Založ si blog

Indické denníky 171

            15.6. Na stavbe čakáme pumpy. Terén je rozkopaný a cesta nezrovnaná. Zameriaval som základy, potom sa toho chytili z LnT. A zmizol aj s mojimi poznámkami. Podvečer prišli pumpy, vybehli celkom dobre aj ich otočili, potom začalo pršať. Spustila sa búrka, trvala skoro l a 1/2 hod. Mal som ísť na svadbu. Samozrejme sa nedalo. Ani elektrina nešla.

 

Napätie na stavbe posledné dni zvýšila správa, že z Kandly sa vybrali k nám ďalšie pumpy. Nesledovali sme ich tak mimoriadne dychtivo ako tú prvú, ale predsa to len bol výrazný bod denného diania. LnT robilo definitívne cesty a pripravovali aj provizórnu, lebo taký kolos nemôže otáčať na takej malej ploche, ako niekde bola k dispozícii. Spolu s IOCL sedával Havran v kancelárii a na plánoch špekulovali a kreslili, ako sa súprava vytočí, čo treba odstrániť, kde zrovnať, spevniť, dosypať. Dokonca prišli aj s nápadom zbúrať LnT kanceláriu, lebo inak sa vraj pumpa č. 3 na svoje miesto nedostane. Situácia však nebola ružová, dnes ešte neboli všetky náležitosti hotové (kancelária stála), miestami bol výkop a ani nájazd na montážnu plošinu nemal správny spád.

Doobeda plním príkaz a meriam základy, výška šírka, dĺžka. Keď ich mám hotových polovicu, prichádza mladý majster z LnT, vraj mi v robote pomôže, potom sa smaží niekoľko urobiť sám. Robotu som nestihol dokončiť, lebo po obede mi v tom zabránili dve okolnosti. Prvá bola tá, že mladý zobral aj moje poznámky a po obede sa na stavbe proste neobjavil a druhá boli pumpy, ktoré som našiel stáť, keď som sa o druhej vracal na pracovisko, pred bránami.

Prepravná firma Shift a Lift (Pohni a zdvihni) dodržala harmonogram a náklad bol tu. To som sa okamžite otočil a išiel po kameru, bolo potrebné zvečniť tento nesmierne zaujímavý a dôležitý okamžik. Súprava spolu vážila takmer 160 ton, z toho len pumpa 90 t, a cesta bola urobená z hliny. Keďže som nevidel, ako prešla tá prvá, bol som zvedavý. Havran s Dudášikom lietali okolo prepravníkov a zdalo sa, že by chceli riadiť priamo vodičov. Ale zamestnanci prepravnej firmy nič nedbali na ich rečí, prešli si trasu, vydali zopár príkazov na preloženie káblov, ktoré išli preložiť, dali odstrániť nejaké náradie a  potom sa prvý ťahač pohol. Bol to moderný stroj s prívesom, ktorý mal každé súkolie samostatne odpružované a preto mohol presne kopírovať terén a plošina sa vychyľovala iba minimálne. Mašinka zabrala a kolos prešiel cez stanicu, ako by bol na Červenom námestí, zopár chlapíkov nadvihovalo káble osvetlenia nad cestou a súprava išla bez problémov na určené miesto, ľahučko sa otočila a zacúvaním zastavila presne oproti základu, na ktorý mala byť dvojka postavená. Rovnako sa zachoval aj druhý stroj. Ani stúpanie na plošinu tomuto trochu staršiemu ťahaču nerobilo žiadne problémy a zvládol to ako malinu.  Za necelé dve hodiny stáli pumpy tam, kde bolo určené, podložené a prívesy odtiahnuté.

Indickí bohovia stáli pri nás, lebo už počas transportu som spozoroval tmavé mraky, ktoré sa objavili na obzore a pomaly sa blížili k Abu. Keď som odchádzal od púmp, dopadli na zem prvé kvapky. Na hodinkách som mal 17.32 a pumpu zakotvili o 17.35. Pokým som prišiel k bráne, zmenili sa kvapky na vytrvalý dážď a doma z toho už bol celkom dobrý lejak. Ale to nemalo byť všetko, zodvihol sa vietor, ktorý sa chvíľami menil na víchor, ktorý ohýnal stromy až k zemi, lámal konáre a odnášal antény. Prvý nevydržali a robota by sa poriadne oneskorila.

Monzúnový dážď sa premenil na poriadnu búrku sprevádzaný hromobitím, voda sa z oblohy liala prúdom pod takmer 45° uhlom. Ulice sa veľmi rýchlo naplnili vodou , ktorú vyprahnutá zem nestíhala posať. Veľmi dobre som si uvedomil, čo by sa stalo, keby pumpy prišli o pár hodín neskôr. Naše hlinené cesty by tú záťaž v žiadnom prípade nevydržali. Bolo zaujímavé sledovať domorodcov, ako natešení vítajú dážď, poniektorí vybehli na strechy a nechali sa umývať prúdom vody, v dome oproti otec vyniesol malé dievčatko na ulicu, aby si mohla vychutnať prvé kvapky, ktoré si mohla uvedomiť v živote, lebo mal tak vari dva roky. A toto mohol byť jej prvý, maximálne druhý monzún. O pol siedmej bolo bo búrke, obloha sa vyčistila a nastala zvyčajná pohoda. Len podstatne narástla vlhkosť.

