Založ si blog

Indické denníky 66

 15.9. Čakám starého, prišiel pred 9.00. Pofélixoval LnT za OK, vypil kávu a whisky, pridal mi Kót a Salavas a na obed vypadol. Takže sa na budúci týždeňˆ nebudem nudiť. Volám Mira, ale ohlásil sa mi Peter. Odkazujem, že prídem v sobotu.

Týždeňˆ prebehol normálnym spôsobom. Pravidelný cyklus robota-domov, bol občas narušená˝ cestou za Kubíčkom, alebo tým, že sa niekto zastavil na stavbe. Neudiala sa žiadna udalosť, ktorá by stála za zmienku. Aj tak jediné, čo ma zaujímalo, bol môj zdravotný stav. Po počiatočnom výraznom Úspechu nastala mierna recidíva a na tretí­ deňˆ som bol opäť vyhádzaný. Treba však povedať, že už nie tak intenzívne. Hlavne hnisavých vriedkov bolo viditeľne menej. P kúre som bol postihnutý asi iba na polovici  tela. Stratili sa mi z nôh, ale pribudli na miestach najväčšieho potenia, hlavne pod pazuchami. Dôkladne som dodržiaval harmonogram brania liekov ako aj pomery miešania mastičiek.

Dažde pomaly ustali, vracia sa pekné počasie, teda aj teplé, ale už nie je tak horúco ako na konci leta. Vodu sa nám podarilo zo stavby odstrániť, takže práce sa pekne rozbehli. Ako sa objavovali výkresy, zahajovali sme nové objekty, dokonca aj tie hlavné. LnT začalo dokonca pracovať aj na výrobe oceľovej konštrukcie. Prístrešok pre pumpy tvorila oceľovᡠhala. Celᡠkonštrukcia sa mala vyrobiť priamo na stavbe. Bolo to pre mňa dosť zvláštne, pretože všetky moje doterajšie skúsenosti v tejto oblasti boli také, že jednotlivé dielce sa na stavbu priniesli hotové. Ale musím sa priznať, výroba oceľových stĺpov je pre mňa španielskou dedinou, mali sme to na výške ako predmet, ale nepatril k mojim najobľúbenejší­m. Preto som prenechával iniciatívu indickej strane. Tá­ si priviezli materiál a zložili ho vedľa mojej kancelárie na moste, preto som mohol podrobne sledovať ich spôsob výroby. A bolo to zaujímavé. Ako surovinu totiž mali valcované plechy. Tie tenšie a ľahšie si odniesli na montážny dvor. Ručne. Ako pomôcku použili kyslí­kové a acetylénové bomby.Preto som tento spôsob dopravy sledoval z úctivej vzdialenosti. Čo keby? Našťastie sa nič nestalo. Iný postup zvolili v prípade hlavných stĺpov, ktoré mali byť zhotovené z plechov hrubých 45 mm. Jeden takýto plech vážil niekoľko ton. Preto ich nechali ležať na mieste, kde ich zhodili z trajleru a tu ich rezali na jednotlivé časti podľa výkresov. Na rovné hrany použili poloatomat, ale inak to pálili ručne. Predrysovali si tvary dielcov a potom ich domorodý˝ zvárač kyslíkovým horákom rezal. Bolo obdivuhodné, že počas práce sa mu netriasla  ruka. Vydržal tak kvočiac pracovať niekoľko hodín. Na slnku, polonahý, s jednoduchými okuliarmi a bez ochranného odevu. A dokázal to.

Na dnešný deňˆ sa ohlásil starý. Napriek všetkým fámam o jeho odchode, alebo preložení­ na menej dôležité miesto, si svoju pozíciu udržal. Nebolo mi celkom jasné, ako to dokázal, ale po všetkých tých zmenách a otrasoch šéfoval Sedláček ďalej. Až neskoršie, keď som lepšie spoznal nové Potrubácke vedenie, som prišiel na to, ako sa mu to podarilo.  Spoločnᡠzáľuba vo whisky to uľahčila.

