Založ si blog

Indické denníky 155

24.4.  Na stavbe, prišli nové bunky, Maroš ich zložil. Zúri, priťahoval sa k nim Freundl. Tomala sa balí. Volal som domov, Janka chce ísť do Španielska.

 

Teploty stále stúpajú a nezadržateľne vrcholí leto, mám pred sebou dva mesiace a veľmi sa teším domov. Na stanici ide život mierme zrýchleným tempom, pomaly pribúda zariadenie i ľudia. Dnes sme si užili z oboch. Doobeda došli ďalšie bunky a Maroš behal okolo ich zloženia. Teraz, keď tu LnT má svoj žeriav, to už nie je veľký problém. Dáva ich do radu za moju a vzniká tak už malé mestečko. Sú síce  mierne opotrebované, lebo prišli z línie, ale po malých úpravách sa dajú použiť. Jednu si rezervoval pre seba ako skladník, druhú, ktorú položili medzi moju a cestu si zabavil Peťko, je s dvomi kanceláriami a predsienkou. Na zašitie vhodnejšia ako moja, ale mne a už nechce sťahovať. Ak tam bude sedieť Peter, aspoň nebudem tak na rane návštevám.

Maroša viac napálilo, keď sa im na dom nasťahoval nový spolubývajúci. Vedúci montérov Freundl. Keďže Peťko je na poste inžiniera montáže, stane sa jeho priamym podriadeným a budú bývať spolu. To Maroša mierne rozzúrilo, lebo ho odhadol na dobrého flamendra a tuší, že večery už nebude mať také pokojné ako doteraz.

Zato mne spolubývajúci ubudne. Mirek Tomala sa balí, lebo ho presúvajú na sever, končí mu kontrakt a ak si ho nepredĺži, ide domov. Mne sa jedna izba uvoľní a opäť budem na dome sám.

Večer sa mi zacnie a preto volám domov. Na STD si dávam čaj a po chvíli mám spojenie. Janka prejavila želanie nachystať peknú dovolenku. Diskutujeme o možnostiach a navrhuje Španielsko. Pozdáva sa mi to a predbežne sme dohodnutí. Záleží len na nej, kam to vyberie. Ja len potvrdzujem, že sa nenechám prehovoriť na predĺženie a na prázdniny som doma.

 

25.4. Ráno sa Tomala zbalil a odišiel, Monika sa sťažovala, že ju obťažoval. Chystá sa betonáž stropu a robíme do polnoci, ale nie sme hotoví. Poobede sa zastavuje Rataj, situácia je vraj vážna.

 

Zas smutné ráno. Mirek už je zbalený a po včerajšej rozlúčke odchádza. Aj s týmto chlapcom som si veľmi dobre rozumel a naše spolužitie prebiehalo bez konfliktov. Na stavbe sa so starým objavila aj Monika a sťažovala sa, že ju Mirek intenzívne balil a silou sa jej ponúkal ako náhrada za starého. Dokonca to vraj bolo obťažovanie. Nuž išla sem medzi chlapov, niečo musí zniesť. Jej prítomnosť je viac ako dráždivá.

Na stavbe ma čaká veľa roboty. Kontrolujem debnenie, podpory a potom povoľujem betonáž stropu CB. Všetko je nachystané, materiál, pracovníci i my, teda môžeme začať. Práca sa rozbieha pomaly ako vždy, ale keď už raz ide, nezastavuje sa ani na chvíľu. Vidieť, že kolektív už má niečo za sebou, štyri čaty pracujú a dokonca nasadzujú na dopravu aj žeriav. Ale iba na časť vertikálneho presunu, hoci by mohli betón dávať priamo na miesto. Ale čo by potom zarobili ľudia.

Aj teraz robím zopár záberov, dokonca mám odvahu naučiť Amura zaobchádzať s kamerou a nechávam ho natočiť niekoľko záberov a na nich sa objavujem aj ja.

Pracuje sa do pol noci, ale stále nie sme hotoví. Prerušujeme teda robotu do rána a ideme spať.

Počas práce sa na stavbe objavil Rataj, nerozprával som s ním  síce, ale Peťko mi sprostredkoval informácie, že situácia v Dillí je vážna, termín odovzdania je už mesiac za nami a bakšišová ekonomika niekde zaškrípala a Škodaexport má vážne problémy. Ale taká situácia tu už bola a vlastne je nepretržite, teda ma to nevyrušuje.

 

26.4. Na stavbe čakáme veľkú vizitu. Pokračujeme v betonáži, končíme s ňou až po ôsmej. Poobede odchádzam do Palanpúru, lúči sa Sadílek a Dudák, posedel som hodinu. Práve tam boli Hošek a spol, odvolali vraj nášho riaditeľa, ide do Kandly, sem má prísť Havran.

