Založ si blog

Indické denníky 49

 

                29.7. Ráno skorý budíček, Džos zaspal, musím ho budiť. V noci som dostal hnačku, beriem Endiaron. Celú cestu som nesvoj, ako naschvál, nedalo sa ísť. Meškáme hodinu. Na porade dostávame nové pracovné zmluvy, treba sa k podmienkam vyjadriť. Potom robíme prehliadku mesta., večer v číne, nevládal som to zjesť, som silne dehydrovaný. Faxom upresňujeme podmienky. Odmietam. Spím u Mira, ale mizerne.

Vstávam o pol šiestej, zničený a nevyspatý, v noci ma to niekoľkokrát prehnalo, nakoniec budem mať tú dyzentériu ja. Miesto raňajok si dávam živočíšne uhlie a Endiaron. V podobných prípadoch by to malo vydržať niekoľko hodín. Ale pred sebou nám dlhú cestu autom, črevá sa mi budú otriasať, dúfam, že sa mi nestane nehoda.

Ako na potvoru, dnes Džos neprišiel načas, zaspal, stalo sa mu to po prvý krát, musel som ho ísť zobudiť. Vonku pršalo. Vydali sme sa cez mesto až sme prišli k nízko vodnému mostu. Ten tam už nebol. Hladina rieky vystúpila tak vysoko, že most zmizol pod ňou, museli sme sa teda vrátiť až na križovatku pred dom a pustiť sa po diaľnici. Bolo už vidno, Džos veril, že nás nik neprepadne. Veď kto by aj v takomto počasí stál na ceste? Ukázalo sa, že tá nie je až v takom zlom stave, boli tam síce niektoré úseky poriadne rozbité, ale inak sa dalo prejsť veľmi dobre. Bol tam síce jeden most a železničné závory, ale obe prekážky sme prešli bez problémov. Ale obchádzkou sme stratili viac ako pol hodinu, dúfal som, že to cestou naženieme, ale dnes sa to nedalo. Bolo na nej plno kamiónov, miestami zápchy, voda zničila povrch vozovky, spôsobovala havárie, išli sme pomaly. Bol som z toho veľmi nesvoj, lebo som cítil búrku vo svojich črevách. Cestou sme si urobili iba jednu zastávku, Džos si dal raňajky v motoreste pred Sirohi. Táto reštaurácia sa stala našou tradičnou zastávkou na cestách.

Nezastavili sme sa ani v Pali, hoci som mal chuť pozdraviť Kubíčkovu sekretárku, ale aj tak sme do Džodpúru dorazili s hodinovým meškaním.

Porada sa koná u Mira v obývačke. Všetci tam už sú, okrem Stieglera,  ktorý sedí na Sanganeri. Starý nám prináša návrh zmluvy s Potrubí. Jeho postoj je čudný, mám dojem, akoby on už bol rozhodnutý prestúpiť, ale nás povzbudzuje k rebélii.

Zrejme mu hrozí Beawar a on hľadá možnosť dostať sa z problémov bez straty pozície. Študujeme návrh a nachádzame mnoho sporných vecí. Hlavne nevieme výšky platov. Esprit nám platy upravil na vyhovujúcu úroveň, nemáme chuť tu zostať na nižšej úrovni. Spisujeme pripomienky a posielame ich faxom vedeniu PTP. Večer by sme mali mať odpoveď.

Potom sa venujeme hlavnej náplni dňa. Obhliadke mesta. Nasadáme do áut a ideme si prezrieť pevnosť a maharadžov palác. Využívam možnosť uľaviť svojim črevám a dávam si ďalšiu dávku liekov. Malo by to do večera vydržať. Prvá na rade je veľká pevnosť na kopci. Patrí k najväčším v Indii. Pri bráne máme trochu problém. Platí sa tu vstupné a je zákaz fotografovať. Ja som vyriešil oba bez zaváhania, môj aparát je taký malý, že ho bez námahy strčím do vrecka. A vstupné 20 rupií ma nezruinuje. Oživenie zabezpečuje Sedláček, ktorý sa so strážcom púšťa do diskusie, čo je to kamera. Rozdiel medzi anglickými názvami pre kameru (video) a fotoaparátom (camera) využíva na hádku. Keď chudák pri bráne uvidel Sedláčkovi na ruke fotoaparát, začal vykrikovať:

„No camera, no camera!“

Na to mu Sedláček slovensky začal vysvetľovať, že toto nie je kamera ale fotoaparát:

