Založ si blog

Indické denníky 161

              8.5.  Na stavbe je poupratované, už to nejako vyzerá. Ponáhľajú sa hlavne s cestami, aby ich stihli do dažďov. Poobede prišiel R.K. Singh z IOCL, zdá sa byť spokojný. Večer nás Bist pozval na večeru do nového hotela, kuriatko, whisky. Neďaleko bola svadba, tancovali aj ženy!

 

Po včerajšej návšteve predstaviteľov LnT je na stavbe vzorný poriadok. Títo domorodci majú zaujímavý zvyk. Na inšpekčné cesty chodia hlaváči cez víkend, najradšej v nedeľu. Pre nich to je si výlet spojený s posedením, ale ich podriadení tam musia trčať po celý čas a byť pripravení ich privítať každý okamžik. Už sa to stalo viackrát, takže príchod R.K. Singha ma dnes trochu prekvapil. Tento pracovník IOCL ale asi nepatrí k tým najvyšším šéfom, lebo jeho meno poznám z viacerých listov, ktoré mi poslal na stavbu, keď žiadal zvýšené stavebné tempo. Dorazil okolo druhej a samozrejme okamžite sa konala porada. Prešiel stavbu a potom sme sedeli u nich v kancelárii. Nastúpili sme s najsilnejšou zostavou, ktorú sme mali k dispozícii. Podľa môjho názoru sa počas celého sedenia tváril pomerne spokojne a  neočakával som žiadne nepríjemné prekvapenia.

Treba povedať, že na stanici sa usilovne pracuje. Otvorili sme zopár nových objektov, ako čerpacia stanica požiarnych vôd, zásobníky média, ale hlavne sa pracuje na dokončovaní hlavných objektov a dobudovaní ciest. Tomuto poslednému sa ani veľmi nečudujem, pretože si veľmi dobre pamätám, ako vyzerali naše komunikácie po prvých monzúnových dažďoch. Ako sme navozili do bezodného bahna desiatky kubíkov kameniva, ktoré sa stratilo ako sneh a cesty neboli schopné plniť svoju úlohu. Vytýčili sme definitívne cesty a LnT na ssústredilo svoje sily. Opäť ma prekvapila technológia prác. Cestné teleso sa budovalo iným spôsobom ako u nás. Najprv vyrovnali podklad, potom naň nahrnuli tak 5 centimetrov žltočervenej hliny, ktorú pokryli centimetrom drobného kameniva, poliali vodou a nasadili valec. Ten celý deň chodil po svojom úseku hore dolu a zhutňoval vrstvu, na druhý deň sa celý proces opakoval. Takto vytvorili hlineno-kamenný podklad vo výške asi 25 centimetrov. Spravili 25 metrový úsek a presunuli sa na druhý. Čakal som, že nastúpia finišéry a položia betónovú alebo aspoň asfaltovú kryciu vrstvu, ale nestalo sa tak. Až do môjho odchodu zostali cesty hlinené. A to mali dôjsť ešte dve pumpy.

