Založ si blog

Indické denníky 175

               24.6. Je tu nuda. Chodíme po meste a pozeráme pamiatky, Prezidentský palác, cestu Radžov, Miro točí na kameru. Stretli sme aj prezidenta, mimoriadne opatrenia. Letenku mám na stredu, aspoň budem skôr doma. Nuda na Vasante, drobné nákupy.

 

Som sklamaný, takto som si koniec pobytu v Indii nepredstavoval. Sme obložení bokom na Vasante a musíme len čakať na potvrdené letenky. Skúsime  ísť do kancelárie a vypýtať si aspoň auto na prehliadku mesta, ale nie sme úspešní. Nemáme podporu Mráza a pre Millera sme vybavená záležitosť. Musíme sa postarať o seba sami.  Keďže ležať niekoľko dní na izbe nie je najlepšie riešenie.

Rozhodli sme sa vyraziť do mesta na obhliadku pamiatok, obaja sme tam vlastne už raz boli, ale teraz mám kameru a bolo by dobré mať aj nejaké zábery z týchto miest. Ideme peši na hlavnú ulicu a tu si berieme motorikšu. Dávame je prednosť pred taxíkom, lebo je viac otvorená a je z nej lepší výhľad. Vodič nás je ochotný za 30 rupíí odviesť až k prezidentskému palácu. Nasadáme na zadné dvojsedadlo a ideme, motorka hrkoce ale statočne sa prepletá hustnúcou dopravou. Až teraz môžeme na vlastnej koži zblízka vychutnať pôžitky miestnej dopravy vo veľkomeste. Kontakt z okolím je bezprostredný a môžeme vidieť, ako blízko sú jednotlivé vozidlá od seba pri predbiehaní a radení sa na križovatkách. Sú to niekedy len centimetre, niekedy ani to nie, svedčia o tom početné škriabance a preliačeniny na karosériách vozidiel. Hlavne pri čakaní na svetelných križovatkách sa vytvára zmätený chumel, kde sa každý snaží dostať čo najbližšie k myslenej štartovacej čiare, aby po zmene signálu mohli v pretekoch pokračovať.

Prechádzame na jednu z hlavných ulíc, meno som si nestihol všimnúť, ale jej dôležitosť potvrdzujú ambasády mnohých krajín, vidíme francúzsku, kanadskú, japonskú i americkú zástavu viať nad budovami , teda skôr rezidenciami po oboch stranách širokej triedy, prechádzame okolo Čanakijapuri, kde je aj naše veľvyslanectvo, identifikuje to Miro podľa železničného múzea. Našim cieľom je Connaught Place, najväčšia obchodná križovatka v meste. Blížime sa k prezidentskému palácu, križujeme Rádž Path, na okamih zočíme India Gate, míňame budobu parlamentu a o chvíľu vystupujeme pri cieli.

Nechávame sa unášať ruchom a davom, prechádzame sa rozsiahlym námestím, prezeráme si obchody, lebo Miro má v pláne si kúpiť nové kufre, podobné mojej ručnej kabele, z pevného a pružného materiálu, ktoré sa dajú vkladať jeden do druhého. Snímam zaujímavé budovy na okolí, je tu pomerne veľa novostavieb, výškových budov a palácov, proste je kam uprieť objektív. V strede námestia je veľký zelený park, na trávniku ktorého sedia početné skupinky sediacich domorodcov, možno tak trávia pracovnú prestávku, možno tu uzatvárajú obchody, stovky áut a tisíce ľudí sa premieľajú na priestranstve okolo nás. Nechávame na seba doliehať hukot motorov a prenikavé trúbenie klaksónov. Keď nás hluk unaví rozhodneme sa prejsť do tichšej časti mesta, na Kráľovskú cestu (Rádž Path), ktorá spája Pamätník neznámeho vojaka s prezidentským palácom. Je to odtiaľto asi jeden a pol kilometra, preto zastavujeme rikšu a pýtame sa na cenu. Ale tá je už poriadne zmenená, chce 50 ruppí, pristali sme a nechali sa odviesť až na námestie pri pomníku. Odtiaľ však ideme peši.  Aj toto priestranstvo je zaplnené, hoci posedávajúcich je tu menej, bohatšie sú však zastúpené deti a mládenci, ktorí využívajú umele kanály lemujúce cestu na kúpanie. Pomaly prechádzame celú cestu až k palácom na opačnom konci. Zastaneme až pri  Rashtrapati Bhavan, čo je miestne označenie sídla prezidenta. Stojíme pred uzavretou bránou, ktorú strážia poľné delá a sochy slonov so zdvihnutými chobotmi. Pozeráme cez bránu z tým zaujímavým kovaním, ktoré sa nám ako fatamorgána objavilo na fotografiách, keď som tu pol  v decembri s Petrom Vackom a na snímkach, ktoré sme nafotili, sa zrazu objavili renesančné štíty domov. Naozaj to boli súčasti plota. Architektúra budov na okolí bola indickou verziou anglického klasicizmu, priečelia budov sú bohato zdobené stĺporadiami a na každom objekte nesmie chýbať kopula. Nechávam si spraviť od Mira zábery seba pred palácom, aby mi ľudia verili, že som tu bol. Je to jeho prvá práca a podľa toho aj vyzerá, miestami je záber stratený a rozbehaný, ale ocitol som sa na páske dostatočne dlho.

