Založ si blog

Indické denníky 161

              8.5.  Na stavbe je poupratované, už to nejako vyzerá. Ponáhľajú sa hlavne s cestami, aby ich stihli do dažďov. Poobede prišiel R.K. Singh z IOCL, zdá sa byť spokojný. Večer nás Bist pozval na večeru do nového hotela, kuriatko, whisky. Neďaleko bola svadba, tancovali aj ženy!

 

Po včerajšej návšteve predstaviteľov LnT je na stavbe vzorný poriadok. Títo domorodci majú zaujímavý zvyk. Na inšpekčné cesty chodia hlaváči cez víkend, najradšej v nedeľu. Pre nich to je si výlet spojený s posedením, ale ich podriadení tam musia trčať po celý čas a byť pripravení ich privítať každý okamžik. Už sa to stalo viackrát, takže príchod R.K. Singha ma dnes trochu prekvapil. Tento pracovník IOCL ale asi nepatrí k tým najvyšším šéfom, lebo jeho meno poznám z viacerých listov, ktoré mi poslal na stavbu, keď žiadal zvýšené stavebné tempo. Dorazil okolo druhej a samozrejme okamžite sa konala porada. Prešiel stavbu a potom sme sedeli u nich v kancelárii. Nastúpili sme s najsilnejšou zostavou, ktorú sme mali k dispozícii. Podľa môjho názoru sa počas celého sedenia tváril pomerne spokojne a  neočakával som žiadne nepríjemné prekvapenia.

Treba povedať, že na stanici sa usilovne pracuje. Otvorili sme zopár nových objektov, ako čerpacia stanica požiarnych vôd, zásobníky média, ale hlavne sa pracuje na dokončovaní hlavných objektov a dobudovaní ciest. Tomuto poslednému sa ani veľmi nečudujem, pretože si veľmi dobre pamätám, ako vyzerali naše komunikácie po prvých monzúnových dažďoch. Ako sme navozili do bezodného bahna desiatky kubíkov kameniva, ktoré sa stratilo ako sneh a cesty neboli schopné plniť svoju úlohu. Vytýčili sme definitívne cesty a LnT na ssústredilo svoje sily. Opäť ma prekvapila technológia prác. Cestné teleso sa budovalo iným spôsobom ako u nás. Najprv vyrovnali podklad, potom naň nahrnuli tak 5 centimetrov žltočervenej hliny, ktorú pokryli centimetrom drobného kameniva, poliali vodou a nasadili valec. Ten celý deň chodil po svojom úseku hore dolu a zhutňoval vrstvu, na druhý deň sa celý proces opakoval. Takto vytvorili hlineno-kamenný podklad vo výške asi 25 centimetrov. Spravili 25 metrový úsek a presunuli sa na druhý. Čakal som, že nastúpia finišéry a položia betónovú alebo aspoň asfaltovú kryciu vrstvu, ale nestalo sa tak. Až do môjho odchodu zostali cesty hlinené. A to mali dôjsť ešte dve pumpy.

