Založ si blog

Indické denníky 117

4.2. Kábel na repeater pretrhol bager, na ceste sa pracuje. Pumpa stojí pri Kandle, šoférovi zobrali papiere. Volal som domov. Večer sme na miestnej svadbe.

.

Život na stavbe sa mierne skomplikoval. Sťažovali sa z vedľajšej čerpačky, že sme im pretrhli kábel s elektrinou, ktorý vedie k repeateru. Teda na stanicu prenosu kontrolných dát. Teda na ich línii nevedia, aká je situácia na dolnom úseku. A majú pravdu. Bager, ktorý pracoval aj večer, zachytil kábel a vytiahol ho zo zeme. Prišli ich elektrikári a chceli poruchu odstrániť. LnT dalo zopár kopáčov, aby našli druhý koniec. Trvalo to pár hodín, pretože nik nevedel presne, kde sa kábel nachádza a pátralo sa po ňom skusmo. Nakoniec ho našli a oba konce spojili. V spolupráci s vedením stanice sme našli dočasné náhradné riešenie. Necháme celý kábel zo zeme vytiahnuť a položí sa na stĺpy. Potom sa zrealizuje definitívna prekládka, ktorou sa vyhneme priestoru staveniska. Nové vedenie pôjde vzduchom okolo plota stanice, nemalo by sa teda už stať, aby sme ho opätovne náhodou mohli pretrhnúť.

Viac ma pobavila správa z Kandly. Naša pumpa vraj stojí kdesi za mestom, lebo vodičovi zobrali papiere od auta. Má vraj ojazdené pneumatiky. Aj toto tu je možné. Teda ďalšie zdržanie. Aspoň môžme poriadne popracovať na ceste.

Je sobota, teda čas na pravidelnú reláciu domov. Idem na STD a pretelefonujem obligátne tri stovky. Doma je všetko v poriadku a ja sa, ako vždy, po telefonáte cítim vynikajúco. Poobede s Tomalom zostávame doma. Nič neočakávané by sa už dnes nemalo odohrať.

Sme práve po večeri, keď sa vonku ozve rachot a buchot. Kdesi vyhráva hudba. Vyšli sme na predzáhradku, aby sme sa rozhliadli. A naozaj na konci našej uličky sa tvorí chumeľ ľudí a svetlonosiči zapaľujú svoje lampy. Je už tma, ale ulička je dobre osvetlená, tak môžem hneď odhaliť príčinu. Mirekovi oznamujem, že sa blíži svadobný sprievod. Keďže on nikdy a ja v Abu sme svadbu nevideli, berieme si svoje nádobíčko, aby sme urobili nejaké zábery. Len dúfam, že batéria kamery je dostatočne nabitá. Stojíme pred bránou a čakáme na sprievod. Jeho zloženie je tradičné. Vpredu skupina mužov, ktorí tancujú a poskakujú v rytme hudby, Kapela ide na čele sprievodu, okolo svetlonosičky. Ženích sedí na koni. Je to fúzatý muž, má menej ako tridsať rokov. Usmieva sa na okolie a pred sebou má položeného malého chlapca. Obaja majú na hlavách tradičné turbany. Okolo poskakujúci muži zjavne pri našom dome strácajú dych, chceli by si oddýchnuť, ale keď zbadajú, že ich snímam kamerou, pustia sa do nového tanca, nedbajúc na unavené nohy. Ja si nechávam film na to, čo ešte len má prísť. Zástup žien. Je tam, ako vždy. Skoro sa mi zatají dych. Na čele ženskej časti ide niekoľko mladých dievčat, oblečených v slávnostnom šate. A treba otvorene povedať, že sú medzi nimi vari najkrajšie dievčatá, ktoré som tu počas môjho pôsobenia videl. Žiaľ, svetla tu už je pomenej. A všetky majú skromne sklonené hlavy. Vypínam kameru a predbieham sprievod. Akože si natáčam ešte ženícha, ale čakám len na skupinku dievčat. Zbadali ma, nesmelo pozreli do kamery a usmiali sa. Jedna, považujem ju za nevestu, vyzerá skvele. Normálne tomu ženíchovi závidím.

