Založ si blog

Indické denníky 108

11.1. Na kontrole v Blave, výsledky sú dobré, môžem nahlásiť svoju pripravenosť na návrat.

Týždeň ubehol ako voda, keď začal školský rok, zastavil som sa v robote a trávil tam voľný čas. Ruka sa mi zahojila veľmi dobre, aj záujem kolegov o moje zážitky je značný. Zdá sa, že ani nepodarený Silvester nezanechal na Marte nepriaznivé následky. Podobne dobrá pohoda je aj doma. Jediné, čo ma trápi, je skutočnosť, že sa cítim naozaj dobre a budem sa musieť rozhodnúť, či sa do Indie vrátim, alebo nie. Moje ochorenie pri návrate mi poskytuje možnosť predĺžiť svoj pobyt, prípadne ho úplne prerušiť.

Ale cítim sa naozaj dobre, Janka a deti rok prežili tiež, peniaze, ktoré som zarobil, sú v banke, rovnako ako diéty. Ani môj momentálny plat nie je zanedbateľný, takže napriek pohode doma sa predsa len rozhodujem pre návrat. Veď to už nebude viac ako na pol roka.

Preto som sa musel dnes vybrať do Bratislavy na kontrolu, lebo rozhodujúce slovo musí povedať lekár. Odcestoval som teda na ústav zahraničných chorôb a podrobil som sa vyšetreniu. Na obed som mal všetky výsledky a verdikt znel schopný. Nič mi nebránilo v návrate.

Na druhý deň som teda telefonicky nahlásil na PTP, že môžu začať so zabezpečovaním môjho návratu a prisľúbil som odísť okamžite, ako budú vybavené všetky formality. Pas, vízum i pracovné povolenie som už mal, takže je potrebné zohnať iba letenku a môžem ísť.

13.1. Dostal som telegram z Prahy, odlet 18.1. Pri návrate z roboty sa zastavujem u Evy, kupujem kameru

Na reakciu od Potrubí som nemusel dlho čakať. Napriek ich siláckym rečiam, že nepotrebujú žiadnych pracovníkov, hlavne nie zo Slovenska, veľmi rýchlo pripravili všetko potrebné. Ráno som dostal telegram, že mám nachystanú letenku z Prahy na 18.1. Zostáva mi teda päť dní. Ledva som absolvoval privítacie stretnutia, už ma čakajú rozlúčkové.

Na obed som sa zastavil v robote. Potreboval som prehodiť pár slov s kolegom Jožom, ktorý má obchod s elektronikou. Dostal som totiž dobrý nápad, chcem kúpiť videokameru. Fotky, ktoré som v priebehu roka urobil, sú síce veľmi dobré, ale film ukáže predsa len viac. Za rok pobytu som vyfotil 22 36-obrázkových filmov. Keď si počítam, že jeden film stojí zhruba stovku, fotky 120, stála ma moja aktivita asi 2400 korún. Kamera by mohla stáť tak desať násobok a pohyblivé obrázky sú omnoho lepšie.

Jožo mi sľubuje zohnať kameru v cene, ktorú si predstavujem, mám sa po ňu zastaviť uňho v obchode. Inak sa zdá, že nikoho môj odchod neprekvapuje a kolegovia si možnosť, že by som zostal doma asi ani nepripustili.

Cestou domov som sa zastavil u Evy, zistiť prečo neprišla na zápas. Keďže pracuje ako vychovávateľka, zastihol som ju doobeda doma. Dali sme si kávu a absolvoval som zrejme najdlhšie a najpodrobnejšie vypytovanie a rozprávanie o Indii za celý môj pobyt doma. Bolo vidieť, že ju moje zážitky naozaj zaujímajú, má asi zmysel pre cestovanie a vzdialené krajiny. Len ľutujem, že nemám pri sebe žiadne fotky, mohla by získať lepší obraz.

Potom idem do obchodu k Cisárovi. Kamera ma čaká nachystaná. Je podobná tej, s ktorou som pracoval už predtým v škole. Hoci táto je inej značky. Má osemnásobné zväčšenie obrazu, kompletné príslušenstvo a beriem aj 4 kazety, dve tridsiatky a dve 45-ky, teda dve a pol hodiny nahrávania. Nie je toho ktohovie ako veľa, zrejme budem musieť šetriť. Jožo mi dáva aj bežnú inštruktáž, učí ma, ako s ňou narábať. Škoda, že sám toho asi veľa nevie, lebo niektoré funkcie musím objavovať až v Indii a stratím takmer dve kazety, ktoré mohli byť nahraté ekonomickejšie. Jeden z fígľov je možnosť nahrávať LP, teda dlhohrajúce kazety, tým som mohol predĺžiť dĺžku nahrávania na päť hodín, čo som objavil dosť neskoro a veľmi ma to mrzelo. Ale predsa je lepšie niečo ako nič.

Indické denníky 164

21.05.2018

18.5. Ťažko zaspávam a skoro sa budím, idem do roboty, doma sa mi nechce byť. Betonáž sa neskončila, Havran je preč a Peťko sa hrá na šéfa. Zmätok s benzínom a plynom, míňa sa , varíme viac »

Indické denníky 163

17.05.2018

15.5. Ohlásil sa Kubíček, ale peniaze nemá. Mondel opäť blbol aj Peťko. S Kubíčkom som sa vyrovnal a odovzdal všetky prachy, auto je bez benzínu. Dal som si na úložku 600 USD, zvyšok sa viac »

Indické denníky 162

14.05.2018

11.5. Pracujeme na zmeny. Mondel poslal ďalší list. Začínam upratovať stôl a selektovať veci, ktoré beriem domov. Je stále horúco a ešte bude. Zvýšené tempo na stavbe sa prejavuje čoraz viac »

Ľubomír Kopáček

Expert ku GDPR: Firmy investovali do právnikov, budú robiť ďalej to isté

24.05.2018 22:00

"Je predsa hlúposť, aby som si bral zákaznícku kartu, keď mi ju ponúknu pri náhodnom, jednorazovom nákupe," vraví expert na kybernetickú bezpečnosť Ľubomír Kopáček.

ženy, nákupy

GDPR. Ochráni zákon súkromie?

24.05.2018 22:00

Osobné údaje ľudí sú vždy tovarom, okolo ktorého sa točí veľký biznis. Od piatka 25. mája sa však môžete rozhodnúť, či na to dáte súhlas.

korupcia, úplatok

V Španielsku padli vysoké tresty za korupciu vládnych ľudovcov

24.05.2018 21:18

Viac ako dvom desiatkam španielskych podnikateľov a politikov vymeral vo štvrtok španielsky súd vysoké väzenské tresty.

Eurobankovky, peniaze

Taliani môžu spustiť dlhovú krízu ako Gréci

24.05.2018 21:14

Taliansko môže spôsobiť ďalšiu dlhovú krízu, podobne ako Grécko, ak sa politiky novej talianskej vlády sústredia výhradne na zvýšenie výdavkov.

karoldakar

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 197
Celková čítanosť: 107118x
Priemerná čítanosť článkov: 544x

Autor blogu

Kategórie