Založ si blog

Indické denníky 73

30.9.  Na stavbe sa minul cement. Vyhýbam sa Mondelovi a vyrážam do Džodpúru. Idem bočnými cestami, krása, Ľutujem, že nemám aparát,   musíme sa sem vrátiť. Zastavujem sa u Kubíčka, ale nie je tam, beriem jeho novú pokladníčku . Dom je plný, izba na poschodí­ obsadená, skladám sa teda na dole. Večer sme si posedeli, v noci zabíjam komáre.

Po príchode na pracovisko som mierne prekvapený, Indovia pracovali celú noc a urobili poriadny kus práce. Lenže chyba lávky, zle si rozkalkulovali cement. Chceli pokračovať aj cez deň, ale o desiatej míňajú posledné vrece. Stavbyvedúci Šandra po nočnej spí­ a majster sa rozčuľuje, lebo má ľudí­ a nemôže robiť. Ako naschvál sa objavuje aj Mondel. Zjavne som za cement vinný ja, ako keby som mohol vedieť koľko ho majú v sklade. Má chuť zvolať pracovnú poradu, ale ja nemám čas. Dávam príkaz na zabezpečenie cementu a vyrážam do Džodpúru. Idem prevziať robotu po Mirovi,  ale možno sa dozviem aj novinky. Zaujíma ma hlavne postoj vedenia o celkovej situácii. Cestou sa vyhýbam hlavnej komunikácii a idem na Kót po poľných cestách. Na mape som si našiel cestu, ktorá by ma mala priviesť do Pali. Ideme znova neznámym terénom. Džosovi sa cesta samozrejme páči, rád ide nevyjazdenými chodníčkami. A naozaj nemáme čo ľutovať. Krajina je tu nádherná. Bizarné skaliská červenej farby ostro kontrastujú so zelenými kriakmi a stromami. Cesta sa kľukatí­ a zrazu sa ocitáme pri priehradnom múre na rieke Luni. Z prepadu hučí­ vodopád, ktorý sa rozbí­ja o skaliská v koryte a rieka pokračuje v toku pokojnejšie smerom na západ. Ľutujem, že som nechal fotoaparát doma, musí­me touto cestou ísť aj nabudúce, treba to tu trochu preskúmať. Je to jedno z najkrajší­ch miest v širokom okolí­. Do Pali sme sa dostali po štvrtej, ale Kubíčka sme nezastihli. Zato ma tam čakalo prekvapenie. V kancelárii sedí­ biela žena. Kubíček má novú pracovníčku, volá sa Štefánia a bude mu robiť pokladníčku. Keď tak rozmýšľam, je to prvá biela žena, s ktorou sa rozprávam od môjho odchodu z Džajpúru. Samozrejme, že čas čakania na Karola bežal rýchlo, čakal som do šiestej, ale neobjavil sa. Zato prišiel Miro. Slovo dalo slovo, Štefánii  sa  nezdal  dobrý  nápad, že by mala zostať  v Pali sama, preto sa nechala veľmi rýchle presvedčiť a sadla do auta k nám, prenocuje v Džodpúre. Aspoňˆ jej nebude smutno.

Domov sme dorazili takmer za tmy. Stmieva sa stále okolo siedmej. Dom bol už vysvietený, teda Peter je doma. Ale aj tu ma čakalo prekvapenie. Peter tam nebol sám, mali spolu nocľažní­ka. Ten obsadil  moju izbu na poschodí­. Musel som sa teda nasťahovať do ha-ha izby na prí­zemí­. Volám ju tak preto, lebo vlastne slúži ako sušiareňˆ, je vedľa obývačky a je v nej všetko počuť. Tiež dvere bývajú otvorené, teda pozor na komáre. Po malárii som na ich piskot mimoriadne chúlostivý. Ale dohodli sme sa s Mirom, že počas jeho neprítomnosti budem použí­vať jeho izbu. Tá patrí­ k najlepší­m v dome, vlastne je najlepšia, má kúpeľňu s vaňˆou, výhľad do vnútorného dvora a nad ňˆou je poschodie, klí­ma tam bude fantastická. Medzičasom voláme Džajpúr. Chceme zí­skať informácie o postupe Škodaexportu v prí­pade infekcie. Podarí­ sa nám spojiť so starým, ten ale toho veľa nevie. Nie sú žiadne smernice. Vlastne iba jedna. SYS. Save Your Souls. Zachráňte, sa ako môžete. Dostali sme hmlistý prí­sľub na antibiotiká, ale všeobecné odporučenie je také, aby sme robili všetko preto, aby sme sa nákaze vyhli. Zatiaľ chystáme večeru, vlastne ohrievame to, čo Miro navaril, z ľadničky vyťahujeme zásoby pijatiky a večierok sa môže začať. Samozrejme sme si so Stefi potykali, atmosféra naberala na hustote. Keď sa na to pozeráme zo všetkých strán, som tu už viac ako sedem mesiacov. A po prvý krát mám spať v dome spoločne s jednou ženou. A nie hocijakou. Aj keď po takej dobe sú naše nároky určite nižšie. Ale Stefi je vysoká, dobre stavaná blondínka. Whisky a džin jej neuškodili, zdá sa, že sú celkom dobrí­ kamaráti, rýchlo sa dostáva do dobrej nálady.