Samozrejme, že moja prítomnosť nemôže byť nepovšimnutá. Objavuje sa starejší v červenom turbane a pozýva nás oboch do sprievodu. Povzbudím Mirka, aby išiel, že to bude nezabudnuteľný zážitok. Idem si len domov preobuť tenisky a potom sa pripájame ku skupine. Keď sprievod prechádza okolo ubytovne našich vodičov, pridáva sa aj Tomalov vodič. Poskakuje okolo Mirka a neustále ho núti do tanca. Zástup vychádza z Ricco kolónie a zahýba na hlavnú cestu. Prepletá sa pomedzi nákladné autá a smeruje von z mesta. Ideme takmer dve hodiny. Ja sa stále pokúšam natočiť tú peknú dievčinu, ale teraz to už je nemožné. Sme súčasťou sprievodu a máme pevne vyhradené miesto. Medzi poskakujúcimi mužmi. Ja sa šikovne vyhováram na kameru, ale Mirko musí reprezentovať veselo nadskakuje so zdvihnutými rukami.. Jeho vodič ho veselo oblápa okolo pliec, až začínam pochybovať o jeho sexuálnej orientácii. Ale takéto priateľské objatia sú tu bežnou vecou. Pred pol desiatou sme konečne na konci cesty. Naľavo sa objavuje sviatočne vysvietený stan, za ním je ešte jeden. Žiarovky blikajú a vytvárajú farebné ornamenty. Starejší ma ťahá za rukáv a vedie ma do skupiny rodiny. Potrasiem si ruky z niekoľkými mužmi, potom čakám na obrad. Ženích zostupuje z koňa a v sprievode toho malého chlapca prichádza pred rodičov. Tam si stáva na malý stolec. Pristupuje otec a natiera mu na čelo červený pás. Potom matka posýpa čelo ryžou, ktorá sa na čerstvej farbe prilepí. Podobne robia aj ďalší členovia klanu.

Zjavne mu dávajú svoje požehnanie. Potom vchádzajú do stanu. Tam už na vyvýšenom pódiu stoja známe červené kreslá a priestor vypĺňajú dva oddiely stoličiek. Na jednu stranu si sadajú muži a na opačnú ženy. My akoby omylom prechádzame na stranu žien, ale nik nemá námietky. Vstupuje aj skupina dievčat, ktoré nás svojim výzorom vlastne na túto svadbu zlákali. Na našu veľkú radosť si sadli na stoličky neďaleko nás, veselo debatujú a usmievajú sa na nás. Stačíme urobiť zopár záberov a už je pri nás starejší a vedie nás celkom dopredu, obrad začína a my na ňom nesmieme chýbať.

Ženích si sadá na svoje miesto, hudba vyhráva do tanca. Zopár kamarátov poskakuje okolo neho. To muž asi nevydrží sa na pár taktov sa pridá do skupinky a pokrepčí si s nimi. Potom zas zaujme s celou vážnosťou svoje miesto. Sedí tam bez mihnutia oka viac ako desať minút, keď so stanu vstupuje hlúčik žien. Prichádza nevesta. Veľa som počul o spôsobe uzatvárania sobášov medzi rodinami, o tom, že sa snúbenci možno od detských rokov nevideli, že často krát sa berú bez lásky a iné nepríjemné veci. Táto svadba ma utvrdila v tom, že na týchto slovách bude veľa pravdy. Ženích sedí v kresle a meravo, bez mihnutia oka pozerá pred seba. Vôbec neregistruje skupinku, ktorá mu vedie budúcu ženu. Teraz už je jasné, ktorá je nevesta. Kráča uprostred hlúčiku, vedú ju dve staršie matróny. Doslova. Musia ju podopierať, aby napadla na zem. Keď vystupuje na schodíky, zapotáca sa a musia ju dvíhať. Vyzerá ako v tranze, hlava sklonená a meravý pohľad upretý na zem. Doslova ju položia do kresla, kde sedí nepohnute skoro po celý čas. Stojíme blízko a môžme si ju dobre obzrieť. Je slávnostne oblečená v červeno-zlatom sárí, ruky má pomaľované svadobnými ornamentmi, na nich zlaté rukavicové retiazky. Tvár má nalíčenú, obočie dopĺňajú biele bodky, má zlatú čelenku, plno retiazok a veľké náušnice. Rovnako nevyhnutnú retiazku vedúcu z nosa do ľavého ucha. Ale nie je to žiadna krásavica. Už tomu fešákovi tak nezávidím.