Na večer máme tiež o zábavu postarané. Zriaďovateľ novej ubytovne Džai deep hotela a zástupca firmy Mogul, ktorá mala na starosti dopravu materiálu nás pozval na večeru. Tento chlapík, volal sa Bist, bol ešte mladý a  na miestne pomery veľmi šikovný. Proste taký malý podvodník, ale to je v Indii asi bežný jav. Mali sme s ním svoje skúsenosti, lebo pomerne veľa nasľuboval a ťažko to plnil. Používal španielsky či mexický systém ”maňana”. Ale zrejme vytušil, že nad jeho pôsobením v oblasti sa zbiehajú mraky a potreboval si pozíciu upevniť, preto urobil to, čo každý obchodník, usporiadal pracovnú večeru. Nebolo žiadnym tajomstvom, že na stavbu ešte príde zopár ľudí a  hotel, ktorý mal deväť miestností ich všetkých nepojme, vedel , že sme preverovali aj druhé objekty, teda sa mu črtala do budúcnosti pekná vyhliadka zárobku. Obchodníka Sunila sme už dávno na zariaďovanie nepoužívali, lebo nemal čas a možnosti sa venovať iba tejto činnosti. Mal dosť pokým vybavil dva domy. Okrem rezidencie sme preverovali dva päť izbové domy a prístavbu domu Dr. Tanwara, ale potreba bola ešte väčšia, presunú sa sem aj ľudia z línie, teda najviac takých 20 miest. A na toto si robil Bist zálusk. Kubíček, ktorý dohody pripravoval, nemohol prísť, ale Maroš, Peťko, Milan Novotný a ja sme prijali.. Ešte pred večerou sme všetci zašli do mesta, kde nám Bist ukázal svoj objekt. Bol v bočnej uličke za trhoviskom, v okolí bol poriadny bordel, ale dom mal niektoré nesporné výhody. Bol v tvare písmena L, kde v dlhšej časti bol poschodový a tam bola ubytovacia časť, zhruba takých 12 izieb. Niektoré boli síce obývané, ale zaručil sa, že domorodcov odtiaľ dostane. V druhom trakte bola jedáleň a spoločenská miestnosť, kde bol dokonca aj pingpongový stôl. Pred domom bol pomerne veľký bránou uzavretý dvor. Normálne som ľutoval, že nám tento objekt neponúkol skôr ako Džaidíp hotel, lebo mal svoje kvality. Hlavne bol v omnoho tichšom prostredí. Zodpovedne som mohol sľúbiť, že budovu odporučím na prenajatie. Čím sme pracovnú časť skončili a  išli sme na večeru. Tá sa mala konať v jednej miestnosti na prízemí. Ale už cestou sme si všimli, že na námestí sa začína zhromažďovať dav ľudí, hlavne žien. Boli vyobliekané a  naradostnené. Ľahko sme zistili, že sa chystá svadba. Tú som tu už dlho nevidel a táto sa mi zdala výnimočná tým, že pri skupinke žien stálo zopár hudobníkov a ženy sa natriasali v rytme. Preto som po obhliadne objektu rýchlo som utekal domov po kameru, ale keď som sa na to miesto vrátil, hudobníci boli už preč a tancujúce ženy sa zmenili na tradičný dav.

Pripojil som sa k ostatným kamarátom a dali sme si . Potvora obchodník sa na nás nachystal veľmi dobre, zohnal grilované kurčatá, pivo, whisky a malinovky. K tomu zeleninové šaláty a čapáti. Posedeli sme dlho do noci a bola dobrá zábava, ktorú spestrovali delobuchy a ohňostroj zo svadby, ktorá sa konala niekde neďaleko nás.

Likvidovať znaky totality? !

08.02.2019

Pán Lipšic sa znovu ukázal ako bezprecedentný obhájaca „nespravodlivo“ obvinených. Keď nebudeme brať do úvahy fakt, že u nás majú väčšie práva zločinci ako ich obete, zaráža ma viac »

Na Slovensku po slovensky

21.12.2018

Naša krajina vstupuje do nepokojnej a rozbúrenej doby blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Výrazne sa to prejavuje najmä na sociálnych sieťach. Teda na fb, ktorý si občas pustím. Neprekvapila viac »

Indické denníky 177

03.07.2018

29.6. Let je bezproblémový, hladko až do Prahy. Miro má v pláne tu zostať , vybavuje si nocľah, ja idem letiskovým spojom na Dejvice, tam prestupujem na metro a odtiaľ na Florenc. Kufre sú ťažké viac »

žiaci, škola

Záškoláctvo nebrzdí vyučovanie vôbec alebo len veľmi málo, tvrdia riaditelia škôl

10.12.2019 10:36

Vyplýva to z výsledkov dotazníka štúdie PISA 2018 zverejnených v Národnej správe PISA 2018.

Milan Majerský

Prešovské dobrovoľnícke centrum ocení najlepších dobrovoľníkov

10.12.2019 10:35

Slávnostné odovzdávanie ocenení sa uskutoční v stredu o 15.00 h v jednej z reštaurácií na Levočskej ulici v Prešove.

Práca, profesia, priemysel, automobilky

Priemysel stále klesá, v októbri už tretí mesiac za sebou

10.12.2019 10:23

Priemyselná produkcia na Slovensku pokračuje v medziročnom poklese už tretí mesiac v poradí. Pokles sa zrýchlil.

ministerstvo vnútra, pribinova

Na Slovensku vznika nová politická strana Pirátska strana - Slovensko

10.12.2019 10:17

V budúcoročných parlamentných voľbách kandidovať nebude.