Založ si blog

Indické denníky 140

20.3. Ráno Miro odchádza, Maroš je znechutený, nechce sa nám robiť. Prišiel nový potrubák. Večer sa kúpem a idem skoro spať, ale došli Chemoprojektáci a spali u mňa, aj na  zemi.

 

Je po sviatkoch a po veľkom výlete. V tom okamžiku som ešte netušil, že to bol posledný . Už som sa na viac dní preč nedostal, pokiaľ nepočítam návštevy u Mira vo Falne, či cesty do Džodpúru alebo Džajpúru. Má začať obyčajný život. A nám sa tak strašne nechce robiť. Ani Maroš, ktorý tu trávil sviatky sám, nie je v lepšej nálade, preto na stavbe sme iba telom. Našťastie, aj tam boli sviatky a tak sa dnes mimoriadne nepracuje. Telefonicky sa ohlásilo zopár návštev, jedna sa však neočakávane objavila poobede. Ohlásil sa nový spolubývajúci. Predák z PTP, dávam ho na izbu k Marošovi. Vlastne k Petrovi, ten ako strojár má na starosti montáž technológie, teda by s ním mal úzko spolupracovať.

Večer sa okúpem a umyjem si hlavu. Chystám sa skoro ísť spať, ale nie je mi to umožnené. O deviatej mi zvonia pri dverách. Došlo zopár projektantov a žiadajú nocľah, na Mont sa im  nechce, uspokoja sa s provizóriom u mňa. Spia aj na zemi.

 

             22.3. Už to opäť lezie na nervy, prišla hora faxov, stratil sa účet za telefón. Dorazil Freundl a zapadol k Peťkovi a pili Miro odišiel do Falny a ja na Čitrasani Zastavil som sa u doktora, mám vysoký tlak.

 

Dnešný deň sa nerozbehol najšťastnejšie. Projektantov sa strasiem až potom, keď im nachystám raňajky. Začínam sa cítiť trochu ako na hoteli. Potom  mi od rána do kancelárie chodí chlapík z STD a nosí faxy, väčšina z nich je nečitateľná, na každom je nejaká požiadavka na spresnenie termínov. Do toho mi Maroš ohlásil, že sa niekde zapotrošil účet od telefónu, bude treba ísť na poštu po nový. Nechávam mu to na starosti, lebo cítim, že ma akosi rýchlo všetko rozčuľuje.

Na stavbu dorazil Freundl, šéf montér, taký malý potrubácky Sedláček. Našťastie ho zachytil Peťko, odviedol ho k sebe na dom asi tam popíjali  skoro celý deň. Zrejme pri tom preberali aj pracovné problémy, ale veľa ich nemajú, lebo technológie je na stanici minimum.

Ja to mám pestrejšie, Mirek ide do Falny na kontrolu, ja odchádzam na Čitrasani. Rutinná prehliadka. Tento maličký objekt ide podľa plánu a je pre mňa príjemná zmena v dlhom pracovnom dni. Pri spiatočnej ceste som sa rozhodol zastaviť u doktora, ktorý má záujem na tom, aby nám prenajal domy.  Tanwar už nie je jediný, ktorý sa priživuje na stavbe. Ordinácia tohto je v krajnom dome bloku povedľa diaľnice, často som popri ňom chodil na nákupy. Je to poschodová budova, na miestne pomery veľmi čistá a pomerne prázdna. Nechal som sa na prízemí ohlásiť u doktora, ktorý ma po malej (20 minút) chvíli prijal vo svojej osobnej pracovni. Krátko pohovoríme o možnom prenájme. Panáka priestory na poschodí vlastného domu v meste, neďaleko rezidencie. Dohodli sme sa, že sa na miestnosti prídem pozrieť. Potom som si všimol osobnú váhu a poprosil som ho, či sa nemôžem odvážiť. Napriek všetkým problémom je moja váha nad sto kilo. To ma trochu prekvapilo, počítal som s výraznou redukciou váhy. Doktor sa ponúkne, že mi zmeria tlak. Súhlasím a aj tu sa dočkám prekvapenia. Vraj ho mám vysoký, 150/100, mal by som s tým niečo robiť. Doktor radí diétu a podstatné zníženie hmotnosti, ale odhodláva sa aj na predpísanie tabletiek. No musím sa na to poriadne pozrieť, treba trochu viac športovať.

 

              23.3. Trochu ma prehnalo. Maroš má dobrú náladu, napísal som hlásenia, prišiel list aj Rataj Vondra, posedeli sme do 9,30. Ľudia stále blbnú s farbami, sviatok žien.

