Založ si blog

Indické denníky 63

            1.9. ďalší mesiac, je pekne. Mám málo peňazí. Dnes má dcéra 10 rokov. Volám domov. Z domu došiel list.

Po návrate z výletu sa život vrátil do normálnych koľají. Zdá sa, že dažde prestali, začína sa ukazovať slnko a vzduch sa zohrieva. Výrazne to prospieva mojim vyrážkam. Už týždeň si dávam mastičky, ktoré mi predpísal lekár v Džodpúre, kombinujem ich s tekutým púdrom a mám dojem, že sa to lepší. Ale aj tak vyzerám, ako keby som mal osýpky. Pokiaľ sú na rukách a nohách mi to tak nevadí, horšie, že sú aj na iných miestach, preto mi sedenie robí problémy. Našťastie ma už dážď nenúti tráviť tak dlhú dobu v kancelárii, pohybujem sa viac po stavbe.

Dnešným dňom vstúpila do platnosti nová pracovná zmluva a teda som sa stal pracovníkom Potrubí Praha. Ale inak sa nič nezmenilo. Dokonca aj vedenie zostalo skoro také isté. Sedláček si to predsa dokázal zariadiť a naďalej pôsobí v kancelárii v Džajpúre. Stále ako môj priamy nadriadený, hoci tým by mal byť niekto nový z Prahy. Do konca pobytu mi teda zostáva 10 mesiacov, tristo dní.  Z toho mesiac dovolenky. Tú som presadil, že pôjdem cez Vianoce. Teda čistého času iba  9. Teda skoro toľko čo mám za sebou.

Dnes som od rána trochu namäkko. Moja dcéra má práve desať rokov. Podľa pôvodného plánu som mal byť doma. Takto kysnem tu. Vo zvyčajnom čase idem na STD. Telefonista na privíta ako obyčajne. Prehodíme pár slov o počasí a potom ma ponúka kávou. Neviem, či som to už spomenul, ale zmenil som telefónnu búdku. Už nechodievam do tej, kam mi chodia faxy, ale našiel som druhú. Pre tento krok som mal dva dôvody. V tej prvej sa personál prestal správať tak, ako som bol zvyknutý. Začali byť, čo ma veľmi prekvapilo, neochotní. Mal som dojem, že ich funkcia sprostredkovateľa prestala baviť. Ale aj počasie zohralo svoju úlohu. Do tejto stanice som to mal za normálnych okolností bližšie z domu, ale bolo treba prejsť cez kus poľa, ktorá bol teraz cez monzún zaplaveným močiarom a bolo treba obchádzať celý blok. Keby som terén prirovnal k obdĺžniku, tak môj dom bol v jednom vrchole a staré STD vo vedľajšom, cesta k nemu bola kratšou stranou. Ale teraz bola celá plocha pod vodou, tak obchádzka zaberala zvyšné tri strany. A nové STD bolo vo vrchole protiľahlého k môjmu domu. Teda o celú dlhšiu stranu bližšie. Majiteľom bol sympatický Ind, ktorý mal aj kopírku, preto som uňho mohol aj rozmnožovať dokumenty. Teda tam som si teraz vybavoval hlavne súkromné hovory a tým som sa stal jedným z jeho najvýznamnejších zákazníkov, lebo som každý týždeň pretelefonoval tak 400 rupií.

Aj dnes som si dal čaj a vytáčal som číslo domov. Vedel som, že niekoho zastihnem, hoci je štvrtok. Ale doma je štátny sviatok. Preto naši ešte spali. Vytiahol som Sášenu z postele a stal som sa tak jej prvým gratulantom. Medzi tým ma žena poinformovala o novinkách, Škodaexport poslal konečne prvé doláre na konto. To ma potešilo, lebo som vedel, že mnohí s úkladkami majú problémy. Prišlo celkom 900 USD, niečo mám tu zamknuté v trezore. Teda mam vyplatené tvrdé diéty za štyri mesiace. Dlhujú mi ešte tri. Škoda, že pre zmätky som musel celé augustové diéty vybrať v rupiách, ale tie som pomerne úspešne investoval do zlata.

