obchode s whisky, kde som si zabudol minule klobúk. Tajne som dúfal, že ho našli a bude ma tu čakať, ale nebolo tak. Údajne si ho zobral akýsi domorodý ksicht. No nech mu padne na úžitok, bola to vec, ktorú som v Indii mal najdlhšie a zrejme jej bolo súdené túto krajinu neopustiť.

Do Falny ideme poľnými cestami a nasmerovali sme si to rovno k Mirovmu domu, kde strávim túto noc. Tu nastáva ďalšie lúčenie, Džos sa spolu s autom vracia do Abu. Aj tento sympatický chlapec patril k tomu, s čím som tu bol najdlhšie. Vozil ma po celý čas v Abu a bol to teda dobrý šofér. Džos sa zaprisaháva, že naozaj odíde zo Škodaexpotru a s Faragulom jazdiť nebude, vraj mu stačil mesiac, ktorý strávili spolu, takého dobrého šéfa ako mňa už nemôže dostať, teda zoberie nasporené peniaze a vráti sa domov do Karnataky, kde ho čaká nevesta. Dal som mu svoju adresu na Slovensko, žiaľ nenapísal mi, teda neviem, kde momentálne je, hoci mal v pláne odcestovať aj z Indie a prísť k nám, kde by chcel robiť môjho osobného šoféra, tento nápad som mu ľahko vyhnal z hlavy, lebo ja doma žiadneho vlastného šoféra nemám a ani si ho nemôžem dovoliť. Ale keby sa chcel prísť ako turista pozrieť, povodím ho po krajine.

Večer sa koná Mirova rozlúčka, došli chalani zo stanice i z lajny, technici i robotníci, sedíme pri fľaške a kecáme. Ja odchádzam skôr do manzardky, lebo cítim, že sa mi začínajú búriť črevá a  dávam prednosť stabilizácii stavu, pred podráždením alkoholom.

 

 

 

 

 

 

Likvidovať znaky totality? !

08.02.2019

Pán Lipšic sa znovu ukázal ako bezprecedentný obhájaca „nespravodlivo“ obvinených. Keď nebudeme brať do úvahy fakt, že u nás majú väčšie práva zločinci ako ich obete, zaráža ma viac »

Na Slovensku po slovensky

21.12.2018

Naša krajina vstupuje do nepokojnej a rozbúrenej doby blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Výrazne sa to prejavuje najmä na sociálnych sieťach. Teda na fb, ktorý si občas pustím. Neprekvapila viac »

Indické denníky 177

03.07.2018

29.6. Let je bezproblémový, hladko až do Prahy. Miro má v pláne tu zostať , vybavuje si nocľah, ja idem letiskovým spojom na Dejvice, tam prestupujem na metro a odtiaľ na Florenc. Kufre sú ťažké viac »

Ostrava, nemocnica, streľba

Mohol sa strelec z Ostravy dostať na Slovensko?

10.12.2019 11:36

Ako prebieha zásah proti útočníkovi, ako bol v Ostrave? Odpovedá analytik Tomáš Pojar.

hasici hotel cvicenie 06 2

Na Poľnohospodárskej ulici v Bratislave na ôsmom poschodí horí byt

10.12.2019 11:34

Na mieste bolo poskytnuté ošetrenie jednej osobe, poznamenali hasiči.

žiaci, škola

Záškoláctvo nebrzdí vyučovanie vôbec alebo len veľmi málo, tvrdia riaditelia škôl

10.12.2019 10:36

Vyplýva to z výsledkov dotazníka štúdie PISA 2018 zverejnených v Národnej správe PISA 2018.

Milan Majerský

Prešovské dobrovoľnícke centrum ocení najlepších dobrovoľníkov

10.12.2019 10:35

Slávnostné odovzdávanie ocenení sa uskutoční v stredu o 15.00 h v jednej z reštaurácií na Levočskej ulici v Prešove.