Založ si blog

Indické denníky 21

            5.6. Ráno na stavbe, WMC nevykopali, dosku nezabetónovali, dlhujú mi dve fľaše whisky. Potom zháňame bravčové mäso, kupujem mladé stehno. Na MA, zaplávali sme si, dali obed v bare Hiltonu. Začalo pršať, celú cestu dolu leje. V Abu nie je prúd, anténu sfúkol vietor. Volal som domov.

 

Deň začínam kontrolou na stavbe, je síce nedeľa, nemusel by som tam ísť, ale včera LnT prisľúbili dokončiť dve činnosti, vykopať základy objektu vrátnice (WMC) a zabetónovať dosku na novom moste. Bol som k úspechu v oboch oblastiach skeptický, tak nový stavbyvedúci prisľúbil, že zaplatí fľašku whisky, ak niektorá činnosť nebude hotová. Išiel som si  na stavbu preveriť výsledok stávky. Rád by som bol prehral. Ale nestalo sa,  na moste trčali armatúry, nebola dokonca pristavená ani miešačka. Mal som jednu vyhratú. Druhá ma čakala hneď za bránou, na výkope základov sa stále pracovalo. Napriek jeho snahe a slovu sa nič neurobilo.

Nemalo zmysel tu zostávať, vybrali sme sa na nákupy. Kúpiť bravčové. Do hospodárstva sme sa dostali veľmi rýchlo, cestu zo včerajška sme nezabudli. Zastavili sme na ceste oproti dvoru a vošli dovnútra. Zdanlivo sa nič nezmenilo. Behali tu sliepky, koza obžierala listy na stromoch. Ale predsa! Na malom zadnom dvorci sa pohybuje akási žena, prichádzame bližšie a vidíme, že nie je sama. Na tyči sa zavesené dole hlavou hompáľajú dve prasacie polovičky. Hlava leží na plechovej tácke neďaleko. V ostatných nádobách sú uložené vnútornosti, žena ich oplachuje vodou a ukladá na čisté taniere. To, aký tam bol poriadok, ma veľmi prekvapilo. Nech už voda, ktorú používali, bola akákoľvek, jednoznačne ňou nešetrili a celý bitúnok bol vo vzornom poriadku. Z prístrešku vyšiel mäsiar a zobral si polovičku na plece a vniesol ju dnu, ukazuje nám, aby sme ho nasledovali. Skrčení vchádzame dnu, šopa je nízka, domáci v nej kľučia. Muž sa nás niečo spytuje, ale samozrejme nerozumieme, preto voláme Džosa. Ten tlmočí.  Chce vedieť, koľko mäsa potrebujeme, ja som zvedavý na cenu.  Po čom dáva stehno, potom krkovičku. Všetko má jednu cenu.

„Pen´tís!“

„Tridsať päť.“ – tlmočí Džos. Cena je rovnaká ako v Džajpúre, preto prikyvujem a ukazujem rukou aký veľký kus mi má odrezať. Označím celé zadné stehno, ale bez nožičky. Mäsiar zoberie ostrý nôž a šikovne vyreže celú oblasť, presekne kosť a dáva celý kus na váhu. Je to kyvadlová miskovitá ručná váha a má len závažia do troch kilo. Položí na druhú misku celé tri kilovce, ale druhá miska za nepohla. Volá čosi dozadu a z domu vyjde starec a nesie sekeru. Mäsiar naznačuje, že sekera má dve kilá a chce ju použiť ako závažie. Najprv však skladá mäso a jeden kilovec a kladie sekeru na druhú misku. Naozaj, váha po zdvihnutí zostáva v rovnováhe. Akceptujem ju ako závažie a začíname znova. Celý kus má viac ako päť kilo, ale on pýta 150. Prečo nie, nechávam si ho zabaliť do novín a ubezpečujem ho, že prídem znovu. Pýta sa, kedy? Chcel by mať nachystané čerstvé mäso. Rozmýšľam, ako dlho nám ten kus vydrží a hovorím:

„O  týždeň.“

„ Bas!“ – znie odpoveď, tomu slovu už rozumiem, znamená dobre, stačí. Dohodnuté. Vraciame sa domov, rýchlo sťahujem kožu, orezávam slaninu a porcujem stehno na tri menšie kusy. Každé balím so igelitovej tašky a ukladám do mrazničky. Keď bude treba, stačí ho rozmraziť. Nákupy boli hotové.

