Založ si blog

Indické denníky 20

                29.5. Kúpili sme baraninu, robil som guláš, problémy s papiňákom, piplem sa so známkami, volám domov. Retiazky došli, zdá sa všetko v poriadku, dal som dresu.

 

Týždeň uplynul ako voda. Život sa ustálil do koľají, ktoré nevyzerali vábne. Raňajky, robota, obed, robota, večera, televízor, spať. Abu Road je veľká dedina, my bývame celkom na kraji, takmer tri kilometre od stredu, ale na cestách za nákupmi sme aj tak v meste nič zaujímavé nenašli. Zlatý Beawar, tam to bolo rozbehnuté na veselší život. Tu je aj stanica blízko, iba dvesto metrov od domu, je mi až smiešne nasadať ráno do auta a nechať sa do práce odviesť.

Dávame si do poriadku dom. Po presťahovaní nábytku sa dostáva na rad nádrž na vodu. Preto vylezieme na strechu a skladáme kamenné dosky, ktorými je bazén zakrytý. Dosky vyzerajú ako z bridlice, sú asi dva centimetre hrubé a poriadne ťažké. Poodťahujeme ich nabok, jednu sa nám podarí rozlámať na tri kusy. Potom zdesene pozeráme do vody. Nič pre slabšie žalúdky. Voda je zariasená zeleným povlakom, plávajú v nej potápky, pod doskami sedia ploštice a kukle akýchsi motýľov. Nezostáva nič inšie ako vodu vypustiť. Pokúšame sa odmontovať výpustný ventil, ale ten je tvrdohlavý, nechce sa pohnúť ani po úderoch kladiva. Preto otvárame v byte všetky kohútiky a nechávame vodu vytiecť. Pomáhame vylievaním kýbľom a bakelitovými  fľaškami. Keď vody zostáva iba na dne, začíname generálne čistenie, naberáme usadený piesok a bahno a vyhadzujeme ho von. Potom kefou drhneme dno a steny, kým bazénik nie je čistý. Vodu na osobnú hygienu sme si nabrali vopred do kýbľov, časť zostala aj v prietokových ohrievačoch, na pitie si ju kupujeme. Teda nám nevadí, že nádrž zostane cez noc prázdna. Pri kladení dosák utrpím malý úraz, porežem si bruško prsta na ostrej hrane. Vyplachujem si to čistou vodou, namáčam v dezinfekčnom roztoku, ktorý mám od Kohoutka,  a lepím leukoplastom. Večer je nádrž v poriadku. Ráno sa budím a čakám, či začne tiecť voda. Okolo siedmej počujem čľapkanie. Je dobre, nádrž sa plní.

Jediné obveselenie sa uskutočnilo vo štvrtok, na stavbe sa ukázalo neznáme auto. Vystúpil z neho Kamil a priviedol akéhosi chlapíka. Ten sa predstavil ako Kubíček, je vraj našim rezident managerom. Teda po našom ekonómom. Bude preplácať diéty, účty a riešiť otázky prenájmu. Prešli sme s nimi stavbu, poukazovali oba domy, oboznámil som ho s problémami, ktoré s nimi  máme. Chcel som ho predstaviť nášmu dodávateľovi, ale nezastihli sme ho v obchode. Preto som im ukázal jedinú miestnu zaujímavosť, Mt.A. Vyviezli sme sa hore a dali si večeru. Sadli sme si v Čača Ine, lebo to bol jediný hotel, o ktorom som mal nejaké referencie. Jedáleň majú peknú, obsluhu indickú, to znamená pomalú. Ale varia dobre. Potešila ma informácia, že je možné si začať ukladať diéty v plnej výške. Brať polovičku v rupiách  je náročné, lebo sa tu nedajú vôbec minúť.

Po večeri sme sa vrátili domov a sadli si k fľaške. Stiahli sme ju veľmi  rýchlo, čo je to sedmička na štyroch chlapov. Prenocovali na pohotovostných lôžkach a ráno sa vrátili do Džodpúru.

Ráno ma na stavbe čakalo prekvapenie. Zastavil sa tam majiteľ druhého domu. Je to lekár, volá sa Tanwar a má ordináciu v meste. Neviem ako, ale dozvedel sa o mojom poranení, ale prišiel mi poskytnúť odbornú pomoc. Poobzeral si prst zo všetkých strán a odporúčal mi tetanovú injekciu. Predbežne nemám záujem, myslím si, že som si ranu dostatočne dezinfikoval. Ale teší ma taká starostlivosť.

