Založ si blog

Indické enníky 79

15.10. Ráno do Salavasu, potom Pali, beriem zálohu, späť Džodpúr, vyplácam šeky, Volám domov, Janka chce šaty! Večer oslava narodenín Radžovho syna.

Sobota je predsa len pracovná, preto ráno utekám na Salavas skontrolovať postup pracovných činností­. Zo stanice utekám do Pali, podávam hlásenie šéfovi, preberám od Kubíčka zálohu na Džodpúr a idem vyplácať šeky. Využí­vam situáciu a brnknem si domov. Najviac ma zaujíma, čo by kto chcel. Najviac ma prekvapuje, že si žena pýta šaty. Je to asi odozva toho, že aj ja mám v pláne priniesť si oblek. Potvrdil som s Čančal stretnutie na zajtra, určite sa v meste dokonale vyzná a zavedie ma tam, kde budem spokojný.

Večer mám mimoriadny program. Hlavný dodávateľ a zásobovač Kubíčkovej skupiny Singh Radžu nás pozval k sebe na oslavu narodenín svojho syna. S Petrom teda kupujeme nejaké maličkosti, poriadne sa oblečieme, berieme fotoaparáty a vyrážame. Po dobrých skúsenostiach v Džajpúre a v Beaware, kde som dostával pozvania do rodí­n veľmi často, toto bolo prvé po viac ako pol roku. V Abu Roade sa mi také niečo neprihodilo. Neviem, čí­m to je, ale obyvatelia sú tam omnoho odmeranejší­ ako tu na severe. Alebo je to tým, že Abu je iba dedina? Radžu je Pandžábec, Singh, nosí­ typický čierny turban. Prikrývku z hlavy neskladá ani doma, ale namiesto niekoľko metrov precízne namotanej látky má na hlave bielu pančuchu s uzlom na konci. Je to vlastne akási čiapočka, ale na vytvorenie predstavy je toto prirovnanie najlepšie. Tento národ je veľmi podnikavý a zjavne v Indii ovládol celú ekonomiku. Meno Singh malo mnoho maharadžov, dokonca aj jeden prezident, ich farebné turbany a typický vzhľad sú presným poznávacím znamienkom a môžete ich stretnúť po celej krajine. Stretol som aj chudobných alebo nemajetných Pandžábcov, ale väčšina sú obchodníci či podnikatelia. Tak aj tento náš. Najprv som ho poznal iba ako majiteľa telefónnej búdky, odkiaľ sme volali domov, ale potom vysvitlo, že cez jeho ruky prechádzali skoro všetky nájmy budov, nákupy zariadenia­, či zabezpečovanie prác pre Škodaexport.

Stretnutie sme mali práve pred jeho STD. Keďže to nebolo ďaleko, išli sme tam peši. Kubíček sa samozrejme priviezol autom. Radžu nás už čakal a zaviedol nás do vedľajšej uličky, kde mal byt. Vlastne dom, uprostred typicky otvorený dvor a miestnosti ho obkľučovali. Privítala nás celá jeho blí­zka rodina, rodičia, bratia, žena. Teda sme boli zaradení­ medzi blízkych prí­buzných. Očakával som nejaké formálne posedenie, ale tu vyhrávala hudba a chystala sa hostina. Posadili nás na čestné miesto a podávala sa večera. Domorodú stravu som dlho nejedol, preto som mal mierne obavy, ale domáci pán ma ubezpečil, že na našu počesť jedlo neokorenili tak, ako obyčajne. Možno bolo aj o nejaký miligram papriky menej, ale ja som to nezbadal. Baranina s čili, tanduri syr, zelenina v korenistom náleve, ryža. Proste typické jedlo, ale po večeri sme sa premiestnili do druhej miestnosti, kam ženy nemali prístup a tu sa podávalo pivo a whisky. Posedeli sme v prijemnej spoločnosti do jedenástej.

V nedeľu som sa chcel vyspať, ale nedalo sa, hluk v štvrti je veľký, neďaleko stojí­ akýsi chrám a tam spustili náboženské piesne, ktoré ma zobudili,. teda som vstal a začal chystať obed. Chcel som byť včas hotový, lebo sme sa s Čančal dohodli, že pôjdeme do mesta kupovať šaty. O jedenástej volala, že je pripravená. Zastavil som sa po ňˆu a odviezli sme sa do centra starého mesta. Prešli sme bránou v opevnení­ a chví­ľu sa motali uličkami.  Na rohu pred nami sa objavil obchod s látkami. ťahá ma dnu. Prekvapilo ma to, lebo som nevidel, že by tu mali nejaké obleky. Ale asi vie, čo robí­. Prehodila pár slov s predavačom, ten je samá ochota a odvádza nás do druhej miestnosti. Tu prichádza sám majiteľ, postarší­ pán, usádza nás na koberce a prikazuje pomocníkom, aby priniesli baly s latkami.