Potom som si podebatil s deťmi. Dnešný deň bol šťastný aj pre majiteľa STD, lebo som tam nechal takmer 600 rupií. Po návrate domov ma čakalo ešte jedno prekvapenie, list v schránke. Teda mal som dvojnásobnú radosť.

Navaril som si guláš a prevzal novú ľadničku. K obedu som si v rámci osláv dal aj pohárik džinu. Túto činnosť som poslednú dobu zameškával, od návratu z Džodpúru som si nedával ani zdravotnú čiastku.

 

Na víkend som sa pobral cez Pali do Džodpúru. U  Kubíčka robím vyúčtovanie za mesiac, ale diéty na september som nedostal, vraj sú zastavené. Ani  kontrola u lekára sa nekonala, neviem prečo, ale odmietol ma prijať. Zvonil som pri dverách, niekto bol doma, ale dvere neotvorili. Nechápem prečo, veď mi sám kázal prísť na kontrolu. Nevadí, už sa s ním nebudem namáhať. Horšie je, že posledné dva dni zas pršalo. To výrazne zhoršilo môj stav. Po návrate do Abu som vyhádzaný ešte viac ako pred odchodom. Prakticky celé telo je samá vyrážka. Skúšam každý prostriedok, ale už nemám ani miesto na tele, na ktoré by som si mohol ľahnúť. Recidíva prebieha katastrofálne.

Moja nádej, že monzún skončil zhasla, prší každý deň, niekedy sa dážď mení na prietrž. Na stavbe sa opäť čerpá. Ale malá zmena nastala. Teraz búrky neprichádzajú z juhu ale zo severu, akoby sa mračná sťahovali späť k moru. Leje týždeň takmer v kuse. Pri jednej návšteve v meste u Tanwara som získal adresu kožného špecialistu v Palanpure, budem musieť k nemu ísť. Už mi nič na kožu nezaberá.

Indické denníky 154

24.04.2018

23.4. Ráno ma trochu bolí hlava, beriem tabletku. Po raňajkách (palacinky) sa vyberieme na túru. Moceme sa v horúčavách po horách viac ako päť hodín. Slnko páli a voda vo fľaši sa varí. viac »

Indické denníky 153

22.04.2018

21.4. Po raňajkách opäť kolotoč po stavbe a skladoch, potom cesta späť, opäť nejaké zábery. Je horúco. V noci ma budí Miler, sedíme u Krejčího takmer do tretej. Starý nechce opustiť Moniku. viac »

Indické denníky 152

20.04.2018

20.4. Celý deň beháme po Kandle, office aj site. Točím snímky. Na obed sme Butlete Davadži, za 75 rupíí, okrem pitia. Potom kúpanie v Mandyia, more je teplé až horúce. Večer opäť na office. viac »

daniel zmeko, gašparovič

Kiska vymenoval Daniela Zmeka za náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl

26.04.2018 15:35

V stredu (25.4.) túto nomináciu schválila vláda. Vo funkcii nahradí Milana Maxima.

kúpele

Asociácia slovenských kúpeľov: Nová vláda by mala viac podporovať kúpeľníctvo

26.04.2018 15:09

Aj programové vyhlásenie zrekonštruovanej vlády obsahuje informácie o štátnej podpore kúpeľníctva.

penzista, dôchodok,

Historicky najdrahší sociálny balíček má posilniť ekonomiku

26.04.2018 15:00

Najnovší sociálny balík môže byť podľa odhadov až v objeme 600 miliónov eur.

Babiš Kiska Pellegrini

Prezident: Vďaka Československu naša krajina zaznamenala nebývalý rozmach

26.04.2018 14:42, aktualizované: 14:53

Za účasti prezidenta Andreja Kisku a premiérov Petra Pellegriniho a Andreja Babiša sa začala výstava, ktorá mapuje históriu Československa.

karoldakar

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 189
Celková čítanosť: 101604x
Priemerná čítanosť článkov: 538x

Autor blogu

Kategórie