Založ si blog

Indické denníky 90

 9.11. Začala betonáž PS, idem za Mrázom. O tretej doráža starý, ale robiť sa mu nechce. Na letisku čakám viac ako dve hodiny, beriem projektantov do nového domu, dohodli sme sa na spoločnom odchode. Večer porada.

 Ráno odvážam Mira na stavbu. Situáciu máme trochu komplikovanú, jeho vodič aj s autom zostal k dispozícii počas jeho dovolenky pre ľudí­ z lí­nie a teraz tu máme iba jedno auto. Tak mu musíme robiť aj taxí­ka. Na stanici začala konečne betonáž stropu Parking shedu, debnenie nevyzerá stále veľmi lákavo, ale predpokladám, že by to už mohlo vydržať. Štartujú dve miešačky a ženy po rampe vynášajú prvé koše betónu. Zostavám tam pokým nepoložia pár kubíkov a potom odchádzam do mesta, kde sa mám stretnúť s Mrázom. Ten práve prenajal druhý dom. Mám ho prebrať a nachystať pre bývanie. Aj túto budovu zabezpečil náš známy majiteľ stanice STD Singh, teda je predpoklad, že bude v poriadku. Dom leží­ síce vedľa hlavnej cesty do Pali, letisko sa nachádza niekde na druhej strane, stíhačky štartujú a pristávajú za plotom oproti domu vo vzdialenosti niekoľko sto metrov. Teda bývanie tu nebude veľmi kľudné. Ale domček je to šikovný, má zo tri spálne, obývačku, kuchyňˆu a nejaké miestnosti na streche, kde môžu spať šoféri. Pôvodne som si myslel, že by som tento dom mohol použí­vať pri svojich návštevách tu hore, ale ten ruch okolo mi  nevyhovuje. Dom na Šastri Nagar sa mi zdá tichší­, hoci tam je viac komárov.

S Mrázom preberáme všetky izby a kontrolujeme pripravenosť a vybavenie. Je tu všetko, dom sme prebrali a okamžite sa bude môcť použí­vať. A dozvedám sa aj, kto budú prví­ obyvatelia. Mám počkať na letisku tých projektantov a ubytovať ich tu. Ráno ich mám odviezť do Abu, kde prenocujú a potom ich mám poslať Pálešovi,  ktorý ich dopraví­ do Kandly. Trochu zložité, ale vedenie to asi  považuje za najvhodnejšie riešenie. Mráz sa vracia do Pali a ja idem urobiť nákupy a nachystať obed. Potom sa vraciam na stanicu k Mirovi a čakáme na starého. Tento šedivý nezmar prežil všetky zmeny bez ujmy na zdraví­ a postavení, udržal si svoju pozíciu a možno aj upevnil. Chýry o tom, že Potrubí­ funkcie úsekových vedúcich zruší­ sa ukázali nesprávne, Sedláček na podobnom mieste zostal, len sa stal asistentom riaditeľa. Proste ten chlap vedel ako na to, zrejme mal silné páky a vedel v tom chodiť.

