Založ si blog

Indické denníky 114

25.1. Na stavbe málo ľudí., po betonáži sa nerobilo. Doobeda prišiel Kubíček, prezreli sme zopár domov. Potom sme hrali mariáš, takmer nás prichytil Vondra. Večer oslavoval Tomala narodeniny.

Ráno bolo na stavbe pusto. Po nočnej práci väčšina ľudí zostala doma dospávať a stavenisko bolo takmer prázdne. Veď v podstate si to tí ľudia, ktorí odpracovali dve zmeny za sebou, zaslúžili. Teda nemám žiadnu mimoriadnu prácu. Našťastie prišiel Kubíček a vytiahol ma na prehliadku nových domov, ktoré by sme mohli prenajať. Dva sú neďaleko v Ricco kolónii a mohli by byť po malých úpravách vhodné. Najviac problémov by bolo s hotelom v meste, ale ten poskytuje väčší počet izieb a zástupca Mogulu, dopravnej firmy, ktorá dopravovala kancelárie, sľubuje, že rekonštrukcia prebehne v čo najkratšom čase a k úplnej spokojnosti. Ja mám s touto firmou svoje skúsenosti, viem, že mesiac pre nich nehrá žiadnu rolu, ale Kubíček je šéf, rozhodnúť sa musí on. Aj na stavbu to je odtiaľto dosť ďaleko, takmer tri kilometre.

Po prehliadke sa vraciame ku mne domov, kde ma Karol zaskočí neobvyklou žiadosťou. Otvorí kufrík a vytiahne z neho karty. Či si nedáme mariáš. Aby som pravdu povedal, nepatrím k vyznávačom tejto hry, hoci viem, ako sa to hrá, ale Miro Tomala sa okamžite hlási. Teda som súhlasil. Mám trochu nepríjemný pocit v žalúdku, v pracovnej dobe hrať karty, ale viem, že v Džajpúre si tiež krátia čas všelijako. Vytiahneme teda drobné a sadáme si v obývačke za stolík. Za hodinu som o dvadsať rupíí ľahší, ukazuje sa , že som naozaj začiatočník. Hra je v plnom prúde, keď zazvoní niekto pri dverách a zvonku počujeme český hovor. Zastrčíme karty pod noviny a do kufríka, keď sa dvere otvoria a v nich sa objavuje Vondra. V podstate je teraz riaditeľom Potrubí a môj najvyšší šéf. Samozrejme sa mu nepáči, že sedíme doma, ale Kubíček je autorita aj preňho a nebol problém ho presvedčiť, že preberáme finančnú agendu. Hlavne, keď ho ponúknem pohárikom whisky, zabúda na zlú náladu a necháva sa v pokoji previesť po stavbe.

Popoludní sa ich oboch rýchlo zbavujeme a my s Mirkom musíme začať chystať dom. Na dnes sme si naplánovali oslavu Tomalových narodením, má 35. Pozvaní sú kamaráti z blízkeho okolia, hlavne ľudia z Palanpúru. Večer sa môže začať. Je tu Novotný, zvaný Homeless, ktorý má obdivuhodný nos na akúkoľvek oslavu a otvorenú fľašku zacíti aj na desiatky kilometrov, nejaký chlapci z lajny, Maroš, Mirko a ja. Oslávenec dostal čerstvý výtlačok erotického časopisu Leo, zopár drobností a džin. Nedá sa povedať, že by sme sa opili, ale večer prebehol v dobrej nálade, točil som film, Mirko konkuroval svojim drahým aparátom. O polnoci sa párty skončila a dobre som spal až do rána. Mohli sme si to dovoliť, lebo zajtra je deň nezávislosti a máme pracovné voľno.

Pred rokom som bol na vojenskej prehliadke na štadióne a teraz som sa nepozeral na oslavy ani v televízii. Chalani sa vybrali na Mont a ja som pral a robil si poriadok.

27.1. Na stavbe je bager, ale má poruchu, progres vo výstavbe, začali kopať FFWT, dokončuje sa strecha na CP. Prišli Benda s Haroníkom, zariaďujú pumpy, na obed robím lečo. Spali u Maroša.