Poobede som musel poslať auto do Sidhpúru, stanice asi 50 kilometrov južnejšie od Abu. Treba urobiť akúsi opravu a tam je dielňa. Počítal som s tým, že sa do večera vráti, ale nestalo sa tak. Strávil som ťažkú noc v obavách, že sa niečo prihodilo. Ale to si iba šofér urobil výlet, mal  tam nejakých známych, tak prenocoval dole. Nemyslel som si, že ma tak  znervózni. Ledva som zaspal.

Na stanici sa boríme stále s tým istým problémom, ujasňujeme výšku. Merania nechce náš štáb odobriť, iné riešenie neponúkajú. Nakoniec prišiel investorský dozor a tvrdí, že správna výška je 262,634 čo je úplne iné číslo, ako sme vypočítali my. Ak by to bola pravda, treba na stanici vykonať obrovské množstvo zemných prác, lebo upravený terén sa má nachádzať na kóte 260 mnm. Museli by sme odkopať 2,5 metra zeminy po celej ploche, čo by mohlo byť tak okolo 50000 m3. Ručne by to trvalo celé roky. Volám Džajpúr, ale tam nevedia nič. LnT chce robiť, ale nemôžem im to dovoliť. Sústreďujeme sa na budovanie prístupovej cesty, začali prípravné práce na výstavbe mosta. V sobotu poobede sa pred domom objavil drožkár a priniesol nám chladničku. Konečne sa začne žiť. Okamžite sme skočili na trh a nakúpili baranie mäso.

Urobil som z neho guláš. Mal som pri tom menšie problémy, pretože miestny tlakový hrniec nechcel poslúchať, voda fučala, kade nemala, vyvrela všetka a mäso na spodku trochu chytilo, opatrne som ho z hrnca vybral a dorobil ho v otvorenom, dal sa jesť. Potom si zakladám známky do albumu, ktorý som si doniesol z Džajpúru. Opral som si a zavolal domov. Rodinu som zastihol práve pri oslave narodenín, moje darčeky prišli v poriadku, všetci sú takí nadšení zlatom, že som ani nepovedal, že retiazky sú iba pozlátené. Vraj by som ich mal doniesť  viac, lebo rodina by mala záujem. Gratulovať žene prišli i krstní a moja mama, takže doma bolo veselo. Nadiktoval som novú adresu a dúfam, že tu vydržím tak dlho, že mi príde konečne nejaký list. Večer pozerám prenos z Roland Garones.

V týždni som zavolal aj Marte v robote, čo je nového. Diskety ešte neodišli, nehovoril som ani, že ich už ani nepotrebujem. Aj tento rozhovor urobil dobre. Nadviazanie aspoň ako takého kontaktu s domovom prináša dlhodobé uspokojenie, uľahčuje mi to znášať miestne problémy.

Na stavbe sa nedeje nič nové, práce postupujú pomaly ale iste, zdá sa, že aj tu pracuje celkom dobrá partia. Určite by sa pohli viac, keby sme nenarobili problémy s výškou. Neviem, prečo to Peter dôraznejšie neriešil za ten čas, čo tu pôsobil. Asi sa stále s dôverou obracal iba na Sedláčka a to zrejme nestačilo. Našiel som dokonca preberací protokol o stavbe, ale ani na ňom nebol pevný bod stanovený, tak ako sa požaduje. Na chybu sa mohlo prísť už dávno a dnes sme mohli byť omnoho ďalej. V utorok sa na stavbe objavil nový stavebný dozor, volá sa Mondel. Zdá sa mi veľmi nepríjemný. Čo dokonale ovláda je kontrakt, buď ho vie naspamäť, alebo si večer naštuduje nejakú časť a ráno sa robí múdrym. Chodí po stavbe a kritizuje, je síce strojár, ale dáva najavo svoju nadradenosť aj v stavebných otázkach, má právo rozhodovania, teda ho musím akceptovať. Mám však dojem, že mnohým veciam nerozumie. Hlavne nevie poradiť, čo so spornou výškou. Zato premeriava tehly a necháva vyradiť tie, ktorých rozmer nezodpovedá norme.  Nepodarilo sa mi vysvetliť mu, že fakt, či tehla má 245 alebo 254 mm je tou najmenšou chybou, lebo murivo sa aj tak musí urobiť takej šírky a hrúbky, ako je v projekte. Rozmer tehly na to nemá vplyv. Ale skutočnosť, že tehla je pripálená, alebo nedopečená, má vplyv na únosnosť muriva, preto by sme mali vyraďovať práve takéto.  To však v kontrakte nie je napísané, ale rozmery tehly áno. Druhá vec, ktorá ma na ňom štve, je spôsob vedenia dialógu. Najprv sa bavia všetci medzi sebou tou ich hatlaninou, jasné, že nemám poňatia o čom sa vedie reč, potom na mňa vyblafnú niečo v angličtine a chcú, aby som okamžite rozhodol. Používam teda starú taktiku z Beawaru, diskusiu nad výkresmi, pokiaľ ich máme. Pokiaľ sa bavíme o podmienkach zmluvy, odvolávam sa na to, že si to musím pozrieť v kontrakte. Získavam čas.

