Založ si blog

Indické denníky 66

 15.9. Čakám starého, prišiel pred 9.00. Pofélixoval LnT za OK, vypil kávu a whisky, pridal mi Kót a Salavas a na obed vypadol. Takže sa na budúci týždeňˆ nebudem nudiť. Volám Mira, ale ohlásil sa mi Peter. Odkazujem, že prídem v sobotu.

Týždeňˆ prebehol normálnym spôsobom. Pravidelný cyklus robota-domov, bol občas narušená˝ cestou za Kubíčkom, alebo tým, že sa niekto zastavil na stavbe. Neudiala sa žiadna udalosť, ktorá by stála za zmienku. Aj tak jediné, čo ma zaujímalo, bol môj zdravotný stav. Po počiatočnom výraznom Úspechu nastala mierna recidíva a na tretí­ deňˆ som bol opäť vyhádzaný. Treba však povedať, že už nie tak intenzívne. Hlavne hnisavých vriedkov bolo viditeľne menej. P kúre som bol postihnutý asi iba na polovici  tela. Stratili sa mi z nôh, ale pribudli na miestach najväčšieho potenia, hlavne pod pazuchami. Dôkladne som dodržiaval harmonogram brania liekov ako aj pomery miešania mastičiek.

Dažde pomaly ustali, vracia sa pekné počasie, teda aj teplé, ale už nie je tak horúco ako na konci leta. Vodu sa nám podarilo zo stavby odstrániť, takže práce sa pekne rozbehli. Ako sa objavovali výkresy, zahajovali sme nové objekty, dokonca aj tie hlavné. LnT začalo dokonca pracovať aj na výrobe oceľovej konštrukcie. Prístrešok pre pumpy tvorila oceľovᡠhala. Celᡠkonštrukcia sa mala vyrobiť priamo na stavbe. Bolo to pre mňa dosť zvláštne, pretože všetky moje doterajšie skúsenosti v tejto oblasti boli také, že jednotlivé dielce sa na stavbu priniesli hotové. Ale musím sa priznať, výroba oceľových stĺpov je pre mňa španielskou dedinou, mali sme to na výške ako predmet, ale nepatril k mojim najobľúbenejší­m. Preto som prenechával iniciatívu indickej strane. Tá­ si priviezli materiál a zložili ho vedľa mojej kancelárie na moste, preto som mohol podrobne sledovať ich spôsob výroby. A bolo to zaujímavé. Ako surovinu totiž mali valcované plechy. Tie tenšie a ľahšie si odniesli na montážny dvor. Ručne. Ako pomôcku použili kyslí­kové a acetylénové bomby.Preto som tento spôsob dopravy sledoval z úctivej vzdialenosti. Čo keby? Našťastie sa nič nestalo. Iný postup zvolili v prípade hlavných stĺpov, ktoré mali byť zhotovené z plechov hrubých 45 mm. Jeden takýto plech vážil niekoľko ton. Preto ich nechali ležať na mieste, kde ich zhodili z trajleru a tu ich rezali na jednotlivé časti podľa výkresov. Na rovné hrany použili poloatomat, ale inak to pálili ručne. Predrysovali si tvary dielcov a potom ich domorodý˝ zvárač kyslíkovým horákom rezal. Bolo obdivuhodné, že počas práce sa mu netriasla  ruka. Vydržal tak kvočiac pracovať niekoľko hodín. Na slnku, polonahý, s jednoduchými okuliarmi a bez ochranného odevu. A dokázal to.

Na dnešný deňˆ sa ohlásil starý. Napriek všetkým fámam o jeho odchode, alebo preložení­ na menej dôležité miesto, si svoju pozíciu udržal. Nebolo mi celkom jasné, ako to dokázal, ale po všetkých tých zmenách a otrasoch šéfoval Sedláček ďalej. Až neskoršie, keď som lepšie spoznal nové Potrubácke vedenie, som prišiel na to, ako sa mu to podarilo.  Spoločnᡠzáľuba vo whisky to uľahčila.