Po oslavách sa práce rozbehli opäť naplno. Ráno som dokonca zažil malý šok, lebo na stanici sa objavil cez noc bager. Normálny pásový hydraulický. Teda skončilo obdobie kopania motykami a prenášaním na hlavách. LnT má v pláne začať kopať požiarne nádrže, čo predstavuje objem takmer tri tisíc kubíkov, to by ženy v krátkom čase naozaj nedokázali urobiť. Samozrejme nie je v poriadku, celé doobedie ho mechanici dávajú dohromady, ale poobede začína pracovať a behá okolo neho desať traktorov s vlečkami, ktoré odvážajú vyťaženú zeminu mimo stavby. S takýmto tempom by obe nádrže mohli byť do konca týždňa v hrubom hotové.

Pred desiatou sa objavuje neznáme auto. Z juhu prichádzajú dvaja chlapíci, jedného poznám podľa mena, Haroník a druhý je Benda, ktorý má na starosti dodávku púmp. Ten ma informuje, že moja prvá je už údajne na ceste. Mám urýchlene zariadiť jej zloženie. Špekulujeme nad prístupovou cestou a nariaďujeme jej definitívne dokončenie, lebo po dažďoch je v dezolátnom stave. Potom hľadáme miesto v blízkosti MLPS, kam by sme monštrum mohli dočasne uložiť, pretože idea položiť ju priamo na základ nie je realizovateľná, betón je príliš čerstvý a musí dozrieť. Veď sme základ ešte ani neoddebnili. Nachádzame vhodné miesto a dohadujeme s LnT postup prác. Máme vraj tak týždeň času, než sem zariadenie dorazí. A že to nie je žiadna maličkosť dokazuje aj jeden malý fakt, súprava, ktorá mašinku preváža má spolu s ťahačom 140 ton. Náš nový most to určite vydrží, ale prachová cesta určite nie. Teraz sú to vlastne iba vyjazdené koľaje, do ktorých sme už nasypali mnoho fúr kameniva, ale stále sa prepadáva v bezodnom bahne. Cestu do stanice preto vybudujeme podľa riadneho projektu a zabijeme dve muchy jednou ranou.

Keďže obaja návštevníci sa rozhodli u nás prenocovať, musel som ísť domov a urobiť večeru. Rozhodol som sa pre lečo. Narobil som ho do najväčšieho hrnca, čo som mal, ale na posedenie sme ho zjedli. Prenocovali u Maroša, aspoň v tom som nemal starosti.

Likvidovať znaky totality? !

08.02.2019

Pán Lipšic sa znovu ukázal ako bezprecedentný obhájaca „nespravodlivo“ obvinených. Keď nebudeme brať do úvahy fakt, že u nás majú väčšie práva zločinci ako ich obete, zaráža ma viac »

Na Slovensku po slovensky

21.12.2018

Naša krajina vstupuje do nepokojnej a rozbúrenej doby blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Výrazne sa to prejavuje najmä na sociálnych sieťach. Teda na fb, ktorý si občas pustím. Neprekvapila viac »

Indické denníky 177

03.07.2018

29.6. Let je bezproblémový, hladko až do Prahy. Miro má v pláne tu zostať , vybavuje si nocľah, ja idem letiskovým spojom na Dejvice, tam prestupujem na metro a odtiaľ na Florenc. Kufre sú ťažké viac »

Ostrava, nemocnica, streľba

Mohol sa strelec z Ostravy dostať na Slovensko?

10.12.2019 11:36

Ako prebieha zásah proti útočníkovi, ako bol v Ostrave? Odpovedá analytik Tomáš Pojar.

hasici hotel cvicenie 06 2

Na Poľnohospodárskej ulici v Bratislave na ôsmom poschodí horí byt

10.12.2019 11:34

Na mieste bolo poskytnuté ošetrenie jednej osobe, poznamenali hasiči.

žiaci, škola

Záškoláctvo nebrzdí vyučovanie vôbec alebo len veľmi málo, tvrdia riaditelia škôl

10.12.2019 10:36

Vyplýva to z výsledkov dotazníka štúdie PISA 2018 zverejnených v Národnej správe PISA 2018.

Milan Majerský

Prešovské dobrovoľnícke centrum ocení najlepších dobrovoľníkov

10.12.2019 10:35

Slávnostné odovzdávanie ocenení sa uskutoční v stredu o 15.00 h v jednej z reštaurácií na Levočskej ulici v Prešove.