Založ si blog

Indické denníky 64

 

 9.9. Doobeda v Palanpure. Kožný mi dal kopec liekov, na dva týždne, vraj by to malo prestať. Na stavbe sa zavádza systém pracovných porád. niečo pre Mondela

Ráno sme teda vyrazili na juh. Cez hranice sme sa dostali pomerne rýchlo, ale rad áut pri vstupe bol dosť veľký, mal som obavy, ako rýchlo sa dostaneme smerom späť. Za necelú hodinu sme boli v Palanpure. Adresu kliniky som mal napí­sanú na lístku, tak som nechal Džosa nech sa vypytuje na cestu. Odbočili sme z hlavnej cesty do starého mesta, prešli okolo trhoviska,  povedľa akejsi továrne, potom doľava, ešte raz doľava a opäť a zrazu sme boli tam, kde pred chvíľou. Poslal som ho znova sa spýtať na cestu. Vrátil sa s úsmevom, už vie, kam treba ísť. Zas sme zatočili doľava, ešte raz doľava a potom opäť, ale tento krát do úzkej medzery medzi domami, ktorú sme predtým nezbadali. Táto ulička viedla k nemocnici. Bolo krátko po deviatej, chodby boli prázdne, ešte neboli ordinačné hodiny.

Vystúpil som po  schodoch na poschodie, kde mal mať ordináciu hľadaný lekár. Ani tu nikoho nebolo, okrem jednej upratovačky, ktorá utierala podlahu. Na chodbe bolo niekoľko ordinácií­ s čakárňami, v ktorých boli vyradené sedadlá z kina. Na jedno som sa posadil a prichystal na dlhé čakanie. Nebolo mi všetko jedno, lebo ma mátali predstavy o možných chorobách, ktoré by sa tu mohli nachytať.

Hlavne, keď sa nachádzam pred kožnou ambulanciou. Okolo pol desiatej sa začala chodba zapĺňať pacientmi. Potom sa objavil akýsi chlapec, ktorý zapisoval do zošita mena pacientov a vydával im akési lí­stky, domyslel som si, že to je akýsi systém časeniek. Ale pokým prišiel ku mne, bol som zapísaný na zozname šiesty. Našťastie lekár, ktorý začal ordinovať mal dosť rozumu a urobil si akýsi výber. Moje meno sa mu nepozdávalo a zobral ma okamžite, ako otvoril dvere a zistil, že som beloch. Aspoňˆ ako-takᡠvýhoda bielej kože.

Posadil ma na stoličku a začal sa vypytovať, ako mi je, potom  kto som a čo tu robí­m. Medzitým si zobral baterku a lupu a pozorne mi prezeral vyrážky. Nakoniec poznamenal, že to nie je nič nebezpečné, je to iba akýsi druh reakcie na klimatické podmienky, malo by to bez problémov prejsť. Predpíše mi lieky a radí­ čo najmenej pohybovať na daždi a slnku. Ak musí­m von, tak len s dlhými rukávmi. To na trochou prekvapilo, lebo som mal dojem, že slnko mi stav zlepšuje, ale nechcel som mu oponovať. Napísal mi teda lieky a na moju zdvorilostnú otázku, čo som dlžný, jednoducho odpovedal:

“Sto rupií.”

Zaplatil som.  Potom mi kázal prí­sť na kontrolu o dva týždne a rozlúčil sa so mnou. Vrátil som sa na prízemie, kde bola lekáreňˆ a dal som si nachystať lieky. Bolo ich neúrekom, šestoro tabletiek a štvoraká masť. Stálo ma to ďaľších tri sto. Ale čo človek neurobí­ pre svoje zdravie! Aj v tejto lekárni som si všimol, že lieky sa vydávajú na kusy a nie na balenie. Pekne mi potrebný počet napočí­tali a zvyšné tabletky proste odstrihli. Najzložitejším úkonom bolo vystavenie účtu, chlapec sa s tým mordoval najprv ručne na papieri, potom prišiel druhý pracovní­k, ktorý celú sumu prekontroloval kalkulačkou a až potom mi tretí­ lieky vydal. Tiež skrytᡠprezamestnanosť. Ale o desiatej som bol hotový. Mohol som sa vrátiť do práce.

