Založ si blog

Indické denníky 134

14.4. Na stavbe dnes iba 60 ľudí, sviatky sa blížia. Postup s montážou OK, dali už prvý stĺp. Začína byť teplo. Marošovi je lepšie, dostal počítač.

 

Fakt, že sa blížia sviatky sa začína prejavovať aj na stavbe. Dnes nastúpilo do roboty iba čosi okolo šesťdesiat ľudí. Kto mohol a  musel, odcestoval domov. Napriek tomu sa na stanici dosahuje progres. Zvárači intenzívne pracujú na oceľovej konštrukcii, dokonca je nachystaný prvý stĺp na montáž. Napriek tomu, že toto monštrum urobili prakticky na kolene, či lepšie povedané na zelenej  lúke, zdá sa, že je po technickej stránke úplne v poriadku. Maroš, ako expert na zváranie, to obdivne potvrdil. Robí mi síce na stavbe iba skladníka, ale doma skúšal na Zváračskej škole, teda sa tomu musí poriadne rozumieť. Prípadné Sedláčkove argumenty dokáže bez problémov odvrátiť.

Vidiac ďalší historický okamžik, idem domov po kameru a natáčam celý proces postavenia prvého stĺpu na Pump Shede. Práca začína premiestnením kolosa, ktorý váži takmer sedem ton, z miesta montáže na miesto zabudovania. Montážnici upevnili laná a náš pásový žeriav ho začína zdvíhať. Podľa dokladov by tento žeriav mal mať nosnosť 40 ton, ale pri dĺžke ramena, ktoré je teraz nadstavené, to je omnoho menej. Ale zdvihol ho a začína sa približovať k základom. Ako na potvoru je na ceste malý terénny zlom, musí prejsť dole krátkym svahom, je to vari necelý pol meter, ale žeriavnik ho buď nevidí, alebo sa rozhodol pre pomoc bohov, alebo je taký suverén, že mu nevadí. Predok pásov sa na chvíľku ocitá nad úrovňou terénu, stroj sa posunie o meter, vtedy začína bremeno prevaľovať a celý stožiar výložníka sa nakláňa dopredu a stĺp sa nebezpečne rozhojdáva. Robotníci uskakujú a na okamžik sa mi zdá, že sa žeriav postaví na hlavu, ale pásy sa točia, zaprú vpredu do zeme a stroj sa valí ďalej. Zavesený stĺp sa vracia naspäť a situácia sa stabilizuje, doslova. Rozutekaní robotníci chytajú opäť laná a v prenose sa pokračuje. Žeriav prichádza tak blízko k základom, ako je to možné a potom kladie stĺp na maximálne vyloženie. Teda asi do prostriedku objektu. Tam mu ho odopínajú a žeriav sa vydáva na cestu okolo budovy. S vŕzganím a pišťaním sa šinie po ceste povedľa základov, pomocníci mu z cesty odstraňujú prekážky, nadvihujú elektrické káble, kým sa neocitne na náprotivnej strane. Tu mu opäť pripínajú bremeno a on si ho položí pre seba. Zatiaľ štyria technici kontrolujú kotevné skrutky. Jedna sa im nepozdáva, preto na ňu nasadzujú lešenársku trubku a lomcovaním ju naprávajú do zvislej polohy. Majster premeriava výšku a pomocník podkladá oceľové doštičky, aby stĺp stál rovno v stanovenej výške. Zatiaľ montážnici prepli laná na horný koniec stĺpu a začalo vlastné osadzovanie. Napriek tomu, že stĺp je mierne naklonený, podarí sa ho navliecť na štyri kotevné skrutky cez otvory v pätke a pomaly ho spúšťajú na miesto. Robím zábery, ako chlapík riskantne posúva oceľové platničky nedbajúc, že by mu mohol klesajúci kolos pricviknúť prsty. Pätka sa dotkne podložiek najprv na jednej potom i na druhej strane, až stĺp stojí a robotníci navliekajú kotevné matky. Neprešlo ani pol hodiny a prvý rožný stĺp natretý na zeleno je na svojom mieste.

Fajn, budem na výlet odchádzať spokojnejší. Minuloročné sviatky jari, teda Colour festival som trávil v Džajpúre na izbe a triasli sme sa, či sa nám nestane nejaká nehoda, spomenul som si na neúspešný pokus zahrať si tenis a na chlapcov s práškovou farbou v rukách. Teraz už skúsení ”Indovia” sme nachystaní na výlet na juh polostrova. Tohto roku však sviatky pripadli na skorší dátum, o mesiac skôr  ako doma Veľká noc, teda aj počasie je podstatne iné, ako vlani. Sme na prahu leta a vonku to poriadne cítiť. Teplota sa dvíha k štyridsiatke, obloha je bezoblačná a je predpoklad, že počasie nesklame. Veríme, že more bude mať tiež priaznivú teplotu a príjemne sa zrekreujeme. Zostava bude takmer podobná výletu do Bombaj, len miesto Kamila tu bude Miro Solovic .A nepocestujeme vlakom, ale autom. Dlho sme rozmýšľali ktorým. V prípade, že by sme si cestu museli platiť, lacnejšia by bola Mahindra, ale Gypsy je pohodlnejšie a rýchlejšie. Len aby sa Mirovi podarilo tú Mahindru zabezpečiť, aby bolo z čoho vyberať.

Maroš mal na stanici zostať sám, ale nálada sa mu podstatne zlepšila, pretože nám dnes doniesli počítač. On, ako skladník, ho mal v starostlivosti. Vybavený je Windowsom, takže sú k dispozícii aj nejaké hry, bude sa mať čím baviť.

 

Likvidovať znaky totality? !

08.02.2019

Pán Lipšic sa znovu ukázal ako bezprecedentný obhájaca „nespravodlivo“ obvinených. Keď nebudeme brať do úvahy fakt, že u nás majú väčšie práva zločinci ako ich obete, zaráža ma viac »

Na Slovensku po slovensky

21.12.2018

Naša krajina vstupuje do nepokojnej a rozbúrenej doby blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Výrazne sa to prejavuje najmä na sociálnych sieťach. Teda na fb, ktorý si občas pustím. Neprekvapila viac »

Indické denníky 177

03.07.2018

29.6. Let je bezproblémový, hladko až do Prahy. Miro má v pláne tu zostať , vybavuje si nocľah, ja idem letiskovým spojom na Dejvice, tam prestupujem na metro a odtiaľ na Florenc. Kufre sú ťažké viac »

žiaci, škola

Záškoláctvo nebrzdí vyučovanie vôbec alebo len veľmi málo, tvrdia riaditelia škôl

10.12.2019 10:36

Vyplýva to z výsledkov dotazníka štúdie PISA 2018 zverejnených v Národnej správe PISA 2018.

Milan Majerský

Prešovské dobrovoľnícke centrum ocení najlepších dobrovoľníkov

10.12.2019 10:35

Slávnostné odovzdávanie ocenení sa uskutoční v stredu o 15.00 h v jednej z reštaurácií na Levočskej ulici v Prešove.

Práca, profesia, priemysel, automobilky

Priemysel stále klesá, v októbri už tretí mesiac za sebou

10.12.2019 10:23

Priemyselná produkcia na Slovensku pokračuje v medziročnom poklese už tretí mesiac v poradí. Pokles sa zrýchlil.

ministerstvo vnútra, pribinova

Na Slovensku vznika nová politická strana Pirátska strana - Slovensko

10.12.2019 10:17

V budúcoročných parlamentných voľbách kandidovať nebude.