Založ si blog

Indické denníky 152

20.4. Celý deň beháme po Kandle, office aj site. Točím snímky. Na obed sme Butlete Davadži, za 75 rupíí, okrem pitia. Potom kúpanie v Mandyia, more je teplé až horúce. Večer opäť na office. Varga predsa poslal výhražné dopisy. Doláre meníme až v druhom obchode.

 

Po jednoduchých raňajkách ideme za prácou. Najprv povybavujeme potrebné veci v kancelári v meste, potom ideme na stavbu. Tá sa nachádza pár kilometrov za mestom v blízkosti prístavu. Prechádzame bez problémov bránou a zamierime ku kanceláriám. Sú v rovnakých bunkách, ako dorazili na Abu, len sú obohnané plotom . Bunky sú uložené v dvoch radoch vedľa seba a pri nich je sklad. Tam mieri Maroš, ktorý potrebuje prevziať súčiastky, ktoré patria na moju stanicu. Kandla totiž slúži ako centrálny sklad, preberá zásielky, ktoré prišli po mori. Ja mám voľno, tak sa prechádzam po stanici a porovnávam stav. Je očividné, že sú oveľa ďalej ako my.  Nečudo, veď by to inak ani nemalo zmysel. Tu sa produktovod začína.

Pumpy už sú nachystané na montáž, teda  problémy so založením základov  jednoznačne pominuli. V kontrolnej budove už inštalujú rozvádzače, drobné objekty sú hotové. Čulý ruch vládne aj na požiarnych nádržiach. Tie sú konštruované iným spôsobom ako moje, teda stoja za podrobnejšiu prehliadku. K slovu sa dostáva aj kamera. Lebo podobne, ako na všetkých staniciach, aj tu pracujú mladé ženy. Nájdu sa aj pekné, ale hlavne sú trochu inakšie ako tie hore. Inak sa obliekajú a správajú. Sú akési smelšie a bezprostrednejšie. Detailne si snímam hlavne miestny postrach – blacksoil – morské blato, na ktorom vlastne celá stanica stojí. Celý Kačč je vlastne ohromné morské bahnisko, v ktorom sú sem tam niekde pevné a suché miesta. Aby sa táto stanica mohla postaviť, museli terén spevniť a navoziť sem vari metrovú vrstvu hliny a kameňa. Pod ňou sa nachádza pôvodná zemina. Čierne bahno, lepkavé a mazľavé, ktoré nemá prakticky žiadnu únosnosť a preto všetky základy sú založené na pilótach hlbokých 20metrov. V tej hĺbke je pevné štrkové podložie. Tento materiál sa stal predmetom vtipov na mnohých staniciach. Lebo hlavné čerpačky boli až na niektoré výnimky, ako som spomenul, jedna boli požiarne nádrže, opakovaným projektom, ktorý bol len prispôsobený miestnym podmienkam. Niektoré objekty sa proste prekreslili a to práve vyvolalo obveselenie. Lebo Kandla mala vzhľadom na podmienky podložia špeciálne zakladanie- pilóty som už spomenul, okrem toho sa pod základy použili geotextílie. Vec veľmi dobrá pri pohyblivých nesúdržných pôdach, ale vonkoncom zbytočná v pevných íloch ako som mal v Abu alebo v skale, ktorá bola v Beaware. Ale aj tam sme ich museli použiť, pretože ich projektant zabudol odstrániť. Hlavne Maroš si z toho vedel poriadne uťahovať. Najúspešnejšia bola jeho teória o vyrážaní blacksoilu podzemnými dutinami po zaťažení v Kandle.

Pred obedom máme všetko vybavené a vraciame sa do mesta. Cestou sa zastavujeme pri odparovacích poliach, kde domorodci získavajú soľ z morskej vody. Potom prebehneme cez mesto a ideme ďalej na západ. Našim cieľom bolo pobrežie neďaleko mestečka Bhudž. Veď byť na dohľad mora a neokúpať sa by bol hriech. Cesta vedie trochu ďalej od pobrežia a pevnej pôdy tu je viac. Opäť sa cítim ako v Indii.. Zvlnená krajina a agátové kríky. Dokonca sme narazili  na novostavbu klasického chrámu. Na ceste späť si musím urobiť niekoľko snímok.

V mestečku máme trochu problémy. Nenašli sme správnu cestu a došli sme k prístavnej bráne, cez ktorú nás samozrejme nechceli pustiť . Bol som rád, že nezbadali kameru, aby nás náhodou neobvinili zo špionáže. Tabule už dlho oznamovali zákaz fotografovania. Napriek tomu som z auta natočil budovanie rybárskych lodí. Tieto pripomínali výzorom malajského tigra, loď známeho filmového hrdinu Sandokana.