Vyrazili sme teda na MA. Dávam si vyvolať film, neúspešne, bola pretrhnutá perforácia. Po opätovnom založení ho exponujem znova, ale tým ho len zničím. Skoro celý je exponovaný druhý krát, väčšina obrázkov sa prekrýva. Potom ideme do Hiltonu, tento krát sa neohlasujeme na recepcii, ale ideme rovno do bazéna. Tam je však akýsi strážca, či stevard, ktorý sa pýta na číslo izby, nadiktoval som mu nejaké vymyslené. Uspokojilo ho to a my sa čvachceme vo vode. Peter robí zopár snímkov. Dnes je bazén plnší, mladá žena sem priviedla kŕdeľ  detí, je tu aspoň sranda. Snažíme sa dievča nabaliť, ale bez úspechu, jediné na čo ju nahovoríme, je, že nám urobí spoločnú snímku. Osviežení sa zastavujeme na obed. Jedáleň je však zatvorená, v hoteli sa koná akási konferencia a tí majú spoločný obed. Ideme teda do baru. Áno, do baru, hotel má licenciu na predaj alkoholu. Je tu na poschodí nad jedálňou takmer európsky podnik. Dávame si Bloody Mary a pýtame si jedálny lístok. Ceny sú samozrejme vyššie ako v bežných reštauráciách, ale výber je obmedzený. Čašník sľubuje, že môže priniesť iba chlieb a minútky. Jedáleň je zatvorená. Ale to už vieme. Teda nech to prinesie. Jedlo sa vola mutton tikka, prvé slovo znamená baraninu. Pri druhej runde nám jedlo priniesol. Už na prvý pohľad vidím, že tikka a tanduri, sú jedno a to isté. Kúsky opečeného mäsa majú typickú červenú farbu a samozrejme aj chuť. Korenie je silne pálivé, musíme jedlo zapíjať pivom. To sa síce predáva v druhej miestnosti, ale čašník nám ho bol ochotný priniesť. Treba nechať, že sme sa najedli dobre, mne už ohnivé jedlo nerobilo také problémy ako na začiatku pobytu, Petrovi asi tiež nie.

Peši schádzame k Čača-inu, kde je auto, vidíme, že obloha sa zatiahla, hrozia čierne mraky. Podobný výzor má obloha už niekoľko dní, je to znak blížiacich sa monzúnov. Doteraz sa z mrakov dážď nespustil. Ale dnes áno, kým prídeme k autu, začína kvapkať. Nasadáme a vyrážame na spiatočnú cestu. Dážď  zosilnieva  a v serpentínach nás zastihla hotová prietrž. Vidieť ledva na pár krokov, ideme opatrne dole, sprevádzaní hromobitím. Po ceste sa valí voda, ktorá mizne v priepasti. Naozaj som rád, keď prídeme dole bez nehody. Búrku sprevádza aj silný vietor,  ktorý je schopný vyvrátiť stromy, voda zas podomlieť cestu, alebo zhodiť balvan. Nič z toho sa nám neprihodilo. Horšie je to v Abu. Vidíme, že mesto je bez elektriny. Ako vždy cez dážď. Obchodníci postávajú pred vchodmi, deti sa jašia v mlákach vody. Aj my sme sa hore zastavili, skákali od  radosti pri prvom daždi. Veď naposledy som naozajstný dážď zažil v Džajpúre. A to už sú aspoň tri mesiace.