Začína vlastný obrad. Ženích a nevesta sa postavia oproti sebe, každý drží reťaz z kvetov. Prichádzajú rodičia a rodina, svätý muž, zrazu je okolo mňa plno a nestíham si nájsť vhodnú polohu, aby som celý obrad nasnímal. Kamera sa zaostruje automaticky na najbližšieho človeka, pokým to prepnem, stratím polovičku obradu. Vidím, že nevesta kladie veniec na krk ženíchovi, vtedy prvýkrát zdvihne hlavu a pozrie sa naňho. Mních im omotáva ruky pásom kvetín a potom si obaja sadnú naspäť do kresiel. Už to majú za sebou. Začína fotografovanie. Trvá hodinu a my sme tiež v jednom kole. Každý nás chce mať na fotke. Určite to bola najslávnejšia svadba v Abu v tomto storočí. Dávam Mirkovi do rúk kameru a nechávam si natočiť niekoľko metrov spolu so svadobčanmi. Potom nás pozývajú na večeru. Treba poznamenať, že to bola dnes už naša štvrtá. Jedlo sa podáva v druhom stane a je na dobrej úrovni. Je síce vegetariánske, ale servíruje sa na tanieroch a každý si môže nabrať, čo chce. Mirkov šofér sa nehanebne napcháva a my sa tiež nedáme dlho prehovárať. Ochutnávame z ponúkaných jedál a zapíjame to malinovkou.

Domov sa dostávame pred jedenástou, keď sme ešte tesne pred odchodom našli na zemi perlový náhrdelník, ktorý sme odovzdali starejšiemu, aby ho vrátil pravému majiteľovi. Zjavne sme tým stúpli na cene. Žiaľ nadviazať kontakt s peknými dievčatami, ktoré sme videli v sprievode, sa nám nepodarilo, aj keď sme stretli viacero pekných žien a ako ukázali Mirkove fotky, niektoré o nás prejavovali neskrývaný záujem.

Doma sme vyšli na strechu a zistili sme, že svadobný ruch pokračuje v dome v uličke za našim, kde bola rozsvietená lampičkami celá strecha, girlandy svetiel boli naťahané po stromoch v záhrade i v okolí bazéna. Vila patrila k jedným z najkrajších v kolónii. Pripomínam Tomalovi, že takto osvetlené domy bývajú počas Diwali. Snažím sa nasnímať okolie, ba pokúšam sa zachytiť Mesiac a hviezdy, ale to posledné sa mi nepodarilo.

Na Slovensku po slovensky

21.12.2018

Naša krajina vstupuje do nepokojnej a rozbúrenej doby blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Výrazne sa to prejavuje najmä na sociálnych sieťach. Teda na fb, ktorý si občas pustím. Neprekvapila viac »

Indické denníky 177

03.07.2018

29.6. Let je bezproblémový, hladko až do Prahy. Miro má v pláne tu zostať , vybavuje si nocľah, ja idem letiskovým spojom na Dejvice, tam prestupujem na metro a odtiaľ na Florenc. Kufre sú ťažké viac »

Indické denníky 176

30.06.2018

6. Striedavo na Vasante a na office, nuda, preberám balíčky a lístky. Sedíme pri TV. Včerajšok sme strávili viac menej na izbe, je tu pomerne veselo, odchádza na dovolenku alebo domov viacero viac »

dane, odvody, účtovník, peniaze

Domácnostiam a malým firmám sa menia termíny vyúčtovania za plyn

17.01.2019 13:47

Odberatelia plynu sa od tohto roku musia pripraviť na zmeny termínov pre vyúčtovanie spotreby plynu.

Dobroslav Trnka

Nahrávku Trnku a Kočnera už má v rukách prokurátor

17.01.2019 13:41

Je predčasné hovoriť o tom, či hrozí stíhanie, alebo iný postih bývalému generálnemu prokurátorovi Trnkovi.

SR Štedrý deň MS Borec Justičný Palác väznica návšteva

Viac ako dvesto väzňov môže dostať náramok

17.01.2019 13:00

Spoza mreží sa na podmienku môžu dostať odsúdení, ktorí pred spáchaním trestného činu nesedeli vo väzení a majú za sebou polovicu trestu.

Nový terminál na letisku v Bratislave

Cez bratislavské letisko prešiel rekordný počet pasažierov

17.01.2019 12:46

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave vybavilo v roku 2018 celkovo 2 292 712 cestujúcich, čo je najviac v histórii.

karoldakar

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 211
Celková čítanosť: 145560x
Priemerná čítanosť článkov: 690x

Autor blogu

Kategórie