Založ si blog

Indické denníky 73

30.9.  Na stavbe sa minul cement. Vyhýbam sa Mondelovi a vyrážam do Džodpúru. Idem bočnými cestami, krása, Ľutujem, že nemám aparát,   musíme sa sem vrátiť. Zastavujem sa u Kubíčka, ale nie je tam, beriem jeho novú pokladníčku . Dom je plný, izba na poschodí­ obsadená, skladám sa teda na dole. Večer sme si posedeli, v noci zabíjam komáre.

Po príchode na pracovisko som mierne prekvapený, Indovia pracovali celú noc a urobili poriadny kus práce. Lenže chyba lávky, zle si rozkalkulovali cement. Chceli pokračovať aj cez deň, ale o desiatej míňajú posledné vrece. Stavbyvedúci Šandra po nočnej spí­ a majster sa rozčuľuje, lebo má ľudí­ a nemôže robiť. Ako naschvál sa objavuje aj Mondel. Zjavne som za cement vinný ja, ako keby som mohol vedieť koľko ho majú v sklade. Má chuť zvolať pracovnú poradu, ale ja nemám čas. Dávam príkaz na zabezpečenie cementu a vyrážam do Džodpúru. Idem prevziať robotu po Mirovi,  ale možno sa dozviem aj novinky. Zaujíma ma hlavne postoj vedenia o celkovej situácii. Cestou sa vyhýbam hlavnej komunikácii a idem na Kót po poľných cestách. Na mape som si našiel cestu, ktorá by ma mala priviesť do Pali. Ideme znova neznámym terénom. Džosovi sa cesta samozrejme páči, rád ide nevyjazdenými chodníčkami. A naozaj nemáme čo ľutovať. Krajina je tu nádherná. Bizarné skaliská červenej farby ostro kontrastujú so zelenými kriakmi a stromami. Cesta sa kľukatí­ a zrazu sa ocitáme pri priehradnom múre na rieke Luni. Z prepadu hučí­ vodopád, ktorý sa rozbí­ja o skaliská v koryte a rieka pokračuje v toku pokojnejšie smerom na západ. Ľutujem, že som nechal fotoaparát doma, musí­me touto cestou ísť aj nabudúce, treba to tu trochu preskúmať. Je to jedno z najkrajší­ch miest v širokom okolí­. Do Pali sme sa dostali po štvrtej, ale Kubíčka sme nezastihli. Zato ma tam čakalo prekvapenie. V kancelárii sedí­ biela žena. Kubíček má novú pracovníčku, volá sa Štefánia a bude mu robiť pokladníčku. Keď tak rozmýšľam, je to prvá biela žena, s ktorou sa rozprávam od môjho odchodu z Džajpúru. Samozrejme, že čas čakania na Karola bežal rýchlo, čakal som do šiestej, ale neobjavil sa. Zato prišiel Miro. Slovo dalo slovo, Štefánii  sa  nezdal  dobrý  nápad, že by mala zostať  v Pali sama, preto sa nechala veľmi rýchle presvedčiť a sadla do auta k nám, prenocuje v Džodpúre. Aspoňˆ jej nebude smutno.

Domov sme dorazili takmer za tmy. Stmieva sa stále okolo siedmej. Dom bol už vysvietený, teda Peter je doma. Ale aj tu ma čakalo prekvapenie. Peter tam nebol sám, mali spolu nocľažní­ka. Ten obsadil  moju izbu na poschodí­. Musel som sa teda nasťahovať do ha-ha izby na prí­zemí­. Volám ju tak preto, lebo vlastne slúži ako sušiareňˆ, je vedľa obývačky a je v nej všetko počuť. Tiež dvere bývajú otvorené, teda pozor na komáre. Po malárii som na ich piskot mimoriadne chúlostivý. Ale dohodli sme sa s Mirom, že počas jeho neprítomnosti budem použí­vať jeho izbu. Tá patrí­ k najlepší­m v dome, vlastne je najlepšia, má kúpeľňu s vaňˆou, výhľad do vnútorného dvora a nad ňˆou je poschodie, klí­ma tam bude fantastická. Medzičasom voláme Džajpúr. Chceme zí­skať informácie o postupe Škodaexportu v prí­pade infekcie. Podarí­ sa nám spojiť so starým, ten ale toho veľa nevie. Nie sú žiadne smernice. Vlastne iba jedna. SYS. Save Your Souls. Zachráňte, sa ako môžete. Dostali sme hmlistý prí­sľub na antibiotiká, ale všeobecné odporučenie je také, aby sme robili všetko preto, aby sme sa nákaze vyhli. Zatiaľ chystáme večeru, vlastne ohrievame to, čo Miro navaril, z ľadničky vyťahujeme zásoby pijatiky a večierok sa môže začať. Samozrejme sme si so Stefi potykali, atmosféra naberala na hustote. Keď sa na to pozeráme zo všetkých strán, som tu už viac ako sedem mesiacov. A po prvý krát mám spať v dome spoločne s jednou ženou. A nie hocijakou. Aj keď po takej dobe sú naše nároky určite nižšie. Ale Stefi je vysoká, dobre stavaná blondínka. Whisky a džin jej neuškodili, zdá sa, že sú celkom dobrí­ kamaráti, rýchlo sa dostáva do dobrej nálady.