Pomotali sme sa mestom až sme prišli k tej správnej uličke, ktoré viedla na pláž. Odstavili sme auto tak blízko k vode, ako si vodič trúfol, aby nezapadol do piesku. V aute sme sa preobliekli do plaviek a išli do vody. More bolo trochu vzbúrené a vytváral sa pomerne vysoký príboj. Voda však bola veľmi teplá. Zdala sa mi dokonca teplejšia ako vzduch a neposkytovala dostatočné osvieženie. Museli sme plávať dosah ďaleko od brehu, aby som pocítil ochladenie. Natočil som si aj zopár záberov okolia, ktoré bolo nezvyčajné. Na brehu stál vari tucet veterných turbín, ktorých listy sa točili vo vetre.  Tento prejav techniky ma tu nesmierne prekvapil, ale potvrdil moje predpoklady, že India je krajina neobmedzených možností.

Aj na tejto pláži sa odohrával bežný oddychový život domorodých turistov. Nesmel chýbať typický predavač kokosových orechov ani pohoniči koní, ktorí ponúkali jazdu na oni.  Zatiaľ čo tú druhú atrakciu využívali iba Indovia, Maroš si išiel vyskúšať tú prvú a kúpil si jeden orech. Ja som naň nemal chuť, lebo som vedel, že tekutina bude teplá a teda nie dobrá na osvieženie. Ale nahral som si, ako predavač šikovne otvára ostrým nožom škrupinu.

Strávili sme tu skoro dve hodiny, potom sa vrátili na cestu späť. Zastavili sme ešte pri novostavbe chrámu. Aj to bol nezvyčajný pohľad, žeriavy a moderná technika, lešenie a starobylo vyzerajúci chrám.

Pred šiestou sme opäť v Kandle. Zastavujeme sa na office a tu sa dozvedáme prekvapujúcu správu. V kancelárii čaká akýsi chlapík, vraj má pre nás poštu. Mierme ma to prekvapilo, lebo nikomu som nedal avízo, že tu budem, teda mi nik ani nemohol písať. Ale človek otvoril aktovku, vytiahol odtiaľ zopár papierov, prelistoval ich a potom dal po jednom každému z nás. List poslal Esprit a oznamoval nám, že nás hodlá žalovať pre nedodržanie pracovnej zmluvy. Keď som sa nad problémom trochu zamyslel, zdal sa mi trochu smiešny. Hlavne v mojom prípade. Lebo ja som mal s Espritom zmluvu na čas určitý, do konca marca a teraz už boli tri týždne po jej uplynutí, teda by mi ťažko niekto mohol dokázať jej nedodržanie. A koniec koncov, zmluvy Cheposu a Espritu vypovedal Škodaexport, tak nech sa ťahajú za prsty oni. Chvíľu sme nad listom porozmýšľali a potom sme to pustili z hlavy. Veď čas ukáže.

Cestou na hotel sa zastavujeme ešte v obchodoch. Včera som zamenil svoje peniaze na doláre, ale teraz musíme rovnakú službu urobiť aj ostatným, ktorí nás o to požiadali. V obchode, kde sme boli včera, už zásobu nemali, museli sme ísť do druhého a tam výmena prebehla.

 

Likvidovať znaky totality? !

08.02.2019

Pán Lipšic sa znovu ukázal ako bezprecedentný obhájaca „nespravodlivo“ obvinených. Keď nebudeme brať do úvahy fakt, že u nás majú väčšie práva zločinci ako ich obete, zaráža ma viac »

Na Slovensku po slovensky

21.12.2018

Naša krajina vstupuje do nepokojnej a rozbúrenej doby blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Výrazne sa to prejavuje najmä na sociálnych sieťach. Teda na fb, ktorý si občas pustím. Neprekvapila viac »

Indické denníky 177

03.07.2018

29.6. Let je bezproblémový, hladko až do Prahy. Miro má v pláne tu zostať , vybavuje si nocľah, ja idem letiskovým spojom na Dejvice, tam prestupujem na metro a odtiaľ na Florenc. Kufre sú ťažké viac »

žiaci, škola

Záškoláctvo nebrzdí vyučovanie vôbec alebo len veľmi málo, tvrdia riaditelia škôl

10.12.2019 10:36

Vyplýva to z výsledkov dotazníka štúdie PISA 2018 zverejnených v Národnej správe PISA 2018.

Milan Majerský

Prešovské dobrovoľnícke centrum ocení najlepších dobrovoľníkov

10.12.2019 10:35

Slávnostné odovzdávanie ocenení sa uskutoční v stredu o 15.00 h v jednej z reštaurácií na Levočskej ulici v Prešove.

Práca, profesia, priemysel, automobilky

Priemysel stále klesá, v októbri už tretí mesiac za sebou

10.12.2019 10:23

Priemyselná produkcia na Slovensku pokračuje v medziročnom poklese už tretí mesiac v poradí. Pokles sa zrýchlil.

ministerstvo vnútra, pribinova

Na Slovensku vznika nová politická strana Pirátska strana - Slovensko

10.12.2019 10:17

V budúcoročných parlamentných voľbách kandidovať nebude.