Založ si blog

Indické denníky 63

            1.9. ďalší mesiac, je pekne. Mám málo peňazí. Dnes má dcéra 10 rokov. Volám domov. Z domu došiel list.

Po návrate z výletu sa život vrátil do normálnych koľají. Zdá sa, že dažde prestali, začína sa ukazovať slnko a vzduch sa zohrieva. Výrazne to prospieva mojim vyrážkam. Už týždeň si dávam mastičky, ktoré mi predpísal lekár v Džodpúre, kombinujem ich s tekutým púdrom a mám dojem, že sa to lepší. Ale aj tak vyzerám, ako keby som mal osýpky. Pokiaľ sú na rukách a nohách mi to tak nevadí, horšie, že sú aj na iných miestach, preto mi sedenie robí problémy. Našťastie ma už dážď nenúti tráviť tak dlhú dobu v kancelárii, pohybujem sa viac po stavbe.

Dnešným dňom vstúpila do platnosti nová pracovná zmluva a teda som sa stal pracovníkom Potrubí Praha. Ale inak sa nič nezmenilo. Dokonca aj vedenie zostalo skoro také isté. Sedláček si to predsa dokázal zariadiť a naďalej pôsobí v kancelárii v Džajpúre. Stále ako môj priamy nadriadený, hoci tým by mal byť niekto nový z Prahy. Do konca pobytu mi teda zostáva 10 mesiacov, tristo dní.  Z toho mesiac dovolenky. Tú som presadil, že pôjdem cez Vianoce. Teda čistého času iba  9. Teda skoro toľko čo mám za sebou.

Dnes som od rána trochu namäkko. Moja dcéra má práve desať rokov. Podľa pôvodného plánu som mal byť doma. Takto kysnem tu. Vo zvyčajnom čase idem na STD. Telefonista na privíta ako obyčajne. Prehodíme pár slov o počasí a potom ma ponúka kávou. Neviem, či som to už spomenul, ale zmenil som telefónnu búdku. Už nechodievam do tej, kam mi chodia faxy, ale našiel som druhú. Pre tento krok som mal dva dôvody. V tej prvej sa personál prestal správať tak, ako som bol zvyknutý. Začali byť, čo ma veľmi prekvapilo, neochotní. Mal som dojem, že ich funkcia sprostredkovateľa prestala baviť. Ale aj počasie zohralo svoju úlohu. Do tejto stanice som to mal za normálnych okolností bližšie z domu, ale bolo treba prejsť cez kus poľa, ktorá bol teraz cez monzún zaplaveným močiarom a bolo treba obchádzať celý blok. Keby som terén prirovnal k obdĺžniku, tak môj dom bol v jednom vrchole a staré STD vo vedľajšom, cesta k nemu bola kratšou stranou. Ale teraz bola celá plocha pod vodou, tak obchádzka zaberala zvyšné tri strany. A nové STD bolo vo vrchole protiľahlého k môjmu domu. Teda o celú dlhšiu stranu bližšie. Majiteľom bol sympatický Ind, ktorý mal aj kopírku, preto som uňho mohol aj rozmnožovať dokumenty. Teda tam som si teraz vybavoval hlavne súkromné hovory a tým som sa stal jedným z jeho najvýznamnejších zákazníkov, lebo som každý týždeň pretelefonoval tak 400 rupií.

Aj dnes som si dal čaj a vytáčal som číslo domov. Vedel som, že niekoho zastihnem, hoci je štvrtok. Ale doma je štátny sviatok. Preto naši ešte spali. Vytiahol som Sášenu z postele a stal som sa tak jej prvým gratulantom. Medzi tým ma žena poinformovala o novinkách, Škodaexport poslal konečne prvé doláre na konto. To ma potešilo, lebo som vedel, že mnohí s úkladkami majú problémy. Prišlo celkom 900 USD, niečo mám tu zamknuté v trezore. Teda mam vyplatené tvrdé diéty za štyri mesiace. Dlhujú mi ešte tri. Škoda, že pre zmätky som musel celé augustové diéty vybrať v rupiách, ale tie som pomerne úspešne investoval do zlata.

