Založ si blog

Indické denníky 165

             23.5. Na stavbe je míting, stratené dve hodiny, problémy s prístupom, nechcú nás pustiť cez CSIF kolóniu. Posielam letenku na bookovanie, Rataj ma vraj chce zadržať násilím. Večer prišiel Žvachula, prespal na váľande. Priniesol fľašku.

 

Ráno ma na stavbe čaká prekvapenie, máme mimoriadny míting. Mondel na stenu zavesil meter. Toľko času zostáva do dokončenia stanice podľa posledného harmonogramu. Vraj bude každý deň zaškrtávať a vraj by sme si ho mali zavesiť aj my, lebo iba tak si budeme uvedomovať, koľko času nám zostáva. Mne zostáva iba 38 dní do návratu domov, tak ma tieto jeho reči nezaujímajú. Ale dá sa predvídať, že tu bude nasledujúce tri mesiace poriadny harmatanec. Inak celú poradu považujem za stratu času. Jediný záver, ktorý stojí za povšimnutie, je problém tiež umelo vytvorený. Vraj už nesmieme chodiť cez územie kolónie CSIF. Takto kvetnato sa nazývajú kasárne vojakov, ktorí strážia čerpaciu stanicu. Majú pravdu v tom, že už sme mali byť pred dvomi mesiacmi hotoví a prístup by sme nemali potrebovať, ale situácia sa vyvinula celkom inakšie. Verím, že to niekto hore bez prieťahov odstráni.

Posielam Kubíčkovi letenku na bookovanie. Je mesiac pred odletom a treba si miesto objednať včas, aby som ho vôbec dostal. Karol sľúbil , že všetko v Dillí zariadi a ja sa nemusím starať. Ako protiváhu mi poskytol informáciu, podľa ktorej sa vraj PTP ústami p. Rataja zastrája, že ma nenechá odcestovať, nakoľko prítomnosť stavebného inžiniera na stanici je v tomto kritickom období nevyhnutná. Celkom s týmto názorom súhlasím, až na maličkosť, že ním nemusím byť ja. Majú mesiac na to, aby takého človeka našli. Večer dostávam príjemnú návštevu. Po veľmi dlhom čase sa u mňa zastavil Zdenko Žvachula pri svojej ceste na juh. Chcel prenocovať. Ponúkol som mu hotel, lebo na dome som nemal voľnú posteľ, ale ten odmietol, vraj mu bude príjemnejšie prespať u mňa v obývačke na sedačke, ako hotelová posteľ. Proti tomu sa nedalo nič namietať a nechal som ho tu. Ako vždy urobil dobrú večeru, lebo stále je len svoju stravu, priniesol so sebou aj fľašku džinu, ktorú sme dopoly vypili a popri tom sme spomínali na staré časy. Oboznámil ma s kopou noviniek z centrály ako i s najnovšími klebetami, kto ako žije, ako sa má a čo robí. Najviac sme sa bavili o Slávkovi a o Sedláčkovi

 

             24.5. Ráno o 7 odišiel, rozlúčili sme sa, už sa asi neuvidíme, bol to fajn chlapec. Na stavbe stoja kamióny, robota pre Peťka. Večer volám Mirovi, ide domov ako ja, dohodli sme sa na stretnutí v sobotu.

 

Ráno po siedmej odišiel do Kandly.  Rozlúčili sme sa veľmi priateľsky, veď pravdepodobne sa už viac neuvidíme, nevedel povedať, kedy zasa pôjde naspäť. Pracuje pre Kúrku na línii a práve teraz je jeho prítomnosť potrebná na dolnom úseku. V podstate to bol jeden z  nás siedmych, ktorí sme kedysi dávno na strednom úseku začínali. Peter Faragula tu teraz bol na stanici so mnou, ale podstatne zmenený, Slávek sa úspešne so Sedláčkom opíjali v Džajpúre, o Mirovi Tatarovi som nemal žiadne podrobné informácie, pendloval medzi Dillí a Džajpúrom a Zdenko Kohoutek už bol dávno doma. Žvachula bol dobrý priateľ, hoci fajčil, vedel byť nesmierne obetavý a ohľaduplný. Z nejakého mne celkom neznámemu dôvodu, sme si boli na rozdiel od pováh blízky. Ani neviem, či ho mám na niektorej fotke.