Tam som absolvoval prvý meeting, teda pracovnú poradu. Viedol ju Mondel a ako obyčajne sa v nej vyží­val.  Mal mnoho pripomienok, ktoré adresoval ku mne, ale ja som ich len presúval na LnT, pretože patrili vlastne im. Mal som dojem, že práve tento spôsob sa Mondelovi nepáči, ale na iný som nebol ochotný pristúpiť. Viac by sa mu pozdávalo, keby mohol vypucovať priamo mňa a požadovať, nech ja potom spucujem stavbyvedúceho, ale to by bolo zbytočné zdlžovanie. Pretože na jeho prí­padné otázky by som mohol odpovedať až po stretnutí­ s LnT, kde by som odpoveď zistil, túto by som musel doručiť IOCL, ktorí­ by mohli požadovať doplnenie, ja by som musel zvolať novú poradu s LnT, a išlo by to dookola. Ale možno to tak v Indii beží­. Ja som radikálne zredukoval počet porád tým, že som prinútil všetky zainteresované strany sa jej zúčastnili a mohli si pripomienky povedať rovno do očí­. Vždy v piatok sme uzavreli týždeňˆ, naplánovali nasledujúci, schválené podklady som mohol napí­sať a poslať ako hlásenie do Džajpúru. Treba však pripomenúť, že LnT sa, pokiaľ to bolo možné, poradám vyhýbalo a chodili na ne vždy iní­ pracovníci, mnohokrát aj takí, čo nemali rozhodujúce právo. Na zvládnutie systému potrebovali dosť času.

Na obed som bol s poradou hotový. Skúsil som zavolať do Pali, ale diéty už sú, ale veľká plynová bomba nie. Teda aj naďalej budem musieť variť na malej bombe s cestovným horákom. Dvojplatnička zostane nevyužitá.

Večer som sa venoval domácim prácam a svojmu zdraviu, zobral som lieky a ponatieral zmesou mastičiek podľa lekárovho receptu. Uvidíme, ako to dopadne tento krát.

Indické denníky 95

21.11.2017

20.11 Ráno som si chcel pospať, ale nedarí­ sa, hoci sme pozerali TV do 1.00, dávali Miss Word, vyhrala Indka! Nebola sí­ce najkrajšia, ale nech. Nákupy, upratovanie, opaľovanie na streche, viac »

Indické denníky 94

20.11.2017

18.11. Na stavbe, v meste, zariaďujeme druhý dom, bude vydra. Maroš sa odsťahoval. Zabehávame nový životný rytmus. Maroš stále býva vo vedľajšej izbe. Pokiaľ je to možné, beriem ho v viac »

Indické denníky 93

17.11.2017

16.11.Konečne som dobre spal, zdá sa, že to prechádza. Džos sa vrátil z opravy, aj auto už funguje. Po obede sa objavil nový zásobovač. Zajtra ho presťahujem, chcem mať svoj kľud. Treba ísť viac »

trump

USA uvalili nové sankcie na KĽDR, aj na čínske subjekty

21.11.2017 21:40

USA uvalili sankcie na štyri čínske obchodné spoločnosti a jedného Číňana, ktorí s KĽDR vykonávali obchodmi vo výške stoviek miliónov dolárov.

Zimbabwe, Harare

Africký dinosaurus neumrie v úrade

21.11.2017 19:34

Autoritársky prezident Zimbabwe, 93-ročný Robert Mugabe, sa týždeň po tom, čo ho armáda držala v domácom väzení, rozhodol odstúpiť.

Rusko

Úteku Ruska má zabrániť náramok

21.11.2017 19:20

Za údajnú objednávku vraždy Sylvie Volzovej bude Pavol Rusko ďalej stíhaný na slobode. Ďalší pohyb Ruska sleduje elektronický náramok.

Theresa Mayová, premiérka

Britské médiá: Londýn je ochotný za podmienky brexitu zaplatiť viac

21.11.2017 19:15

Ministri britskej vlády sa podľa BBC zhodli na potrebe ponúknuť EÚ za urovnanie financií v rámci takzvaného brexitu viac peňazí.

karoldakar

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 130
Celková čítanosť: 59960x
Priemerná čítanosť článkov: 461x

Autor blogu

Kategórie