Na stavbu došiel po tretej, ale nejavil veľký záujem o prácu, stavbu si pozrel iba zbežne, hoci pokračovala betonáž. Spolu s ní­m bol Vondra, jeden z tých, čo ma presvedčovali, aby som v Indii zostal aj ďalej. Na prvý pohľad bolo vidieť, že si so starým padli do oka. Ako aj budúcnosť ukázala, aj jeho záujem bol niekde inde, ako v tom , aby stavba poriadne fungovala, viac mu išlo o osobné pohodlie a postavenie. Ukázal sa ako pravý zlatokop. Obaja boli netrpezliví­ a priam nám nariadili , aby sme zo stavby išli domov, kde vraj treba prebrať veľa dôležitých vecí­. Ja som si myslel, že odovzdávanie papierov sa mohlo urobiť aj v kancelárii na stavbe, ale tam im zrejme chýbali dve veci, klimatizácia a whisky. Za takýchto podmienok proste neboli schopní­ pracovať. Zaviezol som Mira domov a nechal som im ho napospas, lebo podľa Mrázových inštrukcií­ som mal í­sť na letisko po projektantov. Tí­ mali prí­sť lietadlom o piatej, ale niekde sa vlôdila chyba, čakal som tam viac ako dve hodiny, kým prileteli. Najskôr mi nahlásili asi odlet lietadla z Džajpúru a nie čas jeho pristátia do Džodpúru. Tak som v letiskovej hale zbytočne strávil kopec času. Ale aspoňˆ som mal možnosť poriadne spoznať činnosť pri štartoch a pristátiach lietadiel. Tie tu zamestnávali personál každé dve hodiny. Najprv pristálo lietadlo z Dillí­ a Džajpúru, ktoré letelo do Udaipúru a Bombaj. Prebehol uví­tací­ ceremoniál pasažierov, ktorí­ tu mali svoj cieľ, nato začalo odbavovanie cestujúcich, ktorí­ nastupovali na cestu na juh, tranzitní­ zatiaľ čakali v špeciálnej miestnosti, za pol hodiny sa hala vyprázdnila. Ale za pár minút kolotoč začal znova, tento krát letelo lietadlo v opačnom smere, teda z Bombaj,  Ahmedabád, Udaipúr do Džajpúru a Dillí­. Opäť ruch a zhon, potom kľud viac ako hodinu. V tom čase som tu sedel úplne sám. Rovnako aj na parkovisku pred letiskom stálo iba jedno auto. Pred siedmou začalo letisko znova oží­vať, blížilo sa lietadlo zo severu, dúfal som, že v ňˆom už tí­ projektanti budú, lebo druhé letí­ až ráno. Našťastie prišli, v dave domorodcov a turistov som ich rozpoznal pomerne ľahko, neviem sí­ce prečo, ale akosi sme boli naladení­ na rovnakú vlnovú dĺžku. Naložil som ich aj s batožinou do auta a zaviezol do nového domu, tu sa mali ubytovať a dohodli sme sa, že ráno o piatej po nich prí­dem a odveziem ich ďalej.

Potom sa vraciam do Šastri Nagar. Sedláček ešte poriadne nezačal úradovať, ale fľaška whisky na stole už bola prázdna. Vybavoval papiere až do deviatej, až potom nasadli do auta a šli spať. Aj ja som sa o to pokúsil, ale bola hlučná noc, niekde nablízku sa konali nejaké oslavy, zaspal som až po jedenástej.

 

Indické denníky 173

24.06.2018

20.6. Ráno beriem liek, robím raňajky, čakáme na Musila, ktorý má ísť s nami. Prichádzame tak o auto. Na obed sme u Kubíčka, pohostil nás, potom ideme na Salawas, na večeru sme v meste, viac »

Indické denníky 172

22.06.2018

17.6. Ráno je zamračené a hrozí dážď. Kotevné otvory sú nevyčistené, po obede balím prvý kufor.Veci sa mi do jedného nezmestia. Volám Janke za 500. Aj dnes to vyzerá na dážď, je zamračené. viac »

Indické denníky 171

19.06.2018

15.6. Na stavbe čakáme pumpy. Terén je rozkopaný a cesta nezrovnaná. Zameriaval som základy, potom sa toho chytili z LnT. A zmizol aj s mojimi poznámkami. Podvečer prišli pumpy, vybehli celkom viac »

parlament, národna rada, NR SR, budova

Majetok politikov bez lupy

25.06.2018 06:00

Podľa politológa Koziaka hovoriť o potrebe prijatia nového zákona o ochrane verejného záujmu je len dobrým sloganom pre voličov, ale nič sa neurobí.

pohotovosť, lekárska pohotovostná služžba

Zoznam pohotovostí bude na poslednú chvíľu

24.06.2018 20:00

Na nový systém fungovania prvej pomoci malo od júla nabehnúť 75 ambulancií pre dospelých a 61 pre deti, táto sieť nekopíruje dnešný stav, je menšia.

súd, Pavol Rusko, Marián Kočner, prepustenie na slobodu

Rozhodne sa polícia prehľadať Kočnerov dom?

24.06.2018 19:42

Polícia sa môže pokúsiť o prehliadku. Špecializovaný trestný súd v prípade oboch obvinených rozhodol, že na koniec vyšetrovania budú čakať na slobode.

babiš

Babiš potvrdil, že na post ministra zahraničných vecí navrhne Pocheho

24.06.2018 17:58

Predseda ČSSD Jan Hamáček tvrdí, že ak by Babiš nepredložil prezidentovi Pocheho nomináciu, išlo by o porušenie koaličnej zmluvy.

karoldakar

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 206
Celková čítanosť: 114343x
Priemerná čítanosť článkov: 555x

Autor blogu

Kategórie