Teda šéf už bol na ceste sem, ale asi prenocoval na Mont, veď by bolo pod jeho úroveňˆ prespať u mňa v dome. Čakal som, že sa objaví­ okolo deviatej, čo sa aj stalo. Keď vystúpil z Maruti, zostal celkom šokovaný. Neveriaco pozeral na poukladané kusy železa a na chlapáka, ktorý ich rezal. Výbuch, ktorý nasledoval, patril k jeho najlepší­m. Ručná výroba sa mu nepáčila, slová, ktoré použil ani nebudem reprodukovať, Indovia im aj tak nerozumeli, snáď len z jeho výrazu pochopili, že je proti. Ale iba si ho vypočuli a pokračovali v práči ďalej. V tomto prípade bolo aj tak rozhodujúce stanovisko IOCL, pre ktorých bol tento spôsob výroby bežný a prijateľný.

Vôbec, keď sa vrátim ku správaniu Sedláčka voči domorodcom, musel byť asi rasista. Správal sa nepríjemne aj k mnohým spolupracovníkom, hlavne v podriadenom postavení­, ale jeho postoj k domorodcom, to bolo niečo extra! Stále ma udivovalo, že človek s takýmto pomerom k inej rase išiel pracovať medzi nich.

Vysoptil sa na stavbyvedúcich, pohrozil zastavením stavby, prisľúbil urobiť kontroly a testy, strašil osobnými postihmi za nekvalitu. Trvalo mu to skoro hodinu, než sa znormalizoval, pomohlo tomu aj to, že som ho nepodporoval. Keď sa ukľudnil, zobral som ho domov a ponúkol mu kávu a drink. Keď sme vybavili bežnú poštu, predniesol ten hlavný dôvod, Miro má ísť domov, preto ho treba zastupovať, budem musieť prevziať Kót aj  Salavas.

Dobre, budem to mať zaujímavejšie. Teraz by som mohol dodatočne legalizovať moje cesty do Džohdpúru, keby sa o ne niekto zaujímal. Som už oboznámený so situáciou na oboch staniciach,  nebude treba žiadnu veľkú námahu na vniknutie do problematiky. Pred obedom sa starý vybral na spiatočnú cestu. Predpokladal som, že nešiel priamo, ale určite sa zastaví­ buď u Kubíčka, alebo na Salawase.

Večer som zavolal Mirovi, ale nezastihol som do doma, telefón zobral Peter. Nechal som mu odkaz, že sa v sobotu zastaví­m.

 

Indické denníky 177

03.07.2018

29.6. Let je bezproblémový, hladko až do Prahy. Miro má v pláne tu zostať , vybavuje si nocľah, ja idem letiskovým spojom na Dejvice, tam prestupujem na metro a odtiaľ na Florenc. Kufre sú ťažké viac »

Indické denníky 176

30.06.2018

6. Striedavo na Vasante a na office, nuda, preberám balíčky a lístky. Sedíme pri TV. Včerajšok sme strávili viac menej na izbe, je tu pomerne veselo, odchádza na dovolenku alebo domov viacero viac »

Indické denníky 175

29.06.2018

24.6. Je tu nuda. Chodíme po meste a pozeráme pamiatky, Prezidentský palác, cestu Radžov, Miro točí na kameru. Stretli sme aj prezidenta, mimoriadne opatrenia. Letenku mám na stredu, aspoň budem viac »

Mostná skruža na diaľnici D4

VIDEO: Rodí sa šiesty most cez Dunaj. Pozrite si akú má masívnu kostru

16.12.2018 06:00

Pri Bratislave sa pri výstavbe šiesteho mostu cez Dunaj dali do pohybu 2 400 kíl vážiace oceľové konštrukcie. Tie sú svetovým unikátom.

Taliansko Janov most zrútenie

Nový most v Janove by mal byť postavený do roka

15.12.2018 21:58

Náklady na demoláciu zrúteného Morandiho mosta a očistenie miesta sa odhadujú na 19 miliónov eur.

pieštany, pochod čertov, maska, krampus

V Piešťanoch sa uskutočnil druhý ročník pochodu čertov

15.12.2018 21:10

Ide o jediný pochod čertov na slovenskom území.

Žilina, diaľnica

Štát bude mať za čo stavať, na dopravu získal z eurofondov takmer miliardu

15.12.2018 21:00

NDS zazmluvnila v roku 2018 z eurofondov z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra projekty v sume 936,9 milióna eur.

karoldakar

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 210
Celková čítanosť: 140316x
Priemerná čítanosť článkov: 668x

Autor blogu

Kategórie