Založ si blog

Indické denníky 159

1.5. Cesta späť, dvakrát mám praskla guma. Cestujeme 5 hodín. Na stanici Kouba a Štepánek, práve som ich stihol. Inak tu je anarchia, bez riaditeľstva to nejde. V baraku opäť nie je voda, v noci ma 3x  budia, vôbec som sa nevyspal.

 

Po príjemne strávenej nedeli sa ráno vraciam na svoju domovskú stanicu. Cesta ale neprebieha tak ako včera. Máme proste veľkú smolu. Džos nachytal dva defekty. Našťastie ten druhý v blízkosti dediny, môže teda dať gumu zalepiť a predsa sa dostávam dole. Ale trvalo to päť  hodín. Ak by sa to stalo niekde v pustatine, veru neviem, ako by sme dopadli. Zistil som, že predsa len bude potrebné voziť so sebou v chladiacom boxe aspoň minimálne zásoby vody a nejaké jedlo. Leto vrcholí a teploty sa šplhajú vysoko nad 40 stupňov.

Na stanicu dorazím práve včas, aby som mohol podiskutovať s vedením PTP a Škexu. Sú tu Štepánek a Kouba, prišli urobiť poriadok pri výmene riaditeľov. Ako som pochopil ani jednému sa do výmeny nechce. Havran by rád zostal v Kandle, kde pozná problematiku, ale jeho odvolanie má upokojiť IOCL, ktoré je nespokojné s postupom prác. Krejčí vraj svojou razantnosťou dokáže prinútiť dodávateľov k vyššiemu tempu. Trochu som o tom pochyboval, lebo na Abu sa nijako razantne v práci neukazoval. Celé poobedie sedí vedenie i riaditelia na rezidencii a riešia svoje problémy. Na stavbe je zatiaľ zmätok. K nemu svojim dielom prispieva aj dozor, ktorý vycítil príležitosť a múti poriadne vodu. Tuším, že nastanú krušné chvíľky a veru sa teším, že tu už za dva mesiace nebudem. Preto sa venujem ukladaniu a zariaďovaniu buniek, Maroš, Peťko a Milan riešia dodávku elektriny, keďže priniesli generátory a LnT ich chystá napojiť. Dokonca doviezli aj nádrž na vodu a má sa zrealizovať vodovod. Vlastná stavba ide svojim tempom, s krikom alebo bez neho. Ibaže má meškanie dva mesiace. Podľa môjho odhadu tak rok, lebo máme síce postavené hrubé stavby všetkých objektov, ale dodávky technológií iba začínajú. Marošovi prišli prvé trubky a ventily, majú doviesť aj plechové sklady a bude mať svoje kráľovstvo. Aj zvárači začínajú dovezený materiál spracovávať, obrusujú hrany ku zvarom.  Pracuje sa aj na prvej pumpe, dorábame základy pod prívodné a vývodné potrubia, rozbieha sa montáž elektrotechniky, hlavných ciest a finišuje sa na požiarnych nádržiach. Tie nakoniec predsa vykopali bagrom a teraz sa betónujú steny. Proste tu vládne ten pravý stavebný zmätok.

Najväčší problém ma však čaká doma. Pri sprchovaní zisťujem, že nie je voda. Našťastie zásoby pitnej mam uložené v chladničke a verím, že v noci natečie. Ako deň zle začal, tak aj končí. Trikrát ma vyťahujú z postele, telefonáty i ľudia zo stavby. Tento deň za veľa nestál.

 

2.5. Riaditelia nikde. Idem na Čitrasani. Betónuje sa strecha. Na obed som v Palanpúre. IOCL blázni, chýba mu riaditeľ. Stále nemáme vodu, aspoň som vyčistil tank. Aj telefón je pokazený.

 

Ráno to na stavbe nevyzerá lepšie. Hlavne preto, že sa neobjavil ani jeden z riaditeľov. Havran odišiel do Džajpúru alebo do Dillí intervenovať vo svojej záležitosť a Krejčí asi do Kandly pozrieť stavbu. Moniku zobral so sebou. A Mondelovi jeden z nich ukrutne chýba. Pokým chce komunikovať so mnou, som mu k dispozícii, môžem mu ponúknuť Petra, ale to nie je to pravé. Momentálne ani jeden z nás nie je oficiálne poverený vedením stanice a on chce riaditeľa.

Doobeda idem na dom preveriť, koľko vody natieklo a skutočnosť, ktorú zisťujem, vôbec nie je potešiteľná. V nádrži nie je voda žiadna. Využívam príležitosť a poriadne ju prečistím, veď naposledy sme to robili s Petrom Vackom a je tomu už takmer rok. Podobné problémy sú aj v ostatných domoch, voda ráno netiekla, čo v týchto horúčavách vôbec nie je príjemná vec. Dnes sa sprchujem v druhej izbe, lebo v prietokových ohrievačoch a v záchodových nádržkách je stále voda. Mám ešte jednu možnosť skrytej rezervy v hosťovskej kúpeľni, potom budem bez vody. Dokonca mám aj pokazený telefón. Ale toto zlo je na niečo dobré, aspoň ma nik nevyrušuje.

Zaskočím na kontrolu aj do Čitrasani, tu mám avizovanú betonáž stropu. Skontrolujem celé debnenie, uloženie výstuže a káblov elektriky. Keď skonštatujem, že je všetko v poriadku, dávam súhlas na začatie prác. Je nachystaná miešačka a skupina dievčat a žien na nosenie zmesi. Jedna z nich je opäť veľmi pekná, natáčam pár záberov a  na obed idem do Palanpúru. Cestou späť sa ešte raz zastavujem na svojom repeateri a dohliadam na postup prác.