Na dnešný večer som mal naplánovanú svadbu. Brat majiteľa STD, odkiaľ som pretelefonoval pár tisíc, ma na ňu pozval. Mala sa dokonať o šiestej, ale bolo jasné, že lejak mi na ňu zabránil ísť. Postávame preto iba na streche, lebo samozrejme dlho do noci nešla elektrina. Toľko trvalo, kým opravári odstránili všetky popretŕhané káble a vedenia, ktoré poničila búrka.

 

            16.6. Na stavbe voda a blato, pumpu už nedajú na miesto. Natáčam záverečné zábery. Večer chceme hrať futbal, ale chlapi sa opili a praskli loptu. Dávame si doma po pive. Vo vedľajšom dome začína hrať hudba a ženy tancujú. Natáčam to. Potom prišiel Kumar a zobral nás na svadbu, ktorú sme včera nestihli.

 

Ráno vidíme spúšť, ktorú narobil lejak v plnej kráse. Hneď na križovatke pri stanici robili potrubáci prestup popod cestou, vykopali obrovskú jamu a vtláčali popod cestu krycie potrubie, ktorým malo prechádzať vlastné vedenie. Samozrejme príval vody zaplavil stavebnú jamu a zatopil všetku techniku, ktorú v nej mali. Začali síce čerpať, ale voda neustále podmývala brehy a jama sa plnila blatom. Nezávidel som im tú prácu. Našťastie všetci ľudia stihli pred prívalom z jamy utiecť, lebo v by tam hádam aj zahynuli.

Veľmi podobne to vyzeralo aj na našej stavbe, v miestach, kde sme mali hotové cesty a odvodňovacie rigoly, boli tieto plné vody, podobne dopadli požiarne nádrže a základy PP. Proste, kde bola akákoľvek preliačina, bola zaplavená vodou. Len naše pumpu boli na svojom mieste, ale nedalo sa predpokladať, že by sme mohli začať s transportom na základy, lebo plošina bola nasiaknutá a málo pevná. Chodím po stavbe s kamerou a  natáčam posledné zábery.  Vypĺňam konce pások žánrovými obrázkami robotníkov a robotníčok. Teraz na stavbe pracuje jeden kmeň, ktorý nosí zaujímavé oblečenie. Ženy majú na rukách od zápästia až po ramená množstvo krúžkov, akoby mali pancier, prekvapuje ma, že im to nebráni v pohybe. Niektoré ich majú viacej, iné menej, zrejme je to prejav ich postavenia, či majetku. Dievčatá majú tváre potetované bodkovými ornamentmi, ale natočiť to nebolo jednoduché, lebo si  rady zakrývajú tvár šatkou. V ušiach maj veľké a ťažké zrejme strieborné náušnice, ktoré im boltce vyťahujú až na plecia. Nenosia klasické sári, ale bolerko, ktoré majú na chrbte spojené šnúrkami, hlavu a  chrbát kryje veľká šatka, našťastie je vietor, ktorý im šatku odnáša a získavam zopár dobrých záberov tak tvárí a uší, ako aj holých chrbtov. Moja favoritka Lakšmí prišla dnes do roboty v nových šatoch, tento krát sú modré, veľmi jej svedčia, ale hanblivá je rovnako. Pred kamerou uteká a zahaľuje sa. Všimol som si, že viaceré ženy a dievčatá sú oblečené v nových šatoch, či to bola náhoda alebo zvyk som sa nedozvedel.

Večer máme v pláne odvetu vo futbale, ale keď sme dorazili na hotel, nič sa nekoná, náš súper dal prednosť pivu a jeden z rozgurážených hráčov kopol do lopty tak nešťastne, že praskla. Prijímame teda ospravedlnenie a vyberáme si výhru, po pive pre každého, ako by sme zápas vyhrali.

Keď sme sa po hodine vrátili na dom, čakalo nás ďalšie prekvapenie. Už včera sme zbadali, že susedný dom, inak obývaný troma mužmi , sa zaplnil množstvom hostí,  hlavne žien a detí. Tieto teraz stále na priedomí a zjavne sa tam chytala zábava. Došli muzikanti, bubeník a tamburista,  ozýval sa spev. To bol okamžik, ktorý mi v zbierke zážitkov chýbal. Naozaj po chvíľke to prepuklo. Ženy sa dali do tanca, vynikala hlavne jedna, celá zahalená v červeno-zelenom sárí, ktoré sa jej motalo pomedzi bosé nohy, ale ani raz si ho nepristúpila. Postupne sa k nej pridali ďalšie a zložito, ale rytmicky drobčili na chodníku pred domom. Medzi dievčatami sa objavilo jedno oblečené v pandžábí, teda predpokladali sme, že chodí do školy a bude hádam vedieť anglicky. Naozaj tak bolo a bola ochotná sa dať do reči. Ženy s tu chystali na svadbu a bavili sa podľa svojich zvykov. Muži bývali v inom dome a tiež sa bavili podľa svojho. Dokonca mi ukázala aj nevestu, tá bola v  žltozelených šatoch a pokiaľ sa niekomu páčia okrúhle tváre, bola aj táto veľmi pekná. Dostali sme dokonca aj pozvanie prísť k nim na dvor s kamerou a mne sa podarilo zopár možno aj unikátnych záberov. Ženy mi predviedli niekoľko ľudových tancov, jeden bol motivovaný roľníckymi prácami, zjavne som z  gest vycítil, že sejú a kosia, druhý mal ukázať zručnosť gazdiniek v domácnosti, lebo zobrali tácku  (plechovú) a potom v ryme hudby s nimi robilo looping bez toho, aby im  popadali na zem. Pokúsili sa aj o zborový spev. Pomedzi nich sa motali nedospelí chlapci, ktorí strkali desaťrupiovky hudobníkom.