Na stavbu dorazili kamióny s potrubným materiálom, Peťko a Maroš majú prácu s vykladaním. Ja si zatiaľ odskočím do Čitrasani. Treba sa pozrieť aj na repeater. Ale hlavne ma zaujíma iná vec. Keď som tadiaľto išiel posledne, uvidel som činnosť tehliarov v praxi. Ako vždy to bol mimoriadny zážitok. Ale prestal som sa čudovať, prečo sú tehly tak nekvalitné.  Po ľavej strane cesty do Palanpúru pracovalo niekoľko skupiniek domorodcov, zjavne to boli rodiny, lebo v hlúčiku bol spravidla jeden muž, jedna žena a kopec detí. Žena miesila z červenej hliny obrovské bochníky, ktoré kládla pred muža, ten ho položil do obdĺžnikovej formy utľapkal rukou a kusom plechu zarezal. Potom formu uzavrel, pretočil a na dosku vyklopil surovú tehlu. Formu pomúčil drobným pieskom a celý proces mohol opakovať. Surovú tehlu brali deti a odnášali ho na vyrovnaný terén, kde ich kládli na kant, aby na slnku preschli.  Takýchto skupín bolo po priestore rozložených niekoľko. Druhá, oveľa početnejšia skupina dievčat a detí vysušené kusy na hlavách odnášala na vypálenie. A dostali pritom poriadne zabrať, lebo na hlavách mali uložených spravidla 11 tehál. Ak každá vážila 4 kilá, poriadna ťarcha. Deti tak osem, deväť ročné nosili po siedmych, menšie päť. Prúd nosičov sa zbiehal na pálenisko, kde dospelý muž riadil vykládku. Odoberal tehly z hláv a kládol ich na polo vysušené seno. V deň, keď som tam bol, mali už naložených vari šesť vrstiev z tehál a slamy a budovali pyramídu ďalej. Chcel som vidieť proces pálenia a odhadoval som, že po týždni by mohli byť s miesením hotoví. Ale nemal som šťastie, pec už bola spálená. Na mieste zostali len kopy červených, miestami pripálených, inde spálených tehál, ktoré jedna žena triedila, dobré hádzala na jednu kopu, zlé na druhú. Nezdalo sa, že by ju trápilo, keď sa ktorási dobrá zlomí alebo rozbije. Mala pred sebou kopu, v ktorej boli hádam tisícky tehál, ale asi tak polovica z nich namala správnu kvalitu.

Na repeateri robili omietky a piplali sa s nimi ako vždy. Preto kvalita bola viac ako uspokojivá.

Večer volám do Falny Mirovi a preberáme novinky. Ide domov v tom istom termíne ako ja. Dohodli sme sa, že pricestujem na víkend k nemu a preberieme detaily, aby sme cestu skoordinovali.

Indické denníky 173

24.06.2018

20.6. Ráno beriem liek, robím raňajky, čakáme na Musila, ktorý má ísť s nami. Prichádzame tak o auto. Na obed sme u Kubíčka, pohostil nás, potom ideme na Salawas, na večeru sme v meste, viac »

Indické denníky 172

22.06.2018

17.6. Ráno je zamračené a hrozí dážď. Kotevné otvory sú nevyčistené, po obede balím prvý kufor.Veci sa mi do jedného nezmestia. Volám Janke za 500. Aj dnes to vyzerá na dážď, je zamračené. viac »

Indické denníky 171

19.06.2018

15.6. Na stavbe čakáme pumpy. Terén je rozkopaný a cesta nezrovnaná. Zameriaval som základy, potom sa toho chytili z LnT. A zmizol aj s mojimi poznámkami. Podvečer prišli pumpy, vybehli celkom viac »

parlament, národna rada, NR SR, budova

Majetok politikov bez lupy

25.06.2018 06:00

Podľa politológa Koziaka hovoriť o potrebe prijatia nového zákona o ochrane verejného záujmu je len dobrým sloganom pre voličov, ale nič sa neurobí.

pohotovosť, lekárska pohotovostná služžba

Zoznam pohotovostí bude na poslednú chvíľu

24.06.2018 20:00

Na nový systém fungovania prvej pomoci malo od júla nabehnúť 75 ambulancií pre dospelých a 61 pre deti, táto sieť nekopíruje dnešný stav, je menšia.

súd, Pavol Rusko, Marián Kočner, prepustenie na slobodu

Rozhodne sa polícia prehľadať Kočnerov dom?

24.06.2018 19:42

Polícia sa môže pokúsiť o prehliadku. Špecializovaný trestný súd v prípade oboch obvinených rozhodol, že na koniec vyšetrovania budú čakať na slobode.

babiš

Babiš potvrdil, že na post ministra zahraničných vecí navrhne Pocheho

24.06.2018 17:58

Predseda ČSSD Jan Hamáček tvrdí, že ak by Babiš nepredložil prezidentovi Pocheho nomináciu, išlo by o porušenie koaličnej zmluvy.

karoldakar

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 206
Celková čítanosť: 114362x
Priemerná čítanosť článkov: 555x

Autor blogu

Kategórie