Založ si blog

Indické denníky 169

10.6. Ráno skoro vstávam o siedmej vyrážam. Najprv Kót. Skoro je hotový. Na obed ideme k Mirovi, potom do Ďžodpúru. Ubytovávame sa na Sun dunnes hoteli. Oslava u Kubíčka začína o 7,30. Opiť sa mi nepodarilo, spalo sa zle, aspoň že fúkal vietor.

 

Ráno si dávam budíček o šiestej, robím si raňajky a o siedmej vyrážane. Najprv sa vyberieme do Kótu, kde sa mám stretnúť s Mirom. Na tejto mojej pôvodnej stanici je už vidieť badateľný pokrok. Prakticky je možné povedať, že je takmer hotová, lebo sa na nej buduje iba niekoľko stavieb, riadiaca budova, parkovisko, sklad, laboratórium a niekoľko základov pod technológiu.  To všetko už stojí a montuje sa elektrina, na základoch stoja súčiastky a montujú sa potrubia. Natáčam si stav aj s pokazeným autožeriavom Coles, ktorý tam stojí so zlomenou nápravou. Budovy sú už ponatierané aj zvonka a hádam je to prvá a jediná stanica, ktorá je po stavebnej stránke hotová, tri mesiace po určenom termíne.

Na obed sa zastavujeme u Mira a potom vyrážame do Džodpúru. Za necelé dve hodiny sme tam, ideme mojim autom, aby sme ho vyťažili. A gypsy je rýchlejšie ako Mahindra. Zastavujeme až pred Karolovou rezidenciou. Je tu vidieť nastávajúci ruch. Na trávniku pred domom stojí altánok, domorodci nosia stoličky a chystajú výzdobu. Do oslavy je ešte nejaký čas, ale my radšej gratulujeme teraz. Prinesené fľašky odnášame do kuchyne, kde nás Karol predstavuje svojej manželke, dostal možnosť si ju sem priviesť. Možno to bolo preventívne konanie pred jeho talentom najímať si mladé a sympatické sekretárky. Žena ho tu mohla trochu postrážiť. Inak tam bolo žien viac, delimitáciou z Dillí sem prevelili ešte ďalšie administratívne pracovníčky, ktoré tu zavádzali nové poriadky. Dokonca sa odovzdávali kľúčiky od áut, ktoré musia parkovať na určenom mieste, ako sa to pokúšali robiť aj v Abu. Miro obdarováva Karola súpravou na výrobu šunky spolu s prísadami, je dávam obe sošky. Nechávam jedného chlapíka natáčať okamih môjho odovzdávania, ale ten nemá žiadne skúsenosti s prácou s kamerou a záber je celý rozmazaný.

Keďže máme dostatok času, chceme sa ísť ubytovať na Šastri Nagar, ale dozvedáme sa, že dom je plný. Máme vraj rezervované miesta v hoteli Sun dunnes, ktorý stojí na ceste do Salawasu. Tak sme nakoniec predsa spali v ňom. Tento hotel som už z počutia poznal, totiž ešte v čase zariaďovania ubytovaní ho chalani spomínali ako jednu z možností. Hotel Slnečné duny totiž nemá klasické izby, ale niekoľko samostatne stojacich chatiek so slamenými strechami. Okrem nás tu majú byť ubytovaní Havran s Dudášikom, kapacita bude takmer vyčerpaná. Vyberáme si každý svoj domček, ja jeden čo najviac vzdialený od cesty a pouličných lámp. Mám chuť sa poriadne vyspať, lebo tuším, že to nebude jednoduché. Miestnosti sú vybavené iba kúlermi, len v jednej chatke je AC. Každá chatka má jednu kruhovú miestnosť s malou rotundou, kde je sprcha a záchod. Aspoň tieto sú európskeho druhu, teda bude tam aké také pohodlie, ale aby som tu zaspal, budem sa musieť trochu opiť, lebo celkový dojem nevyzerá vôbec vábne. Miro si berie vedľajšiu chatku, kde je fungujúce AC, pracuje ale poriadne hučí, čo by mi vadilo omnoho viac ako prípadné teplo.

Pred šiestou sa vraciame naspäť ku Kubíčkovi. Tu sú už riadne stopy klasickej domorodej oslavy, dokonca na príjazdovej ceste sa usadili miestni hudobníci vyobliekaní do bielo modrých mundúrov. Hrať teda bude aj živá hudba. Prichádzajú početní hostia, niektorí sa už poznáme, je tu Burjanin, Fekete, my z Abu, ženy z kancelárie, viacerí domorodci. Ako klebeta prebehla správa, že vlastne celú slávnosť platí rodina Singhovcov, ktorí nám prenajímajú domy a zariadenia. Slávnosť začala o pol siedmej, hudba zahrala pieseň k narodeninám. Tento nevšedný zážitok som si musel okamžite natočiť, lebo tak rozladenú muziku som tu ešte nepočul, hrali síce od srdca ale nesmierne falošne, tak, že som to rozpoznal aj ja. Potom priniesli veľkú tortu, ovenčili oslávenca a j s manželkou vencami, nastalo bozkávanie, objímanie a stískanie. Stredom pozornosti sa stala nová Kubíčkova sekretárka, ktorá bola taká chutná a milá, že som celkom uveril tomu, že Karolovi proste tú ženu z domu museli zavolať. Hudba pochopila že nemá šancu, keď ktosi doniesol magnetofón, potichu opustila priestor, ktorý sa premenil na tanečný parket. Síce podľa miestneho zvyku tancujú iba muži, ale zábava naberá na grádoch, popíja sa whisky, džin a pivo, jeme z európskej i indickej stravy a rachotíme prskavkami, delobuchmi i raketami. Do toho sa miešajú prúdové motory tryskáčov štartujúcich a pristávajúcich na dráhe na druhej strane cesty.