Vo štvrtok som miesto hlásenia poslal objednávku na konzervy, povedal som starému, aby zariadil, nech mi  ich niekto kúpi a on prinesie. Starého to tak vyviedlo z miery, že miesto frflania iba prikývol a zapisoval si, čo potrebujem. Dúfam, že mi to naozaj prinesie.

Okrem práce sa venujeme zlepšovaniu životných podmienok. Naháňame hlavne veci do kuchyne, dokúpili sme  taniere, ale našim cieľom je zohnať bravčové mäso. Na to využívame Džosa, ktorého som poveril, aby sa popýtal, či a kde sa dá zohnať. V sobotu doniesol pozitívnu správu, vie, kde sa bravčové predáva. Vyrážame teda tam, ideme cestou von z mesta smerom na MA. Prechádzame cez most, ale ani v osade na druhej strane nevidíme žiaden trh. Džos sa teda ide spýtať. Na druhý pokus dostáva kladnú odpoveď. Musíme sa vrátiť, mäsiar je vraj na druhej strane mostu, na pravej strane od cesty. Ideme späť. Odstavujeme auto a vystupujeme, Džos odchádza do malého obchodíka sa spýtať, my čakáme pred autom, hlavný dôvod je stará žobráčka, ktorá leží na zemi pred predajňou, zatiaľ nás nezbadala a ja nemám chuť upútať jej pozornosť, vyzerá veľmi odpudivo. Vodič sa vracia, má presnú informáciu, znovu otáčame auto a ideme naspäť vari 50 metrov, tam zastavujeme na krajnici. Tu by to malo byť. Vedľa cesty je pár domov,  akási roľnícka usadlosť. Džos ide vpredu, máva rukami, áno teraz sme dobre. Idem za ním a vchádzame na dvor. Je prázdny ale čistý. Pobehuje tu pár kureniec, pri strome je priviazaná koza. Iný chliev nevidím. Na predajňu mäsa to veru nevyzerá. Z domu vychádza starý muž, začína diskusia, ktorej nerozumiem. Sledujem len ich hlavy a vidím, že súhlasne kývu, teda výsledok je pozitívny. Džos prekladá, naozaj sa tu dá kúpiť bravčové, ale iba v nedeľu doobeda, ak ho chceme musíme prísť zajtra. Tak okolo desiatej. Fajn, máme to!

Indické denníky 177

03.07.2018

29.6. Let je bezproblémový, hladko až do Prahy. Miro má v pláne tu zostať , vybavuje si nocľah, ja idem letiskovým spojom na Dejvice, tam prestupujem na metro a odtiaľ na Florenc. Kufre sú ťažké viac »

Indické denníky 176

30.06.2018

6. Striedavo na Vasante a na office, nuda, preberám balíčky a lístky. Sedíme pri TV. Včerajšok sme strávili viac menej na izbe, je tu pomerne veselo, odchádza na dovolenku alebo domov viacero viac »

Indické denníky 175

29.06.2018

24.6. Je tu nuda. Chodíme po meste a pozeráme pamiatky, Prezidentský palác, cestu Radžov, Miro točí na kameru. Stretli sme aj prezidenta, mimoriadne opatrenia. Letenku mám na stredu, aspoň budem viac »

Mostná skruža na diaľnici D4

VIDEO: Rodí sa šiesty most cez Dunaj. Pozrite si akú má masívnu kostru

16.12.2018 06:00

Pri Bratislave sa pri výstavbe šiesteho mostu cez Dunaj dali do pohybu 2 400 kíl vážiace oceľové konštrukcie. Tie sú svetovým unikátom.

Taliansko Janov most zrútenie

Nový most v Janove by mal byť postavený do roka

15.12.2018 21:58

Náklady na demoláciu zrúteného Morandiho mosta a očistenie miesta sa odhadujú na 19 miliónov eur.

pieštany, pochod čertov, maska, krampus

V Piešťanoch sa uskutočnil druhý ročník pochodu čertov

15.12.2018 21:10

Ide o jediný pochod čertov na slovenskom území.

Žilina, diaľnica

Štát bude mať za čo stavať, na dopravu získal z eurofondov takmer miliardu

15.12.2018 21:00

NDS zazmluvnila v roku 2018 z eurofondov z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra projekty v sume 936,9 milióna eur.

karoldakar

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 210
Celková čítanosť: 140310x
Priemerná čítanosť článkov: 668x

Autor blogu

Kategórie