 

3.5. Voda stále nie je a asi už nebude. Opravujú potrubie. Zachytíme tak 25 cm, Mandžu umýva riady, potom ju vyhadzujeme. Na stavbe obaja riaditelia, Havran úraduje, ukazuje dobrý prehľad. Krejčí len trepe o tom, čo všetko mu nedali. Už zistil, že Kandla je samovražda. Večer chce z nás ťahať rozumy, ale Havranova prítomnosť mu v tom bráni. Večer je opäť prázdny tank.

Ráno sme stále bez vody, vraj je pokazené potrubie a možno už vôbec nepotečie. Ale našťastie sa táto prognóza nepotvrdila, doobeda voda predsa len začína trochu tiecť a v nádrži sa nazbieralo vari 25 centimetrov. Doplnili sme zásoby pitnej vody, nabral som do kýbľov a nechali sme Mandžu umyť riady. Na tie sme sa vykašlali v krízovej situácii. Keď je hotová, posielame ju domov.

Na stavbe sú dnes obaja riaditelia. Havran už je zmierený s preložením a začína pracovať. Prechádzame spolu stavbu a ja ho oboznamujem s problémami, potom spolu ideme na IOCL kde absolvujeme úvodnú poradu. Po pár hodinách spolupráce sa mi tento chlapík začína celkom pozdávať, má dostatok skúseností ako v staviteľstve tak v jednaní s dozorom. Používa približne rovnakú taktiku ako ja doteraz. V prípade konfliktu ho odkladá na neskorší čas, potrebuje preskúmať kontrakt, výkresy, preveriť skutkovú podstatu. Podáva to tak suverénne, že ani Mondel nestačí nič namietať. Aj on asi pochopil, že problémov tu bude menej ako v Kandle, čo však nedá pokoja Krejčímu. Ten na svojej včerajšej ceste pochopil, čo ho vlastne čaká. Kandla už mala dávno bežať, preto sa na nej intenzívne pracuje, je pod drobnohľadom vedenia dodávateľa i investora, proste pre riaditeľa hotová samovražda. Večer sa dokonca Krejčí unúva na návštevu k nám na barak, sedíme u Peťka, ale keďže je tam aj Havran, jeho hlavný cieľ sa nepodarí dosiahnuť. Evidentne sa z nás pokúšal dostať informácie, ktoré by mu mohli pomôcť buď zostať tu, alebo prežiť bez úhony Kandlu. Ale hlavne nás otravuje rečami o tom, čo všetko mu Škodaexoport nasľuboval a nesplnil. Táto pesnička je nám už známa, lebo sme si ju zaspievali takmer všetci, ale v jeho podaní je mimoriadne otravná, lebo vieme, že také podmienky, ako si vybojoval pred nástupom on, nemal asi nik na celej stavbe. Veď si mohol doviesť aj Moniku ako možno oficiálnu pomocníčku, možno dokonca mal plat ako cudzinec, keďže mal kanadský pas.

Po príchode domov zisťujem, že tank je opäť prázdny, asi mi susedia s vodou pomohli, lebo kto by popolieval záhradku?

Indické denníky 164

21.05.2018

18.5. Ťažko zaspávam a skoro sa budím, idem do roboty, doma sa mi nechce byť. Betonáž sa neskončila, Havran je preč a Peťko sa hrá na šéfa. Zmätok s benzínom a plynom, míňa sa , varíme viac »

Indické denníky 163

17.05.2018

15.5. Ohlásil sa Kubíček, ale peniaze nemá. Mondel opäť blbol aj Peťko. S Kubíčkom som sa vyrovnal a odovzdal všetky prachy, auto je bez benzínu. Dal som si na úložku 600 USD, zvyšok sa viac »

Indické denníky 162

14.05.2018

11.5. Pracujeme na zmeny. Mondel poslal ďalší list. Začínam upratovať stôl a selektovať veci, ktoré beriem domov. Je stále horúco a ešte bude. Zvýšené tempo na stavbe sa prejavuje čoraz viac »

Ľubomír Kopáček

Expert ku GDPR: Firmy investovali do právnikov, budú robiť ďalej to isté

24.05.2018 22:00

"Je predsa hlúposť, aby som si bral zákaznícku kartu, keď mi ju ponúknu pri náhodnom, jednorazovom nákupe," vraví expert na kybernetickú bezpečnosť Ľubomír Kopáček.

ženy, nákupy

GDPR. Ochráni zákon súkromie?

24.05.2018 22:00

Osobné údaje ľudí sú vždy tovarom, okolo ktorého sa točí veľký biznis. Od piatka 25. mája sa však môžete rozhodnúť, či na to dáte súhlas.

korupcia, úplatok

V Španielsku padli vysoké tresty za korupciu vládnych ľudovcov

24.05.2018 21:18

Viac ako dvom desiatkam španielskych podnikateľov a politikov vymeral vo štvrtok španielsky súd vysoké väzenské tresty.

Eurobankovky, peniaze

Taliani môžu spustiť dlhovú krízu ako Gréci

24.05.2018 21:14

Taliansko môže spôsobiť ďalšiu dlhovú krízu, podobne ako Grécko, ak sa politiky novej talianskej vlády sústredia výhradne na zvýšenie výdavkov.

karoldakar

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 197
Celková čítanosť: 107187x
Priemerná čítanosť článkov: 544x

Autor blogu

Kategórie