Vystúpili sme z auta a nechali sa kropiť vodou, robím aj snímky kvapiek bijúcich do skiel auta. Naša radosť bola pochopiteľná. Dážď znamenal koniec horúčav, čo nám malo priniesť úľavu. Žiaľ, nevedel som, čo nám v skutočnosti prinesie. Domov sme sa vrátili v dobrej nálade. Ale okamžite sme mali po nej. Lejak síce ustal, už iba drobno kvapkalo. Keď sme vystupovali pred domom z auta, zdalo sa mi niečo na našom dome neobvyklé.

Že nehučala klimatizácia, bolo jasné, ale čo ma to rušilo? Na streche nebolo vidieť satelitnú anténu! Odložili sme veci v dome a vyliezli na strechu, anténa ležala dokrivená pri atike. Silný vietor ju vyvalil aj so stĺpikom, na  ktorom bola namontovaná. Jednotlivé diely taniera boli dokrivené. Postavili sme ju na miesto a snažili sa napraviť škodu. Mal som obavu, že už sa televízia nebude dať pozerať. Robiť nemôžme nič, lebo stále sme bez prúdu. Idem teda na STD volať domov. Telefóny fungujú, káble sú položené v zemi. Dovolal som sa, blahoželám  synovi k nadchádzajúcim narodeninám. Ako vždy, zaspávam potom v pohode. Síce po tme, ale búrka ochladila vzduch a v izbách je príjemne. Mäso v mrazničke sa neroztopilo.

V noci prúd naskočil a ráno sa vstávalo veľmi príjemne, hoci cez deň sa vytvorilo sparno a dusno. Klíma sa začala podobať tej Bombajskej. Bude to tu ešte veselé.

Indické denníky 177

03.07.2018

29.6. Let je bezproblémový, hladko až do Prahy. Miro má v pláne tu zostať , vybavuje si nocľah, ja idem letiskovým spojom na Dejvice, tam prestupujem na metro a odtiaľ na Florenc. Kufre sú ťažké viac »

Indické denníky 176

30.06.2018

6. Striedavo na Vasante a na office, nuda, preberám balíčky a lístky. Sedíme pri TV. Včerajšok sme strávili viac menej na izbe, je tu pomerne veselo, odchádza na dovolenku alebo domov viacero viac »

Indické denníky 175

29.06.2018

24.6. Je tu nuda. Chodíme po meste a pozeráme pamiatky, Prezidentský palác, cestu Radžov, Miro točí na kameru. Stretli sme aj prezidenta, mimoriadne opatrenia. Letenku mám na stredu, aspoň budem viac »

Mostná skruža na diaľnici D4

VIDEO: Rodí sa šiesty most cez Dunaj. Pozrite si akú má masívnu kostru

16.12.2018 06:00

Pri Bratislave sa pri výstavbe šiesteho mostu cez Dunaj dali do pohybu 2 400 kíl vážiace oceľové konštrukcie. Tie sú svetovým unikátom.

Taliansko Janov most zrútenie

Nový most v Janove by mal byť postavený do roka

15.12.2018 21:58

Náklady na demoláciu zrúteného Morandiho mosta a očistenie miesta sa odhadujú na 19 miliónov eur.

pieštany, pochod čertov, maska, krampus

V Piešťanoch sa uskutočnil druhý ročník pochodu čertov

15.12.2018 21:10

Ide o jediný pochod čertov na slovenskom území.

Žilina, diaľnica

Štát bude mať za čo stavať, na dopravu získal z eurofondov takmer miliardu

15.12.2018 21:00

NDS zazmluvnila v roku 2018 z eurofondov z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra projekty v sume 936,9 milióna eur.

karoldakar

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 210
Celková čítanosť: 140302x
Priemerná čítanosť článkov: 668x

Autor blogu

Kategórie