„To je fotoaparát, žiadna kamera, rozumieš!“

Samozrejme, že nerozumel, ale zostal taký vyvalený, že sa nezmohol na odpor a nechal nás všetkých prejsť. Možno nad tým rozmýšľa dodnes. My sme zatiaľ prechádzali jednotlivými nádvoriami, obdivovali skvelú architektúru, fotografovali takmer letecký pohľad z najvyššieho miesta opevnenia, snímka pred kanónom, pod palmou a podobne. V záhradnej reštaurácii si dávame malinovku, tá mi padne dobre, lebo začínam pociťovať nedostatok tekutín, v noci som ich stratil dosť, teraz sa tiež potím. Pevnosť je obrovská a veľmi dobre zachovaná. Múry má vysoké 36 metrov, neustále chodíme hore dole po kopci, spotil by som sa, aj keby som nemal teplotu. Po prehliadke nastupujeme do auta a vyvážame sa k mauzóleu, tu sa však ale naše autá stratia jedno druhému, tí, čo išli prví si nevšimli, že sme odbočili, preto sme pri tejto zaujímavej stavbe z bieleho mramoru iba veľmi krátko, zopár snímkov a ideme. Našťastie sme sa hneď pod hradom všetci stretli a smerujeme k maharadžovmu palácu. Ten sa vypína na druhom konci mesta, je to stavba s veľkou kopulou a zvláštnymi vežičkami. Budova dnes slúži niekoľkým účelom. V časti je múzeum, v časti prvotriedny hotel a zvyšok slúži maharadžovi ako súkromný byt. Aj tu je prísny zákaz fotografovania. Ale podarí sa mi urobiť niekoľko snímkov na miestach, kde nie sú strážcovia. Žiaľ, iba zvonku, dnu to proste nejde, starostlivé oči sú všade. Veď aj majú čo strážiť. Prešli sme múzeum a naozaj sme uvideli mnoho pokladov. Od osobných predmetov maharadžu až po zbierky zbraní, porcelánu, loveckých trofejí a mnohých iných zaujímavostí. Treba to proste vidieť. Jedáleň, pracovňa, spoločenská miestnosť. Vykladané sklom a drahými kameňmi, štýlové zariadenie, leštené podlahy. Proste nádhera. Do hotelovej časti nás nechceli pustiť, už na prvý pohľad videli, že nie sme dosť solventní, aby sme si mohli dovoliť izbu tejto kategórie, nocľah za tisíc dolárov. Hoci nám raz izby v tomto hoteli objednali, to ešte na začiatku, keď sme sa mali do Džodpúru sťahovať.

Ostatné pamätihodnosti sme proste vidieť nestihli. Zvečerievalo sa a my sme dali prednosť večeri. Zaviezli sme sa do jednej z lepších reštaurácii v centre a na záver sme usporiadali malé posedenie. Miestnosť bola klimatizovaná a pekne zariadená, výber tiež celkom dobrý. Dal som si aj ja akúsi ryžu, ale nevládal som ju zjesť, vypil som tri fľaše malinovky, ale brucho mi pevnú stravu odmietalo. Hoci to nebolo zlé. Cítil som, že mi horúčka kulminuje, poriadne sa mi točila hlava.

Vraciame sa do domu, tu pokračujeme v jednaní s PTP, čakal nás fax s dodatkami ku zmluve. To najdôležitejšie funkcie, miesta pôsobnosti a platy sa budú prejednávať osobne. Teraz sa máme iba vyjadriť k podmienkam zmluvy. Takmer všetci sa vyjadrujú kladne, vlastne sme iba dvaja mimo. Kamilovi PTP novú zmluvu neponúklo, ak sa neuchytí inde, bude musieť odcestovať domov, ja ich podmienky neprijímam. Výsledok bude asi rovnaký.

Po porade pokračuje večierok, ale ja idem na izbu na podchodí a dávam sa do poriadku, spím však veľmi slabo, pre chorobu a miestny povestný hluk.

Likvidovať znaky totality? !

08.02.2019

Pán Lipšic sa znovu ukázal ako bezprecedentný obhájaca „nespravodlivo“ obvinených. Keď nebudeme brať do úvahy fakt, že u nás majú väčšie práva zločinci ako ich obete, zaráža ma viac »

Na Slovensku po slovensky

21.12.2018

Naša krajina vstupuje do nepokojnej a rozbúrenej doby blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Výrazne sa to prejavuje najmä na sociálnych sieťach. Teda na fb, ktorý si občas pustím. Neprekvapila viac »

Indické denníky 177

03.07.2018

29.6. Let je bezproblémový, hladko až do Prahy. Miro má v pláne tu zostať , vybavuje si nocľah, ja idem letiskovým spojom na Dejvice, tam prestupujem na metro a odtiaľ na Florenc. Kufre sú ťažké viac »

Co písala Pravda

Pravda pred 30 rokmi: O kandidatúre na prezidenta

10.12.2019 12:00

Prečítajte si, čo písal denník Pravda pred 30 rokmi, 10. decembra 1989.

ZSSK, vlak, zeleznice, IC,stanica

Nový režim pre vlaky, konkurencia sa zvýši

10.12.2019 12:00

Na slovenských železniciach v poslednom čase prebiehajú veľké zmeny. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) mení cestovný poriadok.

streľba ostrava hranice Báílá polícia

Mohol sa strelec z Ostravy dostať na Slovensko?

10.12.2019 11:36

Ako prebieha zásah proti útočníkovi, ako bol v Ostrave? Odpovedá analytik Tomáš Pojar.

hasici hotel cvicenie 06 2

Na Poľnohospodárskej ulici v Bratislave na ôsmom poschodí horí byt

10.12.2019 11:34, aktualizované: 12:01

Na mieste bolo poskytnuté ošetrenie jednej osobe, poznamenali hasiči.