Založ si blog

Indické denníky 70

  25.9. Ráno prišiel DE a priviezol Hladkého. Kúpil som mäso a išli na Mont. Nádherný výlet na vrchol. Večer sme posedeli, spať som išiel o 12.

Nedeľa voľný deňˆ. Ráno hneď prišla sľúbenᡠnávšteva, priviezol ho mne už známy div prírody, český Ind De, s ktorým som sa zoznámil pri nočnej jazde s Kubíčkovou sekretárkou. Nechal som ich chvíľu samých, lebo som o desiatej musel ísť na mäso. Kúpil som si zadné stehno, ako vždy. Potom sme sa vyviezli na Mont Abu na výlet. Keďže sme už okolie jazera poznali, rozhodli sme sa, že budeme pátrať ďalej. Ideme až na samý vrchol. Po chvíli blúdenia uličkami sme sa dostali na správnu cestu. Prešli sme okolo povestného miestneho chrámu, kam by sme sa radi pozreli nabudúce a pustili sa po úzkej ceste smerom na sever. Išli sme už hodne dlho, ale cesta nemá koniec. Raz zastavujeme a pýtame sa domorodca, či ideme dobre. Ten prikyvuje, že Áno, máme vraj pokračovať. Druhý˝ krát zastavujeme na peknom mieste s vyhliadkou. Berieme si aparáty a peši sa vydávame na terasu, z ktorej je nádherný výhľad na okolie. Stavba s kamenným zábradlím sa na nachádza na skalnom ostrohu nad údolí­m. Je krásne počasie, výborná viditeľnosť.. Údolie Banás river sa otvára naľavo a pokračuje napravo, za ní­m masívy  trochu nižší­ch kopcov. Za našim chrbtom sa vypína najvyšší­ kopec pohoria. Vidíme cestu, ktorá sa vinie po svahu, vedie ku striebornej kupole hvezdárne, na opačnom konci sú budovy vojenskej posádky. Je to pozorovateľňˆa leteckých sí­l, radarová hliadka. Dobré miesto, odtiaľto musia vidieť až do Pakistanu. Potom pokračujeme v jazde. Povedľa cesty sa vinie potok, ktorý miestami vytvára jazierka plnej čistej modrej vody, na jednom mieste tvorí­ vodopád. Voda je ľadová, ale v čase najväčší­ch horúčav to pôsobí­ osviežujúco. Byť tu tak v máji, ideálne podmienky na oddych a regeneráciu. Škoda, že som tieto miesta neobjavil už vtedy! Prechádzame povedľa posádky a zastavujeme až na parkovisku pod vrcholom. Ako vždy aj tu je postavený chrám. Jeden sa nachádza vedľa parkoviska a druhý priamo pod vrcholom. Nesmie chýbať tradičnᡠreštaurácia, kde si dávame chladenú malinovku. Z  dolného chrámu k hornému vedie cesta, vlastne schodište. Kto má záujem, môže si najať nosičov, ktorí­ ho za príslušný poplatok hore odnesú na nosí­tkach. My túto možnosť odmietame a rezko sa púšťame hore. Po pár desiatkach metrov nám však sily ubúdajú. Zdanie klame, vrchol sa zdá byť neustále na dosah, ale cesta je to dlhᡠa únavná, jeden z dôvodov sú aj schody, ktoré majú nerovnaké stupne a niektoré sú dosť veľké, chôdza sa miestami mení­ na štveranie.

Ale nevzdávame to. Za pol hodinu sme pri hornom chráme, ešte zopár stupňov a sme nad ní­m na plošinke so zvonom. Vrchol, kóta 1722 m nm. široko ďaleko najvyšší­ kopec. Smerom na sever sú vyššie iba Himaláje, ktoré samozrejme pre veľkú vzdialenosť nie sú vidieť. Na ostatné strany je nádherný výhľad. Aj smerom na západ, kde sa rozprestiera púšť a kde leží­ Pakistan. Udrieme si do zvonu, urobíme zopár fotiek a odmietame pokračovať ku hvezdárni, ktorá leží­ kúsok pod nami, na druhej strane údolia. Nemáme chuť sa sem opäť štverať. Dorazili aj naši vodiči. Tí­ sa ukázali ako praví­ turisti. Dali sa nahovoriť na príležitostné foto v obleku maharadžu. Stojí­ to 10 rupií­, navliekajú si kostýmy a my ich cvakneme. To sa nepáči fotografovi, ale musí­ ustúpiť, nebudeme sa sem trepať po fotky ešte raz, ani vodiči si nechcúş platiť poštu. Chvíľu sa ešte kocháme pohľadmi do okolia a potom sa púšťame na cestu späť. Vyštverať sa hore bol problém, ale cesta dole bolo utrpenie. Nohy unavené z prekonávania nerovností­ doslova bolia pri zostupe. Stále treba brzdiť, svaly sa naťahujú a dole prichádzame ešte zničenejší, ako sme vyšli hore. Druhú limcu vypijeme na ex a sme nesmierne šťastní­, ked sa môžeme usadiť na sedadlá áut. Vraciame sa do Abu. Keď únava opadne, všetci sme sa zhodli v tom, že to bol jeden z najkrajší­ch výletov, ktorý sme tu kedy urobili. Domov sa vraciame podvečer, lebo sme sa zastavili na jedno pivo. Keďže mám návštevu, musí­m ešte niečo pripraviť. Potom sedí­me dlho do noci. Ako dobre, že sme to včera s Mirom neprehnali. Spať ideme až po polnoci.