Je už po obede a máme v pláne sa vrátiť domov. Skúšame osvedčenú rikšu. Ale vodiči prehnali našu ochotu ich živiť. Za cestu na Vasant pýtajú 500 rupií, čo v žiadnom prípade nie sme ochotní dať. Musíme sa dostať viac z centra, kde predpokladáme nižšie ceny. Púšťane sa teda cestou na juh, smerom domov. Prechádzame dvomi ulicami, keď zrazu sa na ceste pred nami objavia policajné autá. Jedno zastavuje na križovatke pred nami a z neho vyskakujú ozbrojenci, vyťahujú prenosné zátarasy a uzatvárajú okolie. Ich ”No Camera, please” je dôrazné a samopaly to poriadne pritvrdzujú. V priebehu okamžiku sú bočné uličky uzavreté a priechody znemožnene. Čakáme tam takmer pol hodiny, keď sa od prezidentského paláca blíži kolóna vozidiel, niekoľko vojenských a pár civilných, ľudia na okolí mávajú a usmievajú sa. Dozvedáme sa, že naozaj išiel okolo p. Šarma, indický prezident. Keď je kolóna v bezpečnej vzdialenosti, odstraňujú policajti zátarasy a môžeme pokračovať.  Ideme tak ďaleko, pokým nás nebolia nohy a pokým nenájdeme rikšu, ktorá by nás za 50 doviezla na Vasant. Nakoniec sme boli úspešní a celí dolámaní sme sa ocitli na izbe.

Likvidovať znaky totality? !

08.02.2019

Pán Lipšic sa znovu ukázal ako bezprecedentný obhájaca „nespravodlivo“ obvinených. Keď nebudeme brať do úvahy fakt, že u nás majú väčšie práva zločinci ako ich obete, zaráža ma viac »

Na Slovensku po slovensky

21.12.2018

Naša krajina vstupuje do nepokojnej a rozbúrenej doby blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Výrazne sa to prejavuje najmä na sociálnych sieťach. Teda na fb, ktorý si občas pustím. Neprekvapila viac »

Indické denníky 177

03.07.2018

29.6. Let je bezproblémový, hladko až do Prahy. Miro má v pláne tu zostať , vybavuje si nocľah, ja idem letiskovým spojom na Dejvice, tam prestupujem na metro a odtiaľ na Florenc. Kufre sú ťažké viac »

žiaci, škola

Záškoláctvo nebrzdí vyučovanie vôbec alebo len veľmi málo, tvrdia riaditelia škôl

10.12.2019 10:36

Vyplýva to z výsledkov dotazníka štúdie PISA 2018 zverejnených v Národnej správe PISA 2018.

Milan Majerský

Prešovské dobrovoľnícke centrum ocení najlepších dobrovoľníkov

10.12.2019 10:35

Slávnostné odovzdávanie ocenení sa uskutoční v stredu o 15.00 h v jednej z reštaurácií na Levočskej ulici v Prešove.

Práca, profesia, priemysel, automobilky

Priemysel stále klesá, v októbri už tretí mesiac za sebou

10.12.2019 10:23

Priemyselná produkcia na Slovensku pokračuje v medziročnom poklese už tretí mesiac v poradí. Pokles sa zrýchlil.

ministerstvo vnútra, pribinova

Na Slovensku vznika nová politická strana Pirátska strana - Slovensko

10.12.2019 10:17

V budúcoročných parlamentných voľbách kandidovať nebude.