Založ si blog

Indické denníky 86

4.11. Na stavbe iba zopár ľudí­. Doobeda varím. Potom idem na Abu nechať vyvolať film, niečo sa podarilo. Pár snímok dávam Ní­lam, pozývajú ma k nim na návštevu, pobehujem z domu do domu. Robí­m ďalšie fotky. Poobede začí­najú návštevy, na štyri som išiel, päť ich bolo u mňˆa.. S Čelapom pijeme šampus. Večer streľba iba do desiatej.

Ráno skôr zo zotrvačnosti ako z presvedčenia idem na stavbu. Samozrejme tam je len zopár ľudí­. Ani dnes sa nebude pracovať. Vrátil som sa teda domov. Z nachystanej a načistenej zeleniny som sa rozhodol urobiť rizoto, aby som ju nemusel vyhodiť. Prichystal som si ryžu a pustil sa do práce. Aby to nebolo také fádne, vytiahol som z mrazničky aj kus mäsa a nechal ho odmraziť. Netrpezlivosť na vyhnala na Mont Abu. Chcel som vedieť, ako sa mi podarili včerajšie snímky, preto som ich okamžite nechal vyvolať. Napriek tomu, že sú sviatky, labák funguje a pracuje veľmi rýchlo. Majitelia ma už poznajú a sú ochotní­ mi urobiť fotografie za hodinu, a to iba za 4 rupie za kus, teda v nezvýšenej cene. Kupujem si aj nový film a idem sa poprechádzať po okolí­. Túlam sa bočnými uličkami a spoznávam zákutia, ktoré normálny turista nenavští­vi. Idem mimo hlavnej ulice, prechádzam tržiskom a stojí­ to za to. Za záber dňˆa považujem dodnes trojnohú kozu, ktorá sa spokojne kŕmila odpadkami.

Obrázky neboli najlepšie, podarili sa len tie, ktoré som robil s bleskom, zábery ohňostrojov sa nepodarili, škoda. Vraciam sa teda domov. Prvé čo som na dvore uvidel, bola Ní­lam. Daroval som jej niekoľko záberov, ktoré som práve priniesol a ako vďaku si vysluhujem pozvanie na návštevu. Vôbec prvú, ktorá sa tu v Abu uskutoční­, doslova historický okamžik. Rýchlo dávam na plyn variť obed a potom vyzbrojený fotoaparátom vstupujem do vedľajšieho domu. Návštevu sí­ce musí­m niekoľkokrát prerušiť, lebo sa starám aj o obed, (mimochodom jeden z najnevydanenejší­ch, lebo som ho presolil a aj ryža mi prihorela) ale dopadla dobre. Hoci domáci nevedia anglicky a ja gudžarátsky, konverzácia neviazne, Ní­lam usilovne pracuje ako tlmočníka. Celá rodina je vyobliekaná vo sviatočnom, hlavne ženské šaty sa mi zdajú nádherné. Majú sárí­ z drahej látky a ženy sú primerane nalíčené a vyzdobené šperkmi. Hlavne Ní­lam je priam očarujúca. Požiadam ju, či si môžem urobiť zopár sní­mok, čo vzbudí­ záujem u celej rodiny a tak chvíľu pôsobí­m ako dvorný fotograf. Pózuje mi celá rodina. Prijí­mam aj miestne občerstvenie a snaží­m sa ich neuraziť prieberčivosťou. Ale vyberám si jedlá, ktoré by neporušili zásady hygieny. Teda buď  hotové, alebo prevarené.

Potom sa presúvame do záhrady a prí­jemné posedenie pokračuje. Po ulici sa prechádzajú celé rodiny, každá sa zastaví­ na kus reči a ja sa stávam stredobodom pozornosti. Akoby ma doteraz nikto nevidel a nik o mne nepočul. Zrazu ma všetci chcú spoznať a pozdraviť sa so mnou. Dostal som niekoľko pozvaní­ na návštevu, ktoré som nemohol neprijať. Idem teda domov a chystám sa na pohostenie. Opäť pripravujem švédske stoly, žehlí­m si oblek a dávam sa do pucu. Po obede vyrážam.