26.9. Ráno Miro buntoší­ skoro, robí raňˆajky a o 6 odchádzajú .V Gudžaráte vypukol mor, preto strážia tie hranice, dúfam, že sem sa to nedostane. Mondel blbne, meria tehly a kontroluje piesok. Ale nech sa chlapec pobaví­.

Ráno vstávam nevyspatý, treba priznať, že množstvo vypitej kávy malo na to veľký vplyv. Prehadzujem sa celú noc na posteli, tak som celkom rád, že o šiestej počujem Mira, ako robí­ raňajky. Vyliezam teda z izby a dávame sa do jedla.  Potom zostávam opäť sám. Dávam sa do poriadku, lebo vyrážky sa znovu rozmnožili, sprchujem sa a natieram masťou.

Po príchode na pracovisko som sa dozvedel prekvapujúcu novinu. V Gudžaráte vypukol mor. Postihnuté mesto je Sodžát, ktoré leží­ asi 500 kilometrov južnejšie. Tým sa vysvetľuje zvýšená ochrana hraní­c, pevne verí­m, že táto pliaga sa sem nedostane. Aj na moje vyrážky sa začí­nam dí­vať iným pohľadom. Verí­m, že s nákazou nemajú nič spoločné. Ale myšlienky mi rýchle rozohnal Mondel. Prišiel na stavbu, ako vždy s novým ohromujúcim nápadom. Dali sa do kontroly vstupných materiálov. Znova premeriava  tehly, ale doniesli si sitá a robia tiež skúšku piesku. Bavia sa na tom celý deňˆ. Zdá sa, že sú celkom spokojní­, piesok je triedy III, tak ako mal byť.

Indické denníky 135

17.03.2018

15.3. Vondra prišiel cez deň, ale pokračoval ďalej, potom došiel Žvachula, je na ceste do Kandly. Volal Sadílek, chcel whisky, nechal som mu fľašu u Maroša. Miro prišiel o štvrtej s Mahindrou, viac »

Indické denníky 134

16.03.2018

14.4. Na stavbe dnes iba 60 ľudí, sviatky sa blížia. Postup s montážou OK, dali už prvý stĺp. Začína byť teplo. Marošovi je lepšie, dostal počítač. Fakt, že sa blížia sviatky sa začína viac »

Indické denníky 133

13.03.2018

3. Ráno ma bolela hlava, ale išli sme na výlet. Mahinrou do Parašuramu., potom na jazero sa okúpať. Ale blúdili sme, lebo Miro nepoznal cestu. Večer som sa vrátil do Abu a pumpa už bola zložená viac »

Koruna, Česko

Číňania z CEFC cúvajú z navýšenia podielu v J&T Finance Group

19.03.2018 22:56

Čínska skupina CEFC stiahla žiadosť o navýšenie podielu v skupine J&T Finance Group, ktorú podala Českej národnej banke (ČNB).

Trump

Donald Trump chce zaviesť trest smrti pre drogových priekupníkov

19.03.2018 22:42

Prijatie zákona zavádzajúceho absolútny trest pre dílerov je podľa komentátorov málo pravdepodobné, pretože zákonodarcovia sa k návrhu stavajú skôr skepticky.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Bystrá škôlka

19.03.2018 21:39

Bystrá škôlka ponúka vzdelávanie v anglickom a slovenskom jazyku na princípoch Montessori pedagogiky.

Spoločnosť Prometheus

Spoločnosť Prometheus - združenie svetských humanistov

19.03.2018 21:33

Celoslovenské O. Z. zamerané na propagáciu nenáboženského pohľadu na svet, vedy a demokracie. Presadzujeme finančnú a ideologickú odluku cirkví od štátu.

karoldakar

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 170
Celková čítanosť: 92030x
Priemerná čítanosť článkov: 541x

Autor blogu

Kategórie