Založ si blog

Indické denníky 49

 

                29.7. Ráno skorý budíček, Džos zaspal, musím ho budiť. V noci som dostal hnačku, beriem Endiaron. Celú cestu som nesvoj, ako naschvál, nedalo sa ísť. Meškáme hodinu. Na porade dostávame nové pracovné zmluvy, treba sa k podmienkam vyjadriť. Potom robíme prehliadku mesta., večer v číne, nevládal som to zjesť, som silne dehydrovaný. Faxom upresňujeme podmienky. Odmietam. Spím u Mira, ale mizerne.

Vstávam o pol šiestej, zničený a nevyspatý, v noci ma to niekoľkokrát prehnalo, nakoniec budem mať tú dyzentériu ja. Miesto raňajok si dávam živočíšne uhlie a Endiaron. V podobných prípadoch by to malo vydržať niekoľko hodín. Ale pred sebou nám dlhú cestu autom, črevá sa mi budú otriasať, dúfam, že sa mi nestane nehoda.

Ako na potvoru, dnes Džos neprišiel načas, zaspal, stalo sa mu to po prvý krát, musel som ho ísť zobudiť. Vonku pršalo. Vydali sme sa cez mesto až sme prišli k nízko vodnému mostu. Ten tam už nebol. Hladina rieky vystúpila tak vysoko, že most zmizol pod ňou, museli sme sa teda vrátiť až na križovatku pred dom a pustiť sa po diaľnici. Bolo už vidno, Džos veril, že nás nik neprepadne. Veď kto by aj v takomto počasí stál na ceste? Ukázalo sa, že tá nie je až v takom zlom stave, boli tam síce niektoré úseky poriadne rozbité, ale inak sa dalo prejsť veľmi dobre. Bol tam síce jeden most a železničné závory, ale obe prekážky sme prešli bez problémov. Ale obchádzkou sme stratili viac ako pol hodinu, dúfal som, že to cestou naženieme, ale dnes sa to nedalo. Bolo na nej plno kamiónov, miestami zápchy, voda zničila povrch vozovky, spôsobovala havárie, išli sme pomaly. Bol som z toho veľmi nesvoj, lebo som cítil búrku vo svojich črevách. Cestou sme si urobili iba jednu zastávku, Džos si dal raňajky v motoreste pred Sirohi. Táto reštaurácia sa stala našou tradičnou zastávkou na cestách.

Nezastavili sme sa ani v Pali, hoci som mal chuť pozdraviť Kubíčkovu sekretárku, ale aj tak sme do Džodpúru dorazili s hodinovým meškaním.

Porada sa koná u Mira v obývačke. Všetci tam už sú, okrem Stieglera,  ktorý sedí na Sanganeri. Starý nám prináša návrh zmluvy s Potrubí. Jeho postoj je čudný, mám dojem, akoby on už bol rozhodnutý prestúpiť, ale nás povzbudzuje k rebélii.

Zrejme mu hrozí Beawar a on hľadá možnosť dostať sa z problémov bez straty pozície. Študujeme návrh a nachádzame mnoho sporných vecí. Hlavne nevieme výšky platov. Esprit nám platy upravil na vyhovujúcu úroveň, nemáme chuť tu zostať na nižšej úrovni. Spisujeme pripomienky a posielame ich faxom vedeniu PTP. Večer by sme mali mať odpoveď.

Potom sa venujeme hlavnej náplni dňa. Obhliadke mesta. Nasadáme do áut a ideme si prezrieť pevnosť a maharadžov palác. Využívam možnosť uľaviť svojim črevám a dávam si ďalšiu dávku liekov. Malo by to do večera vydržať. Prvá na rade je veľká pevnosť na kopci. Patrí k najväčším v Indii. Pri bráne máme trochu problém. Platí sa tu vstupné a je zákaz fotografovať. Ja som vyriešil oba bez zaváhania, môj aparát je taký malý, že ho bez námahy strčím do vrecka. A vstupné 20 rupií ma nezruinuje. Oživenie zabezpečuje Sedláček, ktorý sa so strážcom púšťa do diskusie, čo je to kamera. Rozdiel medzi anglickými názvami pre kameru (video) a fotoaparátom (camera) využíva na hádku. Keď chudák pri bráne uvidel Sedláčkovi na ruke fotoaparát, začal vykrikovať:

„No camera, no camera!“

Na to mu Sedláček slovensky začal vysvetľovať, že toto nie je kamera ale fotoaparát:

„To je fotoaparát, žiadna kamera, rozumieš!“

Samozrejme, že nerozumel, ale zostal taký vyvalený, že sa nezmohol na odpor a nechal nás všetkých prejsť. Možno nad tým rozmýšľa dodnes. My sme zatiaľ prechádzali jednotlivými nádvoriami, obdivovali skvelú architektúru, fotografovali takmer letecký pohľad z najvyššieho miesta opevnenia, snímka pred kanónom, pod palmou a podobne. V záhradnej reštaurácii si dávame malinovku, tá mi padne dobre, lebo začínam pociťovať nedostatok tekutín, v noci som ich stratil dosť, teraz sa tiež potím. Pevnosť je obrovská a veľmi dobre zachovaná. Múry má vysoké 36 metrov, neustále chodíme hore dole po kopci, spotil by som sa, aj keby som nemal teplotu. Po prehliadke nastupujeme do auta a vyvážame sa k mauzóleu, tu sa však ale naše autá stratia jedno druhému, tí, čo išli prví si nevšimli, že sme odbočili, preto sme pri tejto zaujímavej stavbe z bieleho mramoru iba veľmi krátko, zopár snímkov a ideme. Našťastie sme sa hneď pod hradom všetci stretli a smerujeme k maharadžovmu palácu. Ten sa vypína na druhom konci mesta, je to stavba s veľkou kopulou a zvláštnymi vežičkami. Budova dnes slúži niekoľkým účelom. V časti je múzeum, v časti prvotriedny hotel a zvyšok slúži maharadžovi ako súkromný byt. Aj tu je prísny zákaz fotografovania. Ale podarí sa mi urobiť niekoľko snímkov na miestach, kde nie sú strážcovia. Žiaľ, iba zvonku, dnu to proste nejde, starostlivé oči sú všade. Veď aj majú čo strážiť. Prešli sme múzeum a naozaj sme uvideli mnoho pokladov. Od osobných predmetov maharadžu až po zbierky zbraní, porcelánu, loveckých trofejí a mnohých iných zaujímavostí. Treba to proste vidieť. Jedáleň, pracovňa, spoločenská miestnosť. Vykladané sklom a drahými kameňmi, štýlové zariadenie, leštené podlahy. Proste nádhera. Do hotelovej časti nás nechceli pustiť, už na prvý pohľad videli, že nie sme dosť solventní, aby sme si mohli dovoliť izbu tejto kategórie, nocľah za tisíc dolárov. Hoci nám raz izby v tomto hoteli objednali, to ešte na začiatku, keď sme sa mali do Džodpúru sťahovať.

Ostatné pamätihodnosti sme proste vidieť nestihli. Zvečerievalo sa a my sme dali prednosť večeri. Zaviezli sme sa do jednej z lepších reštaurácii v centre a na záver sme usporiadali malé posedenie. Miestnosť bola klimatizovaná a pekne zariadená, výber tiež celkom dobrý. Dal som si aj ja akúsi ryžu, ale nevládal som ju zjesť, vypil som tri fľaše malinovky, ale brucho mi pevnú stravu odmietalo. Hoci to nebolo zlé. Cítil som, že mi horúčka kulminuje, poriadne sa mi točila hlava.

Vraciame sa do domu, tu pokračujeme v jednaní s PTP, čakal nás fax s dodatkami ku zmluve. To najdôležitejšie funkcie, miesta pôsobnosti a platy sa budú prejednávať osobne. Teraz sa máme iba vyjadriť k podmienkam zmluvy. Takmer všetci sa vyjadrujú kladne, vlastne sme iba dvaja mimo. Kamilovi PTP novú zmluvu neponúklo, ak sa neuchytí inde, bude musieť odcestovať domov, ja ich podmienky neprijímam. Výsledok bude asi rovnaký.

Po porade pokračuje večierok, ale ja idem na izbu na podchodí a dávam sa do poriadku, spím však veľmi slabo, pre chorobu a miestny povestný hluk.

Indické denníky 164

21.05.2018

18.5. Ťažko zaspávam a skoro sa budím, idem do roboty, doma sa mi nechce byť. Betonáž sa neskončila, Havran je preč a Peťko sa hrá na šéfa. Zmätok s benzínom a plynom, míňa sa , varíme viac »

Indické denníky 163

17.05.2018

15.5. Ohlásil sa Kubíček, ale peniaze nemá. Mondel opäť blbol aj Peťko. S Kubíčkom som sa vyrovnal a odovzdal všetky prachy, auto je bez benzínu. Dal som si na úložku 600 USD, zvyšok sa viac »

Indické denníky 162

14.05.2018

11.5. Pracujeme na zmeny. Mondel poslal ďalší list. Začínam upratovať stôl a selektovať veci, ktoré beriem domov. Je stále horúco a ešte bude. Zvýšené tempo na stavbe sa prejavuje čoraz viac »

Ľubomír Kopáček

Expert ku GDPR: Firmy investovali do právnikov, budú robiť ďalej to isté

24.05.2018 22:00

"Je predsa hlúposť, aby som si bral zákaznícku kartu, keď mi ju ponúknu pri náhodnom, jednorazovom nákupe," vraví expert na kybernetickú bezpečnosť Ľubomír Kopáček.

ženy, nákupy

GDPR. Ochráni zákon súkromie?

24.05.2018 22:00

Osobné údaje ľudí sú vždy tovarom, okolo ktorého sa točí veľký biznis. Od piatka 25. mája sa však môžete rozhodnúť, či na to dáte súhlas.

korupcia, úplatok

V Španielsku padli vysoké tresty za korupciu vládnych ľudovcov

24.05.2018 21:18

Viac ako dvom desiatkam španielskych podnikateľov a politikov vymeral vo štvrtok španielsky súd vysoké väzenské tresty.

Eurobankovky, peniaze

Taliani môžu spustiť dlhovú krízu ako Gréci

24.05.2018 21:14

Taliansko môže spôsobiť ďalšiu dlhovú krízu, podobne ako Grécko, ak sa politiky novej talianskej vlády sústredia výhradne na zvýšenie výdavkov.

karoldakar

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 197
Celková čítanosť: 107152x
Priemerná čítanosť článkov: 544x

Autor blogu

Kategórie