Založ si blog

Indické denníky 159

1.5. Cesta späť, dvakrát mám praskla guma. Cestujeme 5 hodín. Na stanici Kouba a Štepánek, práve som ich stihol. Inak tu je anarchia, bez riaditeľstva to nejde. V baraku opäť nie je voda, v noci ma 3x  budia, vôbec som sa nevyspal.

 

Po príjemne strávenej nedeli sa ráno vraciam na svoju domovskú stanicu. Cesta ale neprebieha tak ako včera. Máme proste veľkú smolu. Džos nachytal dva defekty. Našťastie ten druhý v blízkosti dediny, môže teda dať gumu zalepiť a predsa sa dostávam dole. Ale trvalo to päť  hodín. Ak by sa to stalo niekde v pustatine, veru neviem, ako by sme dopadli. Zistil som, že predsa len bude potrebné voziť so sebou v chladiacom boxe aspoň minimálne zásoby vody a nejaké jedlo. Leto vrcholí a teploty sa šplhajú vysoko nad 40 stupňov.

Na stanicu dorazím práve včas, aby som mohol podiskutovať s vedením PTP a Škexu. Sú tu Štepánek a Kouba, prišli urobiť poriadok pri výmene riaditeľov. Ako som pochopil ani jednému sa do výmeny nechce. Havran by rád zostal v Kandle, kde pozná problematiku, ale jeho odvolanie má upokojiť IOCL, ktoré je nespokojné s postupom prác. Krejčí vraj svojou razantnosťou dokáže prinútiť dodávateľov k vyššiemu tempu. Trochu som o tom pochyboval, lebo na Abu sa nijako razantne v práci neukazoval. Celé poobedie sedí vedenie i riaditelia na rezidencii a riešia svoje problémy. Na stavbe je zatiaľ zmätok. K nemu svojim dielom prispieva aj dozor, ktorý vycítil príležitosť a múti poriadne vodu. Tuším, že nastanú krušné chvíľky a veru sa teším, že tu už za dva mesiace nebudem. Preto sa venujem ukladaniu a zariaďovaniu buniek, Maroš, Peťko a Milan riešia dodávku elektriny, keďže priniesli generátory a LnT ich chystá napojiť. Dokonca doviezli aj nádrž na vodu a má sa zrealizovať vodovod. Vlastná stavba ide svojim tempom, s krikom alebo bez neho. Ibaže má meškanie dva mesiace. Podľa môjho odhadu tak rok, lebo máme síce postavené hrubé stavby všetkých objektov, ale dodávky technológií iba začínajú. Marošovi prišli prvé trubky a ventily, majú doviesť aj plechové sklady a bude mať svoje kráľovstvo. Aj zvárači začínajú dovezený materiál spracovávať, obrusujú hrany ku zvarom.  Pracuje sa aj na prvej pumpe, dorábame základy pod prívodné a vývodné potrubia, rozbieha sa montáž elektrotechniky, hlavných ciest a finišuje sa na požiarnych nádržiach. Tie nakoniec predsa vykopali bagrom a teraz sa betónujú steny. Proste tu vládne ten pravý stavebný zmätok.

Najväčší problém ma však čaká doma. Pri sprchovaní zisťujem, že nie je voda. Našťastie zásoby pitnej mam uložené v chladničke a verím, že v noci natečie. Ako deň zle začal, tak aj končí. Trikrát ma vyťahujú z postele, telefonáty i ľudia zo stavby. Tento deň za veľa nestál.

 

2.5. Riaditelia nikde. Idem na Čitrasani. Betónuje sa strecha. Na obed som v Palanpúre. IOCL blázni, chýba mu riaditeľ. Stále nemáme vodu, aspoň som vyčistil tank. Aj telefón je pokazený.

 

Ráno to na stavbe nevyzerá lepšie. Hlavne preto, že sa neobjavil ani jeden z riaditeľov. Havran odišiel do Džajpúru alebo do Dillí intervenovať vo svojej záležitosť a Krejčí asi do Kandly pozrieť stavbu. Moniku zobral so sebou. A Mondelovi jeden z nich ukrutne chýba. Pokým chce komunikovať so mnou, som mu k dispozícii, môžem mu ponúknuť Petra, ale to nie je to pravé. Momentálne ani jeden z nás nie je oficiálne poverený vedením stanice a on chce riaditeľa.

Doobeda idem na dom preveriť, koľko vody natieklo a skutočnosť, ktorú zisťujem, vôbec nie je potešiteľná. V nádrži nie je voda žiadna. Využívam príležitosť a poriadne ju prečistím, veď naposledy sme to robili s Petrom Vackom a je tomu už takmer rok. Podobné problémy sú aj v ostatných domoch, voda ráno netiekla, čo v týchto horúčavách vôbec nie je príjemná vec. Dnes sa sprchujem v druhej izbe, lebo v prietokových ohrievačoch a v záchodových nádržkách je stále voda. Mám ešte jednu možnosť skrytej rezervy v hosťovskej kúpeľni, potom budem bez vody. Dokonca mám aj pokazený telefón. Ale toto zlo je na niečo dobré, aspoň ma nik nevyrušuje.

Zaskočím na kontrolu aj do Čitrasani, tu mám avizovanú betonáž stropu. Skontrolujem celé debnenie, uloženie výstuže a káblov elektriky. Keď skonštatujem, že je všetko v poriadku, dávam súhlas na začatie prác. Je nachystaná miešačka a skupina dievčat a žien na nosenie zmesi. Jedna z nich je opäť veľmi pekná, natáčam pár záberov a  na obed idem do Palanpúru. Cestou späť sa ešte raz zastavujem na svojom repeateri a dohliadam na postup prác.

