Založ si blog

Indické denníky 17

15.5. Volám domov, kupujem retiazky, museli sme sa vysťahovať od Gargha, skoro sme sa dostali do konfliktu. Kohoutek nič nenavaril, chystám obed, dovalili sa Kamil a Miro a skoro všetko nám zjedli

 

Začínam sa baliť, prenášame veci z MD na 21, ja ich už z kufra nevykladám, zdržím sa tam iba pár dní. Kohoutek si vyberá izbu s jednou posteľou, ja sa umiestňujem v dvojlôžkovej, kde som už pár nocí prespal, keď som pozeral televízor a nechcelo sa mi ísť potme domov. Potom odchádzam do mesta na nákupy. Keďže neviem, čo ma dole čaká a do Džajpúru sa tak hneď nedostanem, navštívil som miestne klenotníctvo a kúpil zopár retiazok. Potom v papiernictve obálky s narodeninovými blahoželaniami.  Koncom mája a začiatkom júna sa u nás oslavuje dvoje narodeniny, rovnako dcéra z prvého manželstva mala mať 15. Rozhodol som sa skusmo poslať zlaté repliky v obálkach domov. Navinul som ich okolo tvrdého kartónu blahoželania, ktoré malo dva listy, prilepil ich páskou, aby nehrkali, vyložil niektoré miesta vatou a vložil do obálok. Mal som dojem, že hmatom sa prítomnosť šperkov nedá objaviť. Zalepil som teda obálky a poslal ich doporučene, spoliehajúc sa na šťastie. Dúfal som, že ich naozaj nikto nebude kontrolovať a všetky sa dostanú do rúk adresátom. Čo sa aj stalo. Zastavil som sa na STD a zavolal domov, musel som oznámiť zmenu pôsobenia, aby mi listy neposielali do Beawaru, lebo pochybujem, že by mi ich niekto poslal až dole.

Keď prenášame posledné veci z MD, prichádza Gargh. Chceme sa s ním rozlúčiť, ale jeho trápi niečo iné. Jednania so Škodaexpotrom nepokračujú, ako si predstavuje, peniaze na zariadenie mu stále ešte nevyplatili. Tuší, že to niekto blokuje.  Dokonca sa ma otvorene pýta, či nemal niekomu dať nejaké peniaze. Na túto otázku nepoznám odpoveď, myslím si, že áno, ale do tajov uzatvárania zmlúv nie som zasvätený. Keď vidí, že u mňa nenájde odpoveď, začína byť mierne nepríjemný, hrozí, že nám uzamkne veci a nedovolí dom opustiť. Ako protihodnotu požaduje potvrdenie, že sme jeho dom po určitý čas užívali. Rýchlo si to nechám prebehnúť hlavou. Koniec-koncov je to pravda.  Nemyslím, že by takýto doklad mohol spôsobiť nejaké zlo, preto mu list podpisujem. Viem, že mi môže v budúcnosti uškodiť, ale môj názor sa nezmenil, bolo to v Beaware najlepšie bývanie, aké sme mohli mať. Keď sa situácia ukľudnila, opäť sa správa korektne a pozýva nás na rozlúčkovú večeru. Ako pracovník IOCL má určité postavenie, je vzdelaný a zdá sa, že sa aj vyzná. Predpokladám, že jeho súboj s administratívou bude pre niekoho nepríjemný.  Aj by si to ktosi zaslúžil. Na staniciach sa majú vytvárať podmienky pre ľudí, ktorí tam budú pôsobiť a nie podľa názorov vedúcich sediacich kdesi na officoch.

Konečne som mal všetky veci na 21. Ale Kohoutek, ktorý sľúbil nachystať jedlo, zatiaľ nič neprichystal. Rýchlo teda varím obed. Máme dve baranie stehná, prešpikoval som ich cesnakom a dal do rúry piecť, potom čistím zemiaky a šalát. Robím obed, ktorému hovoríme nedeľný. Veď vlastne aj nedeľa je. Práve prestierame na stôl, keď pri dverách zvoní návšteva. To sa z Džajpúru vracajú do Džodpúru Miro a Kamil, teda ich voľno bolo podstatne dlhšie ako naše. Naozaj sa cítime ako vyhnanci upadnutí do nemilosti. Ale to nebráni, aby sme neprivítali kamarátov. Pozývame ich na obed, vymieňame si názory. Zdá sa, že nie sú celkom spokojní s postupom vedenia. Ale ani celkom proti, problém ide viac-menej mimo nich, ale vedia, že v podobnom prípade sa im môže prihodiť niečo podobné. S obedom nám poctivo pomohli, na večeru nezostalo vôbec nič, ale prisľúbili, že kedykoľvek pôjdeme okolo nich, máme sa zastaviť.  To som rád prijal.  Nechal som si  podrobne vysvetliť cestu, aby som tam trafil. Priniesli správu, že riaditeľ Škodaexportu je na inšpekčnej ceste po trase, začal na juhu v Kandle a je predpoklad, že ho niekde stretneme.