Chvíľami mi posedenie pripomína štyroch dravcov, ktorí­ čakajú na svoju korisť. Myslí­m, že môžem povedať za všetkých, že by sme si ruku nenechali odtrhnúť. A to, Ĺľe bude spať s niekým z nás bolo isté, pretože v dome sú iba štyri spálne a v každej sú po dve postele, ale sú tu tiež štyria muži. A aby jeden zostal v obývačke neprichádza do úvahy, tá je plná komárov. Sedíme do polnoci a nikomu sa nechce í­sť prvému do postele, lebo to by znamenalo opustenie pozí­cií­. Nechávame rozhodnutie na Stefi, tá sa sťahuje do Petrovej izby. My sa rozchádzame do ostatných. Mňˆa čaká ešte tvrdý boj. Hoci som si izbu okamžite vystriekal  insekticídom, nebolo to úspešné, komárov bolo v dome mimoriadne veľa, v kúpeľni sa dobre nedalo zatvoriť okno a nalietali mi znova do izby. Zabíjam ich ešte hodinu, ale ani tak nie som ôspešný. Keďže na posteli nie je rám na moskytiéru, prehadzujem si ju iba cez seba, zakrývam si holé ruky a tvár a snaží­m sa zaspať. Dúfam, že dvojmo zložená sieť ma ochráni.

Na Slovensku po slovensky

21.12.2018

Naša krajina vstupuje do nepokojnej a rozbúrenej doby blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Výrazne sa to prejavuje najmä na sociálnych sieťach. Teda na fb, ktorý si občas pustím. Neprekvapila viac »

Indické denníky 177

03.07.2018

29.6. Let je bezproblémový, hladko až do Prahy. Miro má v pláne tu zostať , vybavuje si nocľah, ja idem letiskovým spojom na Dejvice, tam prestupujem na metro a odtiaľ na Florenc. Kufre sú ťažké viac »

Indické denníky 176

30.06.2018

6. Striedavo na Vasante a na office, nuda, preberám balíčky a lístky. Sedíme pri TV. Včerajšok sme strávili viac menej na izbe, je tu pomerne veselo, odchádza na dovolenku alebo domov viacero viac »

peniaze, kúpele, úspory

Banské nešťastie v Číne zdvihlo ceny elektriny v Európe

17.01.2019 14:37

Banská tragédia v Číne, kde v meste Shenmu prišlo o život 21 baníkov, ovplyvnila cenu elektriny na komoditných trhoch v Európe.

vojenský radar, rádiolokátor

O dodanie radarov pre slovenskú armádu majú záujem aj Briti

17.01.2019 14:34

V rokoch 2018 až 2025 chce rezort obstarať celkovo 17 kusov 3D radarov za 155 miliónov eur.

SR obchodný dom Kamenné námestie nový majiteľ BAX

Nový majiteľ bývalého bratislavského Priora zatiaľ konkrétnu víziu nemá

17.01.2019 14:23

Garantuje však prechodné obdobie minimálne troch až piatich rokov, počas ktorého do budovy nijako zasahovať nebude.

polícia, hasiči, nehoda, auto, diaľnica d1

Štyria vodiči si natáčali a fotografovali miesto nehody, dostali pokutu

17.01.2019 14:02

Podľa polície vodiči filmovaním a fotografovaním miesta nehody ohrozili seba aj ostatných účastníkov premávky.

karoldakar

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 211
Celková čítanosť: 145742x
Priemerná čítanosť článkov: 691x

Autor blogu

Kategórie