Potom som si podebatil s deťmi. Dnešný deň bol šťastný aj pre majiteľa STD, lebo som tam nechal takmer 600 rupií. Po návrate domov ma čakalo ešte jedno prekvapenie, list v schránke. Teda mal som dvojnásobnú radosť.

Navaril som si guláš a prevzal novú ľadničku. K obedu som si v rámci osláv dal aj pohárik džinu. Túto činnosť som poslednú dobu zameškával, od návratu z Džodpúru som si nedával ani zdravotnú čiastku.

 

Na víkend som sa pobral cez Pali do Džodpúru. U  Kubíčka robím vyúčtovanie za mesiac, ale diéty na september som nedostal, vraj sú zastavené. Ani  kontrola u lekára sa nekonala, neviem prečo, ale odmietol ma prijať. Zvonil som pri dverách, niekto bol doma, ale dvere neotvorili. Nechápem prečo, veď mi sám kázal prísť na kontrolu. Nevadí, už sa s ním nebudem namáhať. Horšie je, že posledné dva dni zas pršalo. To výrazne zhoršilo môj stav. Po návrate do Abu som vyhádzaný ešte viac ako pred odchodom. Prakticky celé telo je samá vyrážka. Skúšam každý prostriedok, ale už nemám ani miesto na tele, na ktoré by som si mohol ľahnúť. Recidíva prebieha katastrofálne.

Moja nádej, že monzún skončil zhasla, prší každý deň, niekedy sa dážď mení na prietrž. Na stavbe sa opäť čerpá. Ale malá zmena nastala. Teraz búrky neprichádzajú z juhu ale zo severu, akoby sa mračná sťahovali späť k moru. Leje týždeň takmer v kuse. Pri jednej návšteve v meste u Tanwara som získal adresu kožného špecialistu v Palanpure, budem musieť k nemu ísť. Už mi nič na kožu nezaberá.

Likvidovať znaky totality? !

08.02.2019

Pán Lipšic sa znovu ukázal ako bezprecedentný obhájaca „nespravodlivo“ obvinených. Keď nebudeme brať do úvahy fakt, že u nás majú väčšie práva zločinci ako ich obete, zaráža ma viac »

Na Slovensku po slovensky

21.12.2018

Naša krajina vstupuje do nepokojnej a rozbúrenej doby blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Výrazne sa to prejavuje najmä na sociálnych sieťach. Teda na fb, ktorý si občas pustím. Neprekvapila viac »

Indické denníky 177

03.07.2018

29.6. Let je bezproblémový, hladko až do Prahy. Miro má v pláne tu zostať , vybavuje si nocľah, ja idem letiskovým spojom na Dejvice, tam prestupujem na metro a odtiaľ na Florenc. Kufre sú ťažké viac »

žiaci, škola

Záškoláctvo nebrzdí vyučovanie vôbec alebo len veľmi málo, tvrdia riaditelia škôl

10.12.2019 10:36

Vyplýva to z výsledkov dotazníka štúdie PISA 2018 zverejnených v Národnej správe PISA 2018.

Milan Majerský

Prešovské dobrovoľnícke centrum ocení najlepších dobrovoľníkov

10.12.2019 10:35

Slávnostné odovzdávanie ocenení sa uskutoční v stredu o 15.00 h v jednej z reštaurácií na Levočskej ulici v Prešove.

Práca, profesia, priemysel, automobilky

Priemysel stále klesá, v októbri už tretí mesiac za sebou

10.12.2019 10:23

Priemyselná produkcia na Slovensku pokračuje v medziročnom poklese už tretí mesiac v poradí. Pokles sa zrýchlil.

ministerstvo vnútra, pribinova

Na Slovensku vznika nová politická strana Pirátska strana - Slovensko

10.12.2019 10:17

V budúcoročných parlamentných voľbách kandidovať nebude.