V pondelok chystám všetko potrebné pre môjho nástupcu, vypisujem stavebný denník, čo bola povinnosť, ktorú sme dostali na poslednej porade. Nachystal som tiež prehľad o finančných výdavkoch, všetky účty a zvyšné peniaze nechávam Kohoutkovi. Podľa mňa sú to peniaze na prevádzku stanice a Zdeno sa na krátky čas stáva jej vedúcim. Keď príde Peter z Abu, odovzdá mu velenie aj s pokladňou.

Na stanici dokončili vŕtanie studne a začali výkop na zásobníku vody, mal to byť pekný bazén, kde by sa dalo aj kúpať. Škoda, že sa toho nedočkám, práce sú tu rozbehnuté, ľudia milí, ktovie, čo ma čaká na juhu? Využívame aspoň prúd vody vytekajúci z potrubia a necháme sa polievať, je to príjemné osvieženie.

Po skončení pracovnej doby odchádzame na návštevu ku Garghovi. Býva v kolónii IOCL postavenej pre zamestnancov prvej čerpacej stanice. Privítal nás s celou svojou rodinou. Už sme v jeho byte niekoľkokrát boli, ale vždy ma prekvapuje jeho jednoduchosť. On je inžinier, žena mu učí na vysokej škole, obaja sú postihnutí albinizmom, časti kože majú úplne bez pigmentov, človek nevie, či sú Indovia alebo belosi. ale deti tieto stopy nemajú. Teda patria do kategórie lepšie situovaných ľudí, ale byt majú zariadený, povedal by som provizórne, asi to tu je bežné. Sedacia súprava, kresielka, konferenčný stolík, jedálenský stôl a stoličky, televízor a chladnička, zopár svätých obrázkov na stene, sošky Krišnu na policiach a postele, to je celé zariadenie, ktoré sme videli, na oknách žiadne závesy alebo záclony, žiadne koberce, skrine. Celý byt pôsobí skoro asketickým dojmom, ale asi sa v ňom ľahšie udržuje čistota. Aj oni sa snažia prichystať nám kontinentálnu stravu, teda nie to, čo sami bežne jedia. Gargh ospravedlňuje z toho dôvodu svoju ženu, že nemôže s nami jesť, lebo v jedle sú podávané aj vajíčka. Ona je čistý vegetarián, sám sa toho tiež pridŕža, ale urobí výnimku. Na potvrdenie nám ponúka aj pohárik whisky. Sám si ale nedáva. Je to prekvapujúci pocit, stretnúť tu tak pohostinných ľudí, pre hosťa porušia aj náboženské zásady, muselo ich to stáť veľa premáhania, ale urobili to.

Po večeri sme zostali so Zdenom ešte hore, posedeli sme a pokecali na rozlúčku. Zlikvidovali sme otvorenú fľašku a zaľahli n na poslednú noc.

Indické denníky 154

24.04.2018

23.4. Ráno ma trochu bolí hlava, beriem tabletku. Po raňajkách (palacinky) sa vyberieme na túru. Moceme sa v horúčavách po horách viac ako päť hodín. Slnko páli a voda vo fľaši sa varí. viac »

Indické denníky 153

22.04.2018

21.4. Po raňajkách opäť kolotoč po stavbe a skladoch, potom cesta späť, opäť nejaké zábery. Je horúco. V noci ma budí Miler, sedíme u Krejčího takmer do tretej. Starý nechce opustiť Moniku. viac »

Indické denníky 152

20.04.2018

20.4. Celý deň beháme po Kandle, office aj site. Točím snímky. Na obed sme Butlete Davadži, za 75 rupíí, okrem pitia. Potom kúpanie v Mandyia, more je teplé až horúce. Večer opäť na office. viac »

daniel zmeko, gašparovič

Kiska vymenoval Daniela Zmeka za náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl

26.04.2018 15:35

V stredu (25.4.) túto nomináciu schválila vláda. Vo funkcii nahradí Milana Maxima.

kúpele

Asociácia slovenských kúpeľov: Nová vláda by mala viac podporovať kúpeľníctvo

26.04.2018 15:09

Aj programové vyhlásenie zrekonštruovanej vlády obsahuje informácie o štátnej podpore kúpeľníctva.

penzista, dôchodok,

Historicky najdrahší sociálny balíček má posilniť ekonomiku

26.04.2018 15:00

Najnovší sociálny balík môže byť podľa odhadov až v objeme 600 miliónov eur.

Babiš Kiska Pellegrini

Prezident: Vďaka Československu naša krajina zaznamenala nebývalý rozmach

26.04.2018 14:42, aktualizované: 14:53

Za účasti prezidenta Andreja Kisku a premiérov Petra Pellegriniho a Andreja Babiša sa začala výstava, ktorá mapuje históriu Československa.

karoldakar

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 189
Celková čítanosť: 101611x
Priemerná čítanosť článkov: 538x

Autor blogu

Kategórie