Založ si blog

Indické denníky 174

         22.6. Ráno raňajky na účet IA, potom na kúpalisku a let do Dillí.  Ubytovávame sa na Vasante. Plánujeme cestu do Káthmandú.

 

Ráno sa budím dobre oddýchnutý a venujem pozornosť obhliadke hotela, je naozaj luxusný, z okna vidím dva tenisové dvorce a bazén, okolo sú pekne upravené záhrady, ale všetko je mokré po nočnom daždi. Dávam sa do poriadku a idem dole na raňajky. Tu stretávam Mira, sadáme si k jednému stolu a ponúkame sa z výberu, objednávam si omelety, hrianky, nakladám zo švédskych stolov, zapíjam čajom a džúsom. Len tak mimochodom pozerám na jedálny lístok, aké sú tu cenové referencie. Jedno čapáti stojí 20 rupií. No nazdar, platiť by som to nechcel, došiel som k záveru, že náš let bol pre spoločnosť istotne veľmi stratový, veď platili  večeru aspoň 30 v Džodpúre, desiatku taxíkov do Dillí a nocľah 40 aj s raňajkami. No a k tomu všetkých ešte aj museli dopraviť do cieľovej stanice. Podľa pracovníka na recepcii, lietadlo nebude hotové skôr ako na obed, preto sa vraciam na izbu, vybaľujem si plavky, beriem z kúpeľne osušku a schádzam k bazénu.  Dávam si tempá na dĺžku dovtedy, pokým nezačujem, ako niekto na mňa volá cez okno. To ma už pikolík zháňa, vraj je pristavený autobus. Rýchlo sa utieram, nahádzal som si veci do kabely, dobil baterku na kamere a ešte som pohodlne stihol prísť k autobusu a nebyť posledný. Urobil som si aj pár záberov hotela zvonku.

Po desiatej nás odvážajú naspäť na letisko a nastupujeme do druhého stroja. Ten náš nočný stojí na ploche pred budovou, niektoré cestujúci boli ochotní odprisahať, že videli na obrátenej strane trupu dieru, celú prehorenú, vraj tadiaľ prešiel blesk. V lietadle dostávame opäť najesť a cesta do Dillí prebieha v pohodlí a obloha je pomerne jasná, po nočnej búrke nezostali ani stopy.

Na letisku v Dillí nás našťastie čaká auto, škex bol informovaný o zdržaní a treba nechať, že sa pružne prispôsobil. Odvážajú nás na Vasant, teda  so ubytovne, ktorú už poznám z cesty na dovolenku. Máme dosť času v hlavnom meste, preto sa potvrdzuje naša vôľa odletieť do Káthmandú aspoň na tri dni. Najlepšie bude požiadať o zariadenie formalít všeumelca Bediho, ktorý je na tieto otázky špecialista a niekedy dokáže vybaviť aj nemožné. Na večeru si kupujeme grilované kurča, šalát, chlieb a kolu. Spí sa celkom dobre.

            23.6. Na Škexe robia obštrukcie, nútia ma na odlet skôr, ale nemám záujem. Presvedčujú ma, že budem mať pri odlete problémy, lebo povolenie k pobytu mi končí 30.6 a chcem letieť 1.7. Musím povoliť, čím nám padá Káthmandú.

 

Ráno po raňajkách ideme na office. Tu sa všetko zamotalo, dlho čakáme pokým sa dostanem na pohovor k  Milerovi, opäť som prekvapený, aký je to mladý chlapec. Dohadujeme posledné podrobnosti návratu, objavuje sa problém, ktorý celú situáciu poriadne skomplikoval. Pri prehliadke mojich dokladov zisťuje, že mám povolenie k  pobytu v Indii do 30.6. teda do piatka, ale Swissair lieta v sobotu, tvrdia mi, že by som mohol mať veľké problém s miestnou políciou, vraj sú na také veci veľmi pedantní a mohol by som skončiť dokonca aj vo väzení. Najhoršie na tom je, že pred nami je víkend a lístky do Nepálu sú vypredané, možno by sa dali získať na pondelok, pravdepodobnejšie až na utorok. A ja by som mal odletieť radšej vo štvrtok v noci. Rozmýšľam aj nad takou variantom, že by som si batožinu zobral zo sebou do Nepálu a tak formálne opustil Indiu, doletel by som v piatok a zostal v tranzitnom priestore. Tak by som sa vyhol obštrukciám, ale Bedi neprináša dobrú správu, vraj sa letenky nedajú zabezpečiť. Skôr si však myslím, že nebola z jeho strany dostatočná ochota, lebo nechcel ísť proti svojmu šéfovi, kvôli dvom obyčajným technikom. Možno keby sme neboli meškali ten deň a začali si to sami zariaďovať už vo štvrtok, bolo by sa to podarilo. Takto som nútený sa rýchle rozhodnúť. Risknúť sobotu alebo ísť bezpečne vo štvrtok. Zvážim, že takto vlastne budem o pár dní doma skôr, súhlasím s presunom odletu. Miro sa kolegiálne pridáva, ale chce tie dni stráviť v Prahe. Inak je vlastne zbytočné tu trčať o tri dni viac, lebo aj tak tu nemáme čo robiť.

Vraciame sa na Vasant a riešime náhradný program. Do Nepálu sa nedostanem a pohľad na Himaláje mi zostane nesplnený.

 

Likvidovať znaky totality? !

08.02.2019

Pán Lipšic sa znovu ukázal ako bezprecedentný obhájaca „nespravodlivo“ obvinených. Keď nebudeme brať do úvahy fakt, že u nás majú väčšie práva zločinci ako ich obete, zaráža ma viac »

Na Slovensku po slovensky

21.12.2018

Naša krajina vstupuje do nepokojnej a rozbúrenej doby blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Výrazne sa to prejavuje najmä na sociálnych sieťach. Teda na fb, ktorý si občas pustím. Neprekvapila viac »

Indické denníky 177

03.07.2018

29.6. Let je bezproblémový, hladko až do Prahy. Miro má v pláne tu zostať , vybavuje si nocľah, ja idem letiskovým spojom na Dejvice, tam prestupujem na metro a odtiaľ na Florenc. Kufre sú ťažké viac »

žiaci, škola

Záškoláctvo nebrzdí vyučovanie vôbec alebo len veľmi málo, tvrdia riaditelia škôl

10.12.2019 10:36

Vyplýva to z výsledkov dotazníka štúdie PISA 2018 zverejnených v Národnej správe PISA 2018.

Milan Majerský

Prešovské dobrovoľnícke centrum ocení najlepších dobrovoľníkov

10.12.2019 10:35

Slávnostné odovzdávanie ocenení sa uskutoční v stredu o 15.00 h v jednej z reštaurácií na Levočskej ulici v Prešove.

Práca, profesia, priemysel, automobilky

Priemysel stále klesá, v októbri už tretí mesiac za sebou

10.12.2019 10:23

Priemyselná produkcia na Slovensku pokračuje v medziročnom poklese už tretí mesiac v poradí. Pokles sa zrýchlil.

ministerstvo vnútra, pribinova

Na Slovensku vznika nová politická strana Pirátska strana - Slovensko

10.12.2019 10:17

V budúcoročných parlamentných voľbách kandidovať nebude.