Keď nás hudba prestáva baviť, ktosi vytiahne harmoniku, gitaru a dávame sa do spevu. Zvláštnou náhodou okolností tam je viacej Slovákov ako Čechov, tak nocou znejú naše pesničky, dokonca som sa mohol pridať aj ja, ktorý si myslím, že nemám žiaden hlas, lebo to už je jedno.

Veru neviem koľko bolo hodín keď sme sa dostali do postele, ale opiť som sa neopil dostatočne, spalo sa mi veľmi zle, keby nezačal fúkať z púšte studený vietor bolo by to na nevydržanie.

 

           11.6. Po raňajkách Dž. Šofér opitý ešte spal., nakupujeme zeleninu a mäso a ideme späť. Doma nie je elektrina Odchody sú vybavene tak, ako sme si želali.

 

Ráno vstávam krátko po východe Slnka a okamžite mám prácu pre kameru. Vietor so sebou prináša záľahu piesku a miestami pôsobí ako piesočná búrka. Je to dobre na záberoch nielen vidieť ale aj počuť. Na teréna sa tvoria piesočné jazyky a viditeľnosť je mierne znížená. Na raňajky si dávame omelety a chlieb v miestnej reštaurácii a vraciame sa do mesta. V noci sme si odšoférovali sami a aj teraz riadim ja. Šofér je ešte stále neschopný prevádzky, preto sa s Mirom vyberieme do mesta na doplnenie zásob. Domáci tu objavili predajňu mäsa. Ideme sa tam pozrieť. Po krátkom hľadaní ju objavujeme a som prekvapený jej úrovňou. Je to normálny obchod, žiadne drevené pulty a kusy prasiat poprikrývané novinami či handrami. Biele kachličky, mraziace boxy a zásoby mäsa. Kupujeme aj pre Falnu, beriem aj do Abu. Mäso je hygienicky preverené a naozaj sa netreba obávať parazitov. Potom sa vraciame do kancelárie a prejednávame podrobnosti odchodu. Je to vybavené, tak ako sme si želali, dokonca lepšie. Mám príkaz dostaviť sa na uzavretie agendy 20, na druhý deň sú objednané letenky do Dillí a 30 je odtiaľ odlet. Teda na výlet máme celý týždeň. Je to lepšie, ako sme si mohli želať.

Keď je šofér schopný prevádzky ideme domov. Mira vykladám vo Falne a ja ťahám až dole. Tu som našiel dom bez elektriny a vidím, že čerstvé mäso budem musieť čo v najkratšom čase zlikvidovať, aby sa nepokazilo.

 

Návrat k 50. rokom?

10.06.2020

Netrpíte niekedy aj vy fantazijnými predstavami, pocitom, že ste situáciu už raz prežili, že história sa jednoducho opakuje? Mne sa to v poslednom čase stáva čoraz častejšie! Po víťazstve KSČ vo voľbách koncom 40.rokov nastalo obdobie, ktoré je dnes považované za čiernu škvrnu našich dejín. Vládna moc si upravila spoločnosť s svojmu obrazu. Nastali stranícke [...]

Ako ďalej, pán Fico?

30.05.2020

Pre chod krajiny je nevyhnutné mať kvalitnú opozíciu, najmä pri vláde, ktorá je zmätočná, paranoidná a odborne neskúsená. Dôležitým článkom teda je SMER. No ten čelí problémov v personálnej oblasti. Objavil sa konflikt pri boji o vedenie strany. Fico kontra Pellegríni. Nik neupiera zásluhy p. Fica o vznik, rozvoj a formovanie strany ako aj krajiny (nech sú názory na [...]

Je premiér normálny?

26.05.2020

Otázka, ktorú si kladie stále viac ľudí. A oprávnene, niektoré jeho opatrenia úplne strácajú zmysel a sú proti zdravému rozumu. Zamyslime sa nad niektorými. S teatrálnosťou jemu vlastnou prezentoval na tlačovej konferencii plán na uvoľňovania opatrení proti korona vírusu. Ten mal mať štyri fázy a vstupovať do života mal podľa situácie s nakazenými. No dnes [...]

Donald Trump

Trump oznámil Kongresu, že USA oficiálne vystupujú z WHO

07.07.2020 22:16

Administratíva Donalda Trumpa upovedomila Kongres, že Spojené štáty oficiálne vystupujú zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

kamión, diaľnica, doprava

Macedónčan natlačil do kamióna 211 migrantov

07.07.2020 20:07

Polícia zastavila okolo polnoci z pondelka na utorok na juhu Severného Macedónska kamión, v ktorom našla 211 migrantov vrátane 63 detí.

dobroslav trnka

Etická komisia konštatovala voči Trnkovi porušenie prokurátorskej etiky

07.07.2020 19:08

Urobili tak v súvislosti s poskytnutým rozhovorom súkromnej televízii a skutočnosťami, ktoré odzneli v rámci tejto nahrávky.

Virus Outbreak Brazil Bolsonaro

Chrípočka? Brazílsky prezident má koronavírus

07.07.2020 18:32

Zle sa cítil, trápil ho kašeľ, horúčka okolo 38 stupňov a bolelo ho celé telo. Brazílsky prezident Jair Bolsonaro (65) známy bagatelizovaním pandémie koronavírusu, má COVID-19.