Najprv navštevujem rodinu v dome na konci ulice. Pán domu je tiež stredoškolským učiteľom, tak si celkom dobre rozumieme. Predstaví­ ma celej svojej rozvetvenej rodine, včí­tane starého otca, takmer 90 ročného starca, ktorý býva v izbe na streche domu. Potom ostatných. Celkom som sa zastavil v štyroch domoch, všade som strávil tak pol hodinu. Celkom mi to pripomínalo našu Veľkú noc. Samozrejme som nemohol nepozvať každého na oplátku k sebe. A naozaj aj všetci prišli. Dom som mal plný domorodcov, bolo tam veselo, hoci sa jedlo ani pitie nijako mimoriadne nemíňˆali. Toľko ľudí­ som už potom nikdy v dome nemal, nehovoriac o množstve žien, ktoré tu boli. Fotografie to len potvrdzujú.

Večer prišiel aj Čellapa, stavbyvedúci, ktorý sa mi sľuboval na návštevu už niekoľko dní­. Pri tejto príležitosti som otvoril aj tú vzácnu fľašku šampanského. Možno tá bola pravou príčinou, prečo Čellapa prišiel, sľúbil som mu , že bude môcť ochutnať. On ako brahman, ešte ví­no nikdy nepil, a chcel to skúsiť. Zapenilo to poriadne, ale pôžitok som z neho nemal. Keby som zaňˆ nevyvalil taký kopec rupií­, bol by som obsah vylial do kanálu. Ví­no bolo kyslé. Malo ďaleko čo len do nášho Huberta. A to poriadne. Ale statočne sme ho pili celý večer. Potom sa zapájame do večernej oslavy, strieľame rakety a delobuchy až do desiatej. Veselie dnes skončilo skôr ako včera a pomerne skoro idem spať

.

Indické denníky 123

19.02.2018

19. 2. Upratujem, periem, opaľujem sa, ostatní sú na Mt. Nevarím. Pozerám TV. Mirek sedí u Maroša a popíjajú. Ohlásil sa Solovic, chce prísť zajtra. Nedeľu trávim ako vždy. Dávam do poriadku viac »

Indické denníky 122

18.02.2018

18. 2. Ráno pozerám kriket, India prehrala zápas. Po betonáži je kľud. Kúpil som si rádio, teraz už potrebujem iba baterku. Volám domov, Šaška sa dala ku skautom. Opäť sa oteplieva. Mirek viac »

Indické denníky 121

17.02.2018

17.2. Na stavbe sa začína betónovať tretí základ. Skončili sme o 23.00, pretože sa pracovalo iba s dvomi miešačkami, okúpal som sa. Kovačovič ráno pokračoval na sever a my sme sa na stanici viac »

vučič

Zatkli Američanov a Ukrajinky, údajne fotografovali srbské vojenské objekty

19.02.2018 20:12

Nie je náhoda, že tak veľa cudzincov sa pokúšalo dostať do vojenských priestorov, vyhlásil srbský minister obrany. V krajine silnejú protizápadné nálady a posilňuje sa orientácia na Rusko.

fico, snem, smer

Smer plánuje veľkú obmenu tvárí v okresoch

19.02.2018 20:00

Premiér cez víkend povedal, že personálnych výmen sa netreba báť a „keď prestane fungovať bordel, je potrebné vymeniť dievčatá a nie postele“.

Putin

Putin sa osobne nezapojí do prezidentskej volebnej kampane

19.02.2018 18:42

Putin na rozdiel od svojich siedmich súperov kandiduje ako nezávislý.

corbyn

Mayová vyzvala Corbyna k otvorenosti okolo schôdzok s ŠtB

19.02.2018 18:41

Pracovník ŠtB médiám povedal, že Jeremy Corbyn s komunistickou tajnou políciou spolupracoval vedome. To britský politik odmietol.

karoldakar

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 158
Celková čítanosť: 78830x
Priemerná čítanosť článkov: 499x

Autor blogu

Kategórie