Veľké obveselenie nastalo, keď sme vytiahli pred dom náš televízor a nainštaloval som kameru na priamy prenos. Boli ohromení, keď sa videli v televízii a mali z toho nesmiernu radosť, aj keď ku mne sa odvážili iba deti, dospelí len nesmelo natŕčali krky spoza plota.

Keď bola zábava v najlepšom objavil sa Kumar a volal nás na svadbu, ktorú sme včera nestihli. Vraj sa preložila na dnes. Ani sa nečudujem, lebo v tom lejaku asi nik neprišiel. Presunuli sme sa do mesta, kde na trhovisku bol postavený obrovský stan. Vlastne to ani nebol stan, steny síce boli s plachtoviny, ale strechu tvorili len strieborné girlandy. V prostriedku stáli dve tradičné kreslá pre svadobnú dvojicu, pred nimi niekoľko radov stoličiek pre hostí. Svadba prebiehala trochu mimoriadne, lebo zrejme náboženský obrad sa odohral predsa len včera a dnes bola už iba oslava. Presvedčil nás o tom fakt, že ženích a nevesta tam ešte neboli a hostina už začala. Pozvali nás do zadnej časti stanu, kde boli stoly s jedlom. K dispozícii boli aj taniere a tak sme si mohli čisto nabrať to, čo sme chceli. Pre Milana to bola novinka, bola to jeho prvá svadba, podobne na tom bol aj Maroš, ale ja som im mohol poradiť, lebo už som ich absolvoval niekoľko.

K všeobecnej zábave pomáhala moderné hudba znejúca z ampliónov a dvojica synovca a netere, tak štyri až šesť ročných, ktorí zaujali miesta v  kreslách pre novomanželov a pózovali tam. Chlapec to bral vážne, ale dievčatko sa bavilo. Malo červené šatôčky, na čele tradičnú bodku a oči silno podfarbené čiernou. Neustále sa smiala a bola stredobodom pozornosti. Až po viac ako hodine sa objavili sviatočne oblečení manželia a začalo tradičné gratulovanie a fotenie. Obaja si odsedeli svoje, ale my sme do konca nezostali a nechali sme spoločnosť sa baviť do rána.

Likvidovať znaky totality? !

08.02.2019

Pán Lipšic sa znovu ukázal ako bezprecedentný obhájaca „nespravodlivo“ obvinených. Keď nebudeme brať do úvahy fakt, že u nás majú väčšie práva zločinci ako ich obete, zaráža ma viac »

Na Slovensku po slovensky

21.12.2018

Naša krajina vstupuje do nepokojnej a rozbúrenej doby blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Výrazne sa to prejavuje najmä na sociálnych sieťach. Teda na fb, ktorý si občas pustím. Neprekvapila viac »

Indické denníky 177

03.07.2018

29.6. Let je bezproblémový, hladko až do Prahy. Miro má v pláne tu zostať , vybavuje si nocľah, ja idem letiskovým spojom na Dejvice, tam prestupujem na metro a odtiaľ na Florenc. Kufre sú ťažké viac »

Ostrava, nemocnica, streľba

Mohol sa strelec z Ostravy dostať na Slovensko?

10.12.2019 11:36

Ako prebieha zásah proti útočníkovi, ako bol v Ostrave? Odpovedá analytik Tomáš Pojar.

hasici hotel cvicenie 06 2

Na Poľnohospodárskej ulici v Bratislave na ôsmom poschodí horí byt

10.12.2019 11:34

Na mieste bolo poskytnuté ošetrenie jednej osobe, poznamenali hasiči.

žiaci, škola

Záškoláctvo nebrzdí vyučovanie vôbec alebo len veľmi málo, tvrdia riaditelia škôl

10.12.2019 10:36

Vyplýva to z výsledkov dotazníka štúdie PISA 2018 zverejnených v Národnej správe PISA 2018.

Milan Majerský

Prešovské dobrovoľnícke centrum ocení najlepších dobrovoľníkov

10.12.2019 10:35

Slávnostné odovzdávanie ocenení sa uskutoční v stredu o 15.00 h v jednej z reštaurácií na Levočskej ulici v Prešove.