Na večer máme tiež o zábavu postarané. Zriaďovateľ novej ubytovne Džai deep hotela a zástupca firmy Mogul, ktorá mala na starosti dopravu materiálu nás pozval na večeru. Tento chlapík, volal sa Bist, bol ešte mladý a  na miestne pomery veľmi šikovný. Proste taký malý podvodník, ale to je v Indii asi bežný jav. Mali sme s ním svoje skúsenosti, lebo pomerne veľa nasľuboval a ťažko to plnil. Používal španielsky či mexický systém ”maňana”. Ale zrejme vytušil, že nad jeho pôsobením v oblasti sa zbiehajú mraky a potreboval si pozíciu upevniť, preto urobil to, čo každý obchodník, usporiadal pracovnú večeru. Nebolo žiadnym tajomstvom, že na stavbu ešte príde zopár ľudí a  hotel, ktorý mal deväť miestností ich všetkých nepojme, vedel , že sme preverovali aj druhé objekty, teda sa mu črtala do budúcnosti pekná vyhliadka zárobku. Obchodníka Sunila sme už dávno na zariaďovanie nepoužívali, lebo nemal čas a možnosti sa venovať iba tejto činnosti. Mal dosť pokým vybavil dva domy. Okrem rezidencie sme preverovali dva päť izbové domy a prístavbu domu Dr. Tanwara, ale potreba bola ešte väčšia, presunú sa sem aj ľudia z línie, teda najviac takých 20 miest. A na toto si robil Bist zálusk. Kubíček, ktorý dohody pripravoval, nemohol prísť, ale Maroš, Peťko, Milan Novotný a ja sme prijali.. Ešte pred večerou sme všetci zašli do mesta, kde nám Bist ukázal svoj objekt. Bol v bočnej uličke za trhoviskom, v okolí bol poriadny bordel, ale dom mal niektoré nesporné výhody. Bol v tvare písmena L, kde v dlhšej časti bol poschodový a tam bola ubytovacia časť, zhruba takých 12 izieb. Niektoré boli síce obývané, ale zaručil sa, že domorodcov odtiaľ dostane. V druhom trakte bola jedáleň a spoločenská miestnosť, kde bol dokonca aj pingpongový stôl. Pred domom bol pomerne veľký bránou uzavretý dvor. Normálne som ľutoval, že nám tento objekt neponúkol skôr ako Džaidíp hotel, lebo mal svoje kvality. Hlavne bol v omnoho tichšom prostredí. Zodpovedne som mohol sľúbiť, že budovu odporučím na prenajatie. Čím sme pracovnú časť skončili a  išli sme na večeru. Tá sa mala konať v jednej miestnosti na prízemí. Ale už cestou sme si všimli, že na námestí sa začína zhromažďovať dav ľudí, hlavne žien. Boli vyobliekané a  naradostnené. Ľahko sme zistili, že sa chystá svadba. Tú som tu už dlho nevidel a táto sa mi zdala výnimočná tým, že pri skupinke žien stálo zopár hudobníkov a ženy sa natriasali v rytme. Preto som po obhliadne objektu rýchlo som utekal domov po kameru, ale keď som sa na to miesto vrátil, hudobníci boli už preč a tancujúce ženy sa zmenili na tradičný dav.

Pripojil som sa k ostatným kamarátom a dali sme si . Potvora obchodník sa na nás nachystal veľmi dobre, zohnal grilované kurčatá, pivo, whisky a malinovky. K tomu zeleninové šaláty a čapáti. Posedeli sme dlho do noci a bola dobrá zábava, ktorú spestrovali delobuchy a ohňostroj zo svadby, ktorá sa konala niekde neďaleko nás.

Indické denníky 164

21.05.2018

18.5. Ťažko zaspávam a skoro sa budím, idem do roboty, doma sa mi nechce byť. Betonáž sa neskončila, Havran je preč a Peťko sa hrá na šéfa. Zmätok s benzínom a plynom, míňa sa , varíme viac »

Indické denníky 163

17.05.2018

15.5. Ohlásil sa Kubíček, ale peniaze nemá. Mondel opäť blbol aj Peťko. S Kubíčkom som sa vyrovnal a odovzdal všetky prachy, auto je bez benzínu. Dal som si na úložku 600 USD, zvyšok sa viac »

Indické denníky 162

14.05.2018

11.5. Pracujeme na zmeny. Mondel poslal ďalší list. Začínam upratovať stôl a selektovať veci, ktoré beriem domov. Je stále horúco a ešte bude. Zvýšené tempo na stavbe sa prejavuje čoraz viac »

Ľubomír Kopáček

Expert ku GDPR: Firmy investovali do právnikov, budú robiť ďalej to isté

24.05.2018 22:00

"Je predsa hlúposť, aby som si bral zákaznícku kartu, keď mi ju ponúknu pri náhodnom, jednorazovom nákupe," vraví expert na kybernetickú bezpečnosť Ľubomír Kopáček.

ženy, nákupy

GDPR. Ochráni zákon súkromie?

24.05.2018 22:00

Osobné údaje ľudí sú vždy tovarom, okolo ktorého sa točí veľký biznis. Od piatka 25. mája sa však môžete rozhodnúť, či na to dáte súhlas.

korupcia, úplatok

V Španielsku padli vysoké tresty za korupciu vládnych ľudovcov

24.05.2018 21:18

Viac ako dvom desiatkam španielskych podnikateľov a politikov vymeral vo štvrtok španielsky súd vysoké väzenské tresty.

Eurobankovky, peniaze

Taliani môžu spustiť dlhovú krízu ako Gréci

24.05.2018 21:14

Taliansko môže spôsobiť ďalšiu dlhovú krízu, podobne ako Grécko, ak sa politiky novej talianskej vlády sústredia výhradne na zvýšenie výdavkov.

karoldakar

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 197
Celková čítanosť: 107180x
Priemerná čítanosť článkov: 544x

Autor blogu

Kategórie