Ja upozorňujem, že mám záujem o oblek, na čo mi predkladá obal, kde na listoch sú fotografie rôznych typov oblekov. Prejavujem záujem o niečo typické, miestne, prehodí­ pár listov a je to tu. Orientálne sako so stojačikom, také niečo hľadám. Z troch možností­ si vyberám jednu a hneď sú predo mnou aj hromady látky príbuzných odtieňov. Vyberám jednu, slonovinová  kosť, tá spolu so zlatými výšivkami bude vyzerať veľmi efektne. Dobre látka by bola, ale kde sa to ušije. Na to majiteľ mávne rukou, nech si nerobím starosti a dám si s ní­m pohár čaju. Za okamžik ho aj serví­rujú, je horúci a sladký, ako vždy, ale osviežuje výborne. Zatiaľ si listujem v katalógu objavujem ešte jeden oblek,  ten sa mi zapáčil ešte viac, začí­nam ľutovať, že som si už vybral. Je tmavo modrý a trochu pripomína slávnostnú námorní­cku uniformu, pri krku trochu otvorený, doplnený bielou košeľou so stojačikom a motýlikom. Rýchlo sa rozhodujem, prvá či druhý, vyhrali obidva. Vyslovujem svoje želanie mať i tento druhý a celá ceremónia sa opakuje, niekoľko balov látok sa ocitá na zemi predo mnou, vyberáme, prehadzujeme, až nájdeme takú, aká sa mi pozdáva najviac. Práve sme hotoví­, keď do miestnosti vstupuje krajčí­r. Stavia si ma na malý stolček a začí­na meranie, pomocník si údaje zapisuje do bloku. Musia byť dobre zohratí­, lebo vidí­m, že píše iba rad čí­sel, bez toho, aby označil údaj, ktorý vyjadruje. Postup merania musí­ byť presne ustálený a nemenný.

Keď som hotový, krajčí­r berie do rúk fotografie a prikyvuje hlavou, Áno, je schopný tieto obleky urobiť, Áno aj s košeľami, to je samozrejmé, keď budem taký láskavý a prí­dem vo štvrtok na skúšku, tak o týždeňˆ budú hotové. Dohodli sme sa aj na cene, nebola ní­zka, ale sako, nohavice a košeľu s látkou a ušití­m za 3800.- rupií­ sa mi nezdá veľa. Dohodli sme si termín skúšky a priam ohúrený vychádzam z obchodu. Čančal ešte čosi preberá s majiteľom, možno si dohovárajú províziu, ale to už nie je moja starosť. Ja si len predstavujem, ako to bude vyzerať, keď sa doma objaví­m v takomto obleku, to bude bomba. Dokelu, veď by som mohol stihnúť aj stužkovú. To je to vhodné miesto na takýto oblek.

Indické denníky 106

10.12.2017

9.12. Sedím celý deň doma, večer volám taxi ideme po Novákovcov a ideme do ZK. Vo vestibule stoja nastúpené štyri triedy, búrlivý potlesk, oživenie v sále. Zábava však iba priemerná. Nad viac »

Indické denníky 105

09.12.2017

7./8. 12. Odchod na letisko, batožinu podávam až do Bratislavy. Prehliadka O.K., lietadlo prázdne, spím na troch sedadlách, ťahá od nôh. Letíme stále v noci, nad Belehradom zatemnenie. Slnko viac »

Indické denníky 104

08.12.2017

7.12. Opäť na office. Letenka je zaknihovaná, Mráz opäť sľubuje výlet. Kupujem si večeru a prechádzam sa okolo ubytovne, čakám na odlet. Je zaujímavé, že rovnako netrpezlivo, ako som viac »

Jan Palach

Pamätníci a študenti si v Prahe pripomenuli výročie protestu študenta Jana Palacha

16.01.2018 23:22

Jan Palach bol študentom práve Filozofickej fakulty UK. Upálil sa 16. januára 1969 na Václavskom námestí v Prahe.

FRANCE-USA/

Trumpov zdravotný stav je vynikajúci, tvrdí po výročnej prehliadke jeho lekár

16.01.2018 23:18

Trump by mohol prijímať stravu s nižším objemom tukov a viac sa venovať telesnému cvičeniu.

Euro, peniaze, kalkulačka

Nemecko má najväčší prebytok platobnej bilancie na svete

16.01.2018 21:46

Nemecko malo vlani podľa inštitútu Ifo opäť najväčší prebytok platobnej bilancie na svete.

dolára, peniaze, bankovky

Dow Jonesov index prvýkrát prekonal hranicu 26 000 bodov

16.01.2018 20:43

Akcie v Spojených štátoch pokračujú v dosahovaní nových rekordov. Dow Jonesov v utorok prvýkrát prekonal hranicu 26 000 bodov.

karoldakar

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 142
Celková čítanosť: 69129x
Priemerná čítanosť článkov: 487x

Autor blogu

Kategórie