Založ si blog

Indické denníky 108

11.1. Na kontrole v Blave, výsledky sú dobré, môžem nahlásiť svoju pripravenosť na návrat.

Týždeň ubehol ako voda, keď začal školský rok, zastavil som sa v robote a trávil tam voľný čas. Ruka sa mi zahojila veľmi dobre, aj záujem kolegov o moje zážitky je značný. Zdá sa, že ani nepodarený Silvester nezanechal na Marte nepriaznivé následky. Podobne dobrá pohoda je aj doma. Jediné, čo ma trápi, je skutočnosť, že sa cítim naozaj dobre a budem sa musieť rozhodnúť, či sa do Indie vrátim, alebo nie. Moje ochorenie pri návrate mi poskytuje možnosť predĺžiť svoj pobyt, prípadne ho úplne prerušiť.

Ale cítim sa naozaj dobre, Janka a deti rok prežili tiež, peniaze, ktoré som zarobil, sú v banke, rovnako ako diéty. Ani môj momentálny plat nie je zanedbateľný, takže napriek pohode doma sa predsa len rozhodujem pre návrat. Veď to už nebude viac ako na pol roka.

Preto som sa musel dnes vybrať do Bratislavy na kontrolu, lebo rozhodujúce slovo musí povedať lekár. Odcestoval som teda na ústav zahraničných chorôb a podrobil som sa vyšetreniu. Na obed som mal všetky výsledky a verdikt znel schopný. Nič mi nebránilo v návrate.

Na druhý deň som teda telefonicky nahlásil na PTP, že môžu začať so zabezpečovaním môjho návratu a prisľúbil som odísť okamžite, ako budú vybavené všetky formality. Pas, vízum i pracovné povolenie som už mal, takže je potrebné zohnať iba letenku a môžem ísť.

13.1. Dostal som telegram z Prahy, odlet 18.1. Pri návrate z roboty sa zastavujem u Evy, kupujem kameru

Na reakciu od Potrubí som nemusel dlho čakať. Napriek ich siláckym rečiam, že nepotrebujú žiadnych pracovníkov, hlavne nie zo Slovenska, veľmi rýchlo pripravili všetko potrebné. Ráno som dostal telegram, že mám nachystanú letenku z Prahy na 18.1. Zostáva mi teda päť dní. Ledva som absolvoval privítacie stretnutia, už ma čakajú rozlúčkové.

Na obed som sa zastavil v robote. Potreboval som prehodiť pár slov s kolegom Jožom, ktorý má obchod s elektronikou. Dostal som totiž dobrý nápad, chcem kúpiť videokameru. Fotky, ktoré som v priebehu roka urobil, sú síce veľmi dobré, ale film ukáže predsa len viac. Za rok pobytu som vyfotil 22 36-obrázkových filmov. Keď si počítam, že jeden film stojí zhruba stovku, fotky 120, stála ma moja aktivita asi 2400 korún. Kamera by mohla stáť tak desať násobok a pohyblivé obrázky sú omnoho lepšie.

Jožo mi sľubuje zohnať kameru v cene, ktorú si predstavujem, mám sa po ňu zastaviť uňho v obchode. Inak sa zdá, že nikoho môj odchod neprekvapuje a kolegovia si možnosť, že by som zostal doma asi ani nepripustili.

Cestou domov som sa zastavil u Evy, zistiť prečo neprišla na zápas. Keďže pracuje ako vychovávateľka, zastihol som ju doobeda doma. Dali sme si kávu a absolvoval som zrejme najdlhšie a najpodrobnejšie vypytovanie a rozprávanie o Indii za celý môj pobyt doma. Bolo vidieť, že ju moje zážitky naozaj zaujímajú, má asi zmysel pre cestovanie a vzdialené krajiny. Len ľutujem, že nemám pri sebe žiadne fotky, mohla by získať lepší obraz.

Potom idem do obchodu k Cisárovi. Kamera ma čaká nachystaná. Je podobná tej, s ktorou som pracoval už predtým v škole. Hoci táto je inej značky. Má osemnásobné zväčšenie obrazu, kompletné príslušenstvo a beriem aj 4 kazety, dve tridsiatky a dve 45-ky, teda dve a pol hodiny nahrávania. Nie je toho ktohovie ako veľa, zrejme budem musieť šetriť. Jožo mi dáva aj bežnú inštruktáž, učí ma, ako s ňou narábať. Škoda, že sám toho asi veľa nevie, lebo niektoré funkcie musím objavovať až v Indii a stratím takmer dve kazety, ktoré mohli byť nahraté ekonomickejšie. Jeden z fígľov je možnosť nahrávať LP, teda dlhohrajúce kazety, tým som mohol predĺžiť dĺžku nahrávania na päť hodín, čo som objavil dosť neskoro a veľmi ma to mrzelo. Ale predsa je lepšie niečo ako nič.

Indické denníky 177

03.07.2018

29.6. Let je bezproblémový, hladko až do Prahy. Miro má v pláne tu zostať , vybavuje si nocľah, ja idem letiskovým spojom na Dejvice, tam prestupujem na metro a odtiaľ na Florenc. Kufre sú ťažké viac »

Indické denníky 176

30.06.2018

6. Striedavo na Vasante a na office, nuda, preberám balíčky a lístky. Sedíme pri TV. Včerajšok sme strávili viac menej na izbe, je tu pomerne veselo, odchádza na dovolenku alebo domov viacero viac »

Indické denníky 175

29.06.2018

24.6. Je tu nuda. Chodíme po meste a pozeráme pamiatky, Prezidentský palác, cestu Radžov, Miro točí na kameru. Stretli sme aj prezidenta, mimoriadne opatrenia. Letenku mám na stredu, aspoň budem viac »

Dolár

Deficit Spojených štátov je najvyšší za šesť rokov

16.10.2018 08:00

Rozpočtový deficit Spojených štátov vo fiškálnom roku 2018 vzrástol o 113 miliárd dolárov na 779 miliárd dolárov.

parlament,

Nájde koalícia v parlamente 90 hlasov?

16.10.2018 08:00

Poslanci Národnej rady majú dnes na stole dva dôležité zákony.

(typo - nepouzivat v orise) peniaze, euro, bankovky

Talianska vláda schválila návrh rozpočtu a poslala ho do Bruselu

16.10.2018 07:37

Talianska vláda v pondelok schválila návrh štátneho rozpočtu na budúci rok a poslala ho Európskej komisii na posúdenie.

Armádne defilé

Estónci spočítali škody po ZSSR, budú ich vymáhať?

16.10.2018 07:28

Vládna komisia označila straty krajiny počas okupácie za genocídu.

karoldakar

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 210
Celková čítanosť: 131807x
Priemerná čítanosť článkov: 628x

Autor blogu

Kategórie