Teda šéf už bol na ceste sem, ale asi prenocoval na Mont, veď by bolo pod jeho úroveňˆ prespať u mňa v dome. Čakal som, že sa objaví­ okolo deviatej, čo sa aj stalo. Keď vystúpil z Maruti, zostal celkom šokovaný. Neveriaco pozeral na poukladané kusy železa a na chlapáka, ktorý ich rezal. Výbuch, ktorý nasledoval, patril k jeho najlepší­m. Ručná výroba sa mu nepáčila, slová, ktoré použil ani nebudem reprodukovať, Indovia im aj tak nerozumeli, snáď len z jeho výrazu pochopili, že je proti. Ale iba si ho vypočuli a pokračovali v práči ďalej. V tomto prípade bolo aj tak rozhodujúce stanovisko IOCL, pre ktorých bol tento spôsob výroby bežný a prijateľný.

Vôbec, keď sa vrátim ku správaniu Sedláčka voči domorodcom, musel byť asi rasista. Správal sa nepríjemne aj k mnohým spolupracovníkom, hlavne v podriadenom postavení­, ale jeho postoj k domorodcom, to bolo niečo extra! Stále ma udivovalo, že človek s takýmto pomerom k inej rase išiel pracovať medzi nich.

Vysoptil sa na stavbyvedúcich, pohrozil zastavením stavby, prisľúbil urobiť kontroly a testy, strašil osobnými postihmi za nekvalitu. Trvalo mu to skoro hodinu, než sa znormalizoval, pomohlo tomu aj to, že som ho nepodporoval. Keď sa ukľudnil, zobral som ho domov a ponúkol mu kávu a drink. Keď sme vybavili bežnú poštu, predniesol ten hlavný dôvod, Miro má ísť domov, preto ho treba zastupovať, budem musieť prevziať Kót aj  Salavas.

Dobre, budem to mať zaujímavejšie. Teraz by som mohol dodatočne legalizovať moje cesty do Džohdpúru, keby sa o ne niekto zaujímal. Som už oboznámený so situáciou na oboch staniciach,  nebude treba žiadnu veľkú námahu na vniknutie do problematiky. Pred obedom sa starý vybral na spiatočnú cestu. Predpokladal som, že nešiel priamo, ale určite sa zastaví­ buď u Kubíčka, alebo na Salawase.

Večer som zavolal Mirovi, ale nezastihol som do doma, telefón zobral Peter. Nechal som mu odkaz, že sa v sobotu zastaví­m.

 

Likvidovať znaky totality? !

08.02.2019

Pán Lipšic sa znovu ukázal ako bezprecedentný obhájaca „nespravodlivo“ obvinených. Keď nebudeme brať do úvahy fakt, že u nás majú väčšie práva zločinci ako ich obete, zaráža ma viac »

Na Slovensku po slovensky

21.12.2018

Naša krajina vstupuje do nepokojnej a rozbúrenej doby blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Výrazne sa to prejavuje najmä na sociálnych sieťach. Teda na fb, ktorý si občas pustím. Neprekvapila viac »

Indické denníky 177

03.07.2018

29.6. Let je bezproblémový, hladko až do Prahy. Miro má v pláne tu zostať , vybavuje si nocľah, ja idem letiskovým spojom na Dejvice, tam prestupujem na metro a odtiaľ na Florenc. Kufre sú ťažké viac »

žiaci, škola

Záškoláctvo nebrzdí vyučovanie vôbec alebo len veľmi málo, tvrdia riaditelia škôl

10.12.2019 10:36

Vyplýva to z výsledkov dotazníka štúdie PISA 2018 zverejnených v Národnej správe PISA 2018.

Milan Majerský

Prešovské dobrovoľnícke centrum ocení najlepších dobrovoľníkov

10.12.2019 10:35

Slávnostné odovzdávanie ocenení sa uskutoční v stredu o 15.00 h v jednej z reštaurácií na Levočskej ulici v Prešove.

Práca, profesia, priemysel, automobilky

Priemysel stále klesá, v októbri už tretí mesiac za sebou

10.12.2019 10:23

Priemyselná produkcia na Slovensku pokračuje v medziročnom poklese už tretí mesiac v poradí. Pokles sa zrýchlil.

ministerstvo vnútra, pribinova

Na Slovensku vznika nová politická strana Pirátska strana - Slovensko

10.12.2019 10:17

V budúcoročných parlamentných voľbách kandidovať nebude.