 

3.5. Voda stále nie je a asi už nebude. Opravujú potrubie. Zachytíme tak 25 cm, Mandžu umýva riady, potom ju vyhadzujeme. Na stavbe obaja riaditelia, Havran úraduje, ukazuje dobrý prehľad. Krejčí len trepe o tom, čo všetko mu nedali. Už zistil, že Kandla je samovražda. Večer chce z nás ťahať rozumy, ale Havranova prítomnosť mu v tom bráni. Večer je opäť prázdny tank.

Ráno sme stále bez vody, vraj je pokazené potrubie a možno už vôbec nepotečie. Ale našťastie sa táto prognóza nepotvrdila, doobeda voda predsa len začína trochu tiecť a v nádrži sa nazbieralo vari 25 centimetrov. Doplnili sme zásoby pitnej vody, nabral som do kýbľov a nechali sme Mandžu umyť riady. Na tie sme sa vykašlali v krízovej situácii. Keď je hotová, posielame ju domov.

Na stavbe sú dnes obaja riaditelia. Havran už je zmierený s preložením a začína pracovať. Prechádzame spolu stavbu a ja ho oboznamujem s problémami, potom spolu ideme na IOCL kde absolvujeme úvodnú poradu. Po pár hodinách spolupráce sa mi tento chlapík začína celkom pozdávať, má dostatok skúseností ako v staviteľstve tak v jednaní s dozorom. Používa približne rovnakú taktiku ako ja doteraz. V prípade konfliktu ho odkladá na neskorší čas, potrebuje preskúmať kontrakt, výkresy, preveriť skutkovú podstatu. Podáva to tak suverénne, že ani Mondel nestačí nič namietať. Aj on asi pochopil, že problémov tu bude menej ako v Kandle, čo však nedá pokoja Krejčímu. Ten na svojej včerajšej ceste pochopil, čo ho vlastne čaká. Kandla už mala dávno bežať, preto sa na nej intenzívne pracuje, je pod drobnohľadom vedenia dodávateľa i investora, proste pre riaditeľa hotová samovražda. Večer sa dokonca Krejčí unúva na návštevu k nám na barak, sedíme u Peťka, ale keďže je tam aj Havran, jeho hlavný cieľ sa nepodarí dosiahnuť. Evidentne sa z nás pokúšal dostať informácie, ktoré by mu mohli pomôcť buď zostať tu, alebo prežiť bez úhony Kandlu. Ale hlavne nás otravuje rečami o tom, čo všetko mu Škodaexoport nasľuboval a nesplnil. Táto pesnička je nám už známa, lebo sme si ju zaspievali takmer všetci, ale v jeho podaní je mimoriadne otravná, lebo vieme, že také podmienky, ako si vybojoval pred nástupom on, nemal asi nik na celej stavbe. Veď si mohol doviesť aj Moniku ako možno oficiálnu pomocníčku, možno dokonca mal plat ako cudzinec, keďže mal kanadský pas.

Po príchode domov zisťujem, že tank je opäť prázdny, asi mi susedia s vodou pomohli, lebo kto by popolieval záhradku?

Na Slovensku po slovensky

21.12.2018

Naša krajina vstupuje do nepokojnej a rozbúrenej doby blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Výrazne sa to prejavuje najmä na sociálnych sieťach. Teda na fb, ktorý si občas pustím. Neprekvapila viac »

Indické denníky 177

03.07.2018

29.6. Let je bezproblémový, hladko až do Prahy. Miro má v pláne tu zostať , vybavuje si nocľah, ja idem letiskovým spojom na Dejvice, tam prestupujem na metro a odtiaľ na Florenc. Kufre sú ťažké viac »

Indické denníky 176

30.06.2018

6. Striedavo na Vasante a na office, nuda, preberám balíčky a lístky. Sedíme pri TV. Včerajšok sme strávili viac menej na izbe, je tu pomerne veselo, odchádza na dovolenku alebo domov viacero viac »

peniaze, kúpele, úspory

Banské nešťastie v Číne zdvihlo ceny elektriny v Európe

17.01.2019 14:37

Banská tragédia v Číne, kde v meste Shenmu prišlo o život 21 baníkov, ovplyvnila cenu elektriny na komoditných trhoch v Európe.

vojenský radar, rádiolokátor

O dodanie radarov pre slovenskú armádu majú záujem aj Briti

17.01.2019 14:34

V rokoch 2018 až 2025 chce rezort obstarať celkovo 17 kusov 3D radarov za 155 miliónov eur.

SR obchodný dom Kamenné námestie nový majiteľ BAX

Nový majiteľ bývalého bratislavského Priora zatiaľ konkrétnu víziu nemá

17.01.2019 14:23

Garantuje však prechodné obdobie minimálne troch až piatich rokov, počas ktorého do budovy nijako zasahovať nebude.

polícia, hasiči, nehoda, auto, diaľnica d1

Štyria vodiči si natáčali a fotografovali miesto nehody, dostali pokutu

17.01.2019 14:02

Podľa polície vodiči filmovaním a fotografovaním miesta nehody ohrozili seba aj ostatných účastníkov premávky.

karoldakar

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 211
Celková čítanosť: 145699x
Priemerná čítanosť článkov: 691x

Autor blogu

Kategórie