 

Ráno som opäť skoro na stavbe a kontrolujem postup prác betonáže. Veselo sa pracuje, zdá sa, že prestávka viac pomohla robotníkom a idú do toho s väčším elánom, ako keby pracovali nepretržite celú noc. Napriek tomu položíme posledný kubík betónu až večer o ôsmej.

U včerajšia Ratajova návšteva dala signál o problémoch, dnes máme ohlásenú veľkú vizitu. Na trase je vraj najvrchnejší šéf Škexu. Teda bude veselo. A to aj doslova, lebo na poobedie som pozvaný do Palanpúru na rozlúčku. Kontrakt končí aj Sadílkovi, geodetovi. Poobede idem teda do Palalpúru. Zostávam na ubytovni línie. Som tu po prvý krát a trvalo to pár minút než sme sa zorientovali, ale je blízko mechanizačného dvora, kde Džos chodí opravovať auto. Tento dôvod mám vlastne aj ako krytie, keby som stretol šéfov. A mám na nich šťastie, vraj sú práve na stanici. Ivo doniesol čerstvé klebety, znova dochádza k personálnym zmenám, Krejčí vraj má ísť zachrániť Kandlu, kde treba urýchlene dokončiť montáž technológie a pustiť do prevádzky aspoň prvú časť línie, ktorá je zmontovaná skoro až sem. Tento termín je kľúčový a posledný pre získanie ďalších peňazí. Vedúci z Kandly príde k nám. Je to akýsi Havran, už som o ňom počul, vraj je to správny chlapík.

Sedíme u Sadílka asi hodinu a on rozpráva svoje zážitky z cesty do Kašmíru. Bol vlastne jediný z nás,  ktorý sa dostal do Himalájí, veľmi som ľutoval, že v tom aute som nemohol sedieť aj ja. Pôvodne som uvažoval, že sa k nim pripojím, dokonca som začal aj jednanie v tom zmysle, ale nakoniec nemali voľné miesto. Popis cesty bol nesmierne zaujímavý a príhody mal skvelé. Bol aj dobrým rozprávačom a hodinka ubehla ako voda. S ľútosťou  som sa musel rozlúčiť, ale na mojej stanici bežala betonáž a na stavbe bolo priveľa riaditeľov. Vrátil som sa smutný do Abu.

Indické denníky 164

21.05.2018

18.5. Ťažko zaspávam a skoro sa budím, idem do roboty, doma sa mi nechce byť. Betonáž sa neskončila, Havran je preč a Peťko sa hrá na šéfa. Zmätok s benzínom a plynom, míňa sa , varíme viac »

Indické denníky 163

17.05.2018

15.5. Ohlásil sa Kubíček, ale peniaze nemá. Mondel opäť blbol aj Peťko. S Kubíčkom som sa vyrovnal a odovzdal všetky prachy, auto je bez benzínu. Dal som si na úložku 600 USD, zvyšok sa viac »

Indické denníky 162

14.05.2018

11.5. Pracujeme na zmeny. Mondel poslal ďalší list. Začínam upratovať stôl a selektovať veci, ktoré beriem domov. Je stále horúco a ešte bude. Zvýšené tempo na stavbe sa prejavuje čoraz viac »

Ľubomír Kopáček

Expert ku GDPR: Firmy investovali do právnikov, budú robiť ďalej to isté

24.05.2018 22:00

"Je predsa hlúposť, aby som si bral zákaznícku kartu, keď mi ju ponúknu pri náhodnom, jednorazovom nákupe," vraví expert na kybernetickú bezpečnosť Ľubomír Kopáček.

ženy, nákupy

GDPR. Ochráni zákon súkromie?

24.05.2018 22:00

Osobné údaje ľudí sú vždy tovarom, okolo ktorého sa točí veľký biznis. Od piatka 25. mája sa však môžete rozhodnúť, či na to dáte súhlas.

korupcia, úplatok

V Španielsku padli vysoké tresty za korupciu vládnych ľudovcov

24.05.2018 21:18

Viac ako dvom desiatkam španielskych podnikateľov a politikov vymeral vo štvrtok španielsky súd vysoké väzenské tresty.

Eurobankovky, peniaze

Taliani môžu spustiť dlhovú krízu ako Gréci

24.05.2018 21:14

Taliansko môže spôsobiť ďalšiu dlhovú krízu, podobne ako Grécko, ak sa politiky novej talianskej vlády sústredia výhradne na zvýšenie výdavkov.

karoldakar

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 197
Celková čítanosť: 107184x
Priemerná čítanosť článkov: 544x

Autor blogu

Kategórie