 

Začal som užívať predpísané tabletky. Neviem, či to je spôsobené nimi, ale ráno ma po dlhej dobe opäť prehnalo. V zásade proti zníženiu váhy ani takýmto spôsobom nič nemám.

Na stavbe je pohoda, Maroš srší vtipmi a dobrou náladou. Prejdeme spolu stavenisko, prehodíme pár slov s každým koho stretneme, potom sa zastavíme v jeho sklade, teda na mieste, kde začína budovať svoje pracovisko. Nechávam ho tam a vraciam sa do kancelárie napísať hlásenia. Vyčíslil som progres, zostavil súhrny pracovníkov a išiel domov na obed. V schránke ma čakalo príjemné prekvapenie v podobe listu z domu. K celkovému príjemnému priebehu dňa prekvapujúco prispela aj návšteva Rataja s Vondrom, ktorí sa na stavbe objavili po obede. Zastavili sa najprv v kancelárii, potom ma vytiahli na stavbu, kde sa k nám pripojil Peťko a nakoniec sme všetci odišli k nemu na dom. Tu sa odohrala pracovná porada, tak ako som si predstavoval. Na stole sa objavila fľaška whisky, poháriky, pivo a rozbehla sa debata. Stavba sa v nej vyskytovala pomerne málo. Debatovali sme o všetkom možnom a ťažko sa mi odtiaľ odchádzalo. Keď som sa chcel rozlúčiť, nechceli ma pustiť, musel som im sľúbiť, že sa vrátim. Ja som potreboval ísť na čerstvý vzduch, tak som sa nechal prehovoriť, inak by som tam zostal zatvorený celý večer.

Podarilo sa mi na chvíľu dostať domov najesť sa a natočiť zaujímavý okamih mestečka. Sviatky jari ešte neskončili. Na uliciach šantia deti s farbami, akoby bol Colour festival predo dvermi a cez našu uličku prechádzal sprievod žien. Rýchlo som zobral kameru a predbehol celý sprievod. V čele išlo dospievajúce dievčatá poobliekané v rôznych kostýmoch, niektoré dokonca predstavovali aj mužov, za nimi išli v trojstupe matky a matróny, veselo sa usmievali a vôbec im nevadilo, že ich natáčam. Dokonca aj diváci na ulici, ktorí povychádzali z domov sa k všeobecnému veseliu popridávali. Niektorých už poznám a zdravím sa s nimi.

Keď som najedený a oddýchnutý, predsa sa vraciam k Peťkovi. Mám dobre zaťažený žalúdok a tak vydržím s nimi popíjať až do pol desiatej.

 

 

 

 

 

 

 

Likvidovať znaky totality? !

08.02.2019

Pán Lipšic sa znovu ukázal ako bezprecedentný obhájaca „nespravodlivo“ obvinených. Keď nebudeme brať do úvahy fakt, že u nás majú väčšie práva zločinci ako ich obete, zaráža ma viac »

Na Slovensku po slovensky

21.12.2018

Naša krajina vstupuje do nepokojnej a rozbúrenej doby blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Výrazne sa to prejavuje najmä na sociálnych sieťach. Teda na fb, ktorý si občas pustím. Neprekvapila viac »

Indické denníky 177

03.07.2018

29.6. Let je bezproblémový, hladko až do Prahy. Miro má v pláne tu zostať , vybavuje si nocľah, ja idem letiskovým spojom na Dejvice, tam prestupujem na metro a odtiaľ na Florenc. Kufre sú ťažké viac »

žiaci, škola

Záškoláctvo nebrzdí vyučovanie vôbec alebo len veľmi málo, tvrdia riaditelia škôl

10.12.2019 10:36

Vyplýva to z výsledkov dotazníka štúdie PISA 2018 zverejnených v Národnej správe PISA 2018.

Milan Majerský

Prešovské dobrovoľnícke centrum ocení najlepších dobrovoľníkov

10.12.2019 10:35

Slávnostné odovzdávanie ocenení sa uskutoční v stredu o 15.00 h v jednej z reštaurácií na Levočskej ulici v Prešove.

Práca, profesia, priemysel, automobilky

Priemysel stále klesá, v októbri už tretí mesiac za sebou

10.12.2019 10:23

Priemyselná produkcia na Slovensku pokračuje v medziročnom poklese už tretí mesiac v poradí. Pokles sa zrýchlil.

ministerstvo vnútra, pribinova

Na Slovensku vznika nová politická strana Pirátska strana - Slovensko

10.12.2019 10:17

V budúcoročných parlamentných voľbách kandidovať nebude.