Chvíľami mi posedenie pripomína štyroch dravcov, ktorí­ čakajú na svoju korisť. Myslí­m, že môžem povedať za všetkých, že by sme si ruku nenechali odtrhnúť. A to, Ĺľe bude spať s niekým z nás bolo isté, pretože v dome sú iba štyri spálne a v každej sú po dve postele, ale sú tu tiež štyria muži. A aby jeden zostal v obývačke neprichádza do úvahy, tá je plná komárov. Sedíme do polnoci a nikomu sa nechce í­sť prvému do postele, lebo to by znamenalo opustenie pozí­cií­. Nechávame rozhodnutie na Stefi, tá sa sťahuje do Petrovej izby. My sa rozchádzame do ostatných. Mňˆa čaká ešte tvrdý boj. Hoci som si izbu okamžite vystriekal  insekticídom, nebolo to úspešné, komárov bolo v dome mimoriadne veľa, v kúpeľni sa dobre nedalo zatvoriť okno a nalietali mi znova do izby. Zabíjam ich ešte hodinu, ale ani tak nie som ôspešný. Keďže na posteli nie je rám na moskytiéru, prehadzujem si ju iba cez seba, zakrývam si holé ruky a tvár a snaží­m sa zaspať. Dúfam, že dvojmo zložená sieť ma ochráni.

Indické denníky 164

21.05.2018

18.5. Ťažko zaspávam a skoro sa budím, idem do roboty, doma sa mi nechce byť. Betonáž sa neskončila, Havran je preč a Peťko sa hrá na šéfa. Zmätok s benzínom a plynom, míňa sa , varíme viac »

Indické denníky 163

17.05.2018

15.5. Ohlásil sa Kubíček, ale peniaze nemá. Mondel opäť blbol aj Peťko. S Kubíčkom som sa vyrovnal a odovzdal všetky prachy, auto je bez benzínu. Dal som si na úložku 600 USD, zvyšok sa viac »

Indické denníky 162

14.05.2018

11.5. Pracujeme na zmeny. Mondel poslal ďalší list. Začínam upratovať stôl a selektovať veci, ktoré beriem domov. Je stále horúco a ešte bude. Zvýšené tempo na stavbe sa prejavuje čoraz viac »

Ľubomír Kopáček

Expert ku GDPR: Firmy investovali do právnikov, budú robiť ďalej to isté

24.05.2018 22:00

"Je predsa hlúposť, aby som si bral zákaznícku kartu, keď mi ju ponúknu pri náhodnom, jednorazovom nákupe," vraví expert na kybernetickú bezpečnosť Ľubomír Kopáček.

ženy, nákupy

GDPR. Ochráni zákon súkromie?

24.05.2018 22:00

Osobné údaje ľudí sú vždy tovarom, okolo ktorého sa točí veľký biznis. Od piatka 25. mája sa však môžete rozhodnúť, či na to dáte súhlas.

korupcia, úplatok

V Španielsku padli vysoké tresty za korupciu vládnych ľudovcov

24.05.2018 21:18

Viac ako dvom desiatkam španielskych podnikateľov a politikov vymeral vo štvrtok španielsky súd vysoké väzenské tresty.

Eurobankovky, peniaze

Taliani môžu spustiť dlhovú krízu ako Gréci

24.05.2018 21:14

Taliansko môže spôsobiť ďalšiu dlhovú krízu, podobne ako Grécko, ak sa politiky novej talianskej vlády sústredia výhradne na zvýšenie výdavkov.

karoldakar

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 197
Celková čítanosť: 107161x
Priemerná čítanosť článkov: 544x

Autor blogu

Kategórie