Založ si blog

Indické denníky 99

  28.11. Volám Dž., chcú mi stopnúť dovolenku. Trochu som ich potrápil. Vydra nastúpila. Zaniesol som sako do čistiarne, vyvolal film a kúpil tri vetrovky, uvaril guláš a konzultoval výkresy.

 

Ani po raňajkách som neupratal. Hádam tá žena dnes konečne príde. Ráno bežná kontrola na stavbe, potom telefonujem do Džajpúru. Sedláček je po nedeli akýsi pichľavý. Údajne vraj Potrubí­ zastavuje všetky dovolenky. Podľa ich názoru môžme na dovolenku odí­sť až 9 mesiacov od podpisu zmluvy. To by však znamenalo, že by som sa domov do konce kontraktu vôbec nedostal. Ale trafila kosa na kameňˆ. Jednoducho som starému povedal, že pokiaľ si to budú interpretovať takto, neodcestujem na dovolenku, ale sa už naspäť do Indie nevrátim. Nech so vedenie láskavo uvedomí­, čo robí­. Starý bol poriadne prekvapený a okamžite zmenil názor. Ale ja som ho nechal, nech sa škvarí­ vo vlastnej šťave. Domov odcestujem, aj keby som mal stáť v uličke a iba na nich záleží­, či sa aj vrátim naspäť! To nové vedenie je proste nejaké čudné. Asi nemajú dosť zdravého rozumu. Je pravdou, že teraz je najnevhodnejšie obdobie na odchod zo stavby, ale na tento fakt som upozorňoval už pred monzúnom. Okrem iného podpisom novej zmluvy sa mi zmenilo iba zaradenie a plat a nie vysielacie podmienky. A v tomto bode som neoblomný. Po 11 mesiacoch pobytu v zahraničí­ pracovní­k musí­ čerpať dovolenku. A punktum! Nech si trhnú nohou!

Mierne napálený sa vraciam do domu a tlak mi ešte stúpne, dvere sú otvorené! Už len to by chýbalo, keby sa nám sem niekto vlámal. Ale opak je pravdou, nič nechýba, ale čosi pribudlo. V kuchyni sa pohybuje drobná hnedá žienka v červenom sárí­ a gruntuje ju o sto päť. Keď ma zbadá, milo sa usmeje, prehodí­ čosi v hindí­ a robí­ ďalej. Chvíľu ju pozorujem, je naozaj celkom šikovná. Tanwar  poslal naozaj spoľahlivú pracovní­čku. Zvesil som zo skrine sako a vyrazil s Džosom na mimopracovnú cestu. V meste so sa zastavil v čistiarni a dal si oblek vyčistiť, zajtra bude hotový. Potom sme vyrazili na Mont Abu. Zastavil som sa v známom labáku a nechal urobiť fotky. Skočil do vyhliadnutého obchodu s textilom, kde som kúpil vetrovky, ktoré som si tam chodil už dlhší­ čas obzerať. Mal som ich už päť. Výlet netrval ani hodinku a bol som vybavený. Chlapí­k v obchode s filmami mi bol už schopný urobiť snímky za 30 minút. Bol som jeho pravidelný návštevník.

Na obed som zo zvyšku mäsa uvalil plný hrniec gulášu. Mal by vydržať na zvyšok týždňa.

Poobedie trávim na stavbe a zaoberám sa bežnou činnosťou, najmä prechádzame s Marošom výkresy, aby sa aj ako strojár vyznal v stavebných. Bude to počas mojej neprítomnosti potrebovať.

 

Likvidovať znaky totality? !

08.02.2019

Pán Lipšic sa znovu ukázal ako bezprecedentný obhájaca „nespravodlivo“ obvinených. Keď nebudeme brať do úvahy fakt, že u nás majú väčšie práva zločinci ako ich obete, zaráža ma viac »

Na Slovensku po slovensky

21.12.2018

Naša krajina vstupuje do nepokojnej a rozbúrenej doby blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Výrazne sa to prejavuje najmä na sociálnych sieťach. Teda na fb, ktorý si občas pustím. Neprekvapila viac »

Indické denníky 177

03.07.2018

29.6. Let je bezproblémový, hladko až do Prahy. Miro má v pláne tu zostať , vybavuje si nocľah, ja idem letiskovým spojom na Dejvice, tam prestupujem na metro a odtiaľ na Florenc. Kufre sú ťažké viac »

SR doprava mestá električky rekonsštrukcia Bratislava BAX

Spustenie električiek v bratislavskej Karlovke blokuje spor o pozemky

10.12.2019 12:15

Kedy začnú premávať električky po zmodernizovanej časti Karlovesko-dúbravskej radiály v Bratislave, je nateraz otázne.

Ostrava strelba

Druhá najhoršia masová vražda v dejinách samostatnej ČR (Otázky a odpovede)

10.12.2019 12:12

Utočníka, ktorý zastrelil v ostravskej nemocnici šesť ľudí, vypátral policajný vrtuľník v Děhylove, ktorý je vzdialený približne 5,5 km od nemocnice.

NR SR fico

Členovia brannobezpečnostného výboru vyslovili dôveru v NAKA pri obvinení Fica

10.12.2019 12:10

Po zasadnutí výboru to uviedol jeho predseda Anton Hrnko (SNS).

Co písala Pravda

Pravda pred 30 rokmi: O kandidatúre na prezidenta

10.12.2019 12:00

Prečítajte si, čo písal denník Pravda pred 30 rokmi, 10. decembra 1989.