Založ si blog

VVH (12)

 

             Čitora

 3.1.      V  novom prostredí

 

                1.2. Ráno sme sa presťahovali do Čitory. Čerstvo rekonštruovaná, časť sa ešte buduje. Všade plno komárov, celý deň ich zabíjame. Uvidíme či a ako dlho tu vydržíme. Kúpil som nový fotoaparát.

 

Čitora guest house je penzión na Tilag Marg, čo je ulica asi dva kilometre od hotela Mansing, nachádza sa na brehu rieky. Hlavná cesta je vzdialená asi 50 metrov, tak je tu pomerne ticho.  Pred domom je malé námestíčko, ideálne miesto, kde môžu parkovať naše autá. Dom má tiež mini záhradku so stolom a niekoľkými prútenými kreslami. Čitora (Chittora) je rodové meno dnes už nežijúceho majiteľa domu, plukovníka indickej armády, ktorý vedie jeho vdova. Vypomáha jej syn s manželkou a dieťaťom. K domu sa za peniaze Škodaexportu stále pristavovalo, kľud tam teda nebol úplný. Na prízemí boli tri izby s kúpeľňami, hala a jedáleň, na poschodí dve izby. Nás bolo sedem, tak bolo jasné, že niektorí budú musieť bývať po dvoch.

Keďže som to vedel dopredu, nenápadne som zisťoval, ako je na tom  každý s chrápaním. Možností som síce veľa nemal, lebo bolo jasné, že Žvachula s Pružinom zostanú spoločne, starý dal najavo, že on a Miro sú funkčne vyššie, preto potrebujú bývať každý sám. Mohol som voliť medzi Petrom a druhým Zdenom. Vyhral to Peter, asi aj preto, že bol Slovák a vekovo najprijateľnejší. Aj na sondu o chrápaní reagoval pozitívne, tvrdil , že o žiadnom nevie.  Namietol som, že on ani nemusí vedieť, ale za svedka sa dovolával svojej manželky, ktorá ten názor kompetentne vyslovila. Uveril som. Pri výbere izieb som mal malú výhodu, bol som tam deň predtým na obhliadke, mohol som sa oboznámiť s dispozíciou. Šéfovia si pobrali izby na poschodí, voliť som mohol z troch na prízemí. Najšikovnejšia sa zdala tá celkom prvá na kraji, ale keď som obzrel hrúbku muriva, usúdil som, že stena oddeľujúca miestnosť od televízora v hale je príliš tenká.

Tretia izba mala síce výhodnú polohu do dvora, vcelku bola útulná ale pre dvoch primalá. Zostala prostredná miestnosť, bolo v nej iba jedno okno, susedila s jedálňou, ale bola dosť veľká, postele sa dali od seba odtiahnuť a aj kúpeľňa sa javila priestranná. Vybral som teda ju. Teraz bolo treba iba nahovoriť ostatných spolubývajúcich, aby sa im ľúbili tie izby, ktoré som pre nich vybral. Nebolo to také ťažké. Už z hotela sme odišli popárení. Zdenek zostal sám.  Nasadli sme do dvoch áut, moraváci do jedného a my traja do druhého. Pred Čitorou už bol Zdenek spracovaný, keďže mal zostať sám, je správne , aby si zobral tú najmenšiu izbu. Súhlasil. Druhá dvojica prišla pred nami, tak som im dal proste prednosť. Prišli ste prví, zoberte si prvú izbu. Nechceli sa dať tak rýchlo, najprv si obe prezreli, ale očividné prednosti ich ubezpečili o mojej dobroprajnosti. Hrúbka stien ich zjavne netrápila. Ale aj tak si myslím, že rozhodujúci význam pre nich mala malá predsienka pred kúpeľňou, z ktorej si urobili šikovnú kuchyňu, lebo Žvachula si začal variť sám a dosiahol v tom celkom pekné úspechy.

 

Nasťahovali sme sa s Petrom do vybratej miestnosti, poprehadzovali nábytok, tak aby každý mal svoj vlastný kútik, oddelili postele skriňou a začali vykladať veci. Konečne som si povykladal oba kufre. Tu sme mali bývať dlhší čas, pretože na našich staniciach sme všetko potrebné mali zariadiť až my. A to , ako sme správne odhadli, nebude tak hneď.

V indických domoch je taká zvláštnosť, že zrejme nepoužívajú skrine. My sme si plechové bezpečnostné museli objednať, pre každého jednu. Mala poličky i priestor na vešiaky a to hlavné, zabudovaný trezor. Doň okamžite putovali náhradné kľúče, pas, peniaze a ostatné cennosti, o ktoré by sme neradi prišli. V trezore bola dokonca tajná skrýša, tak sme si mohli tie drahšie predmety uschovať hlbšie. Veci bežného použitia, ako knihy, slovníky, úradnú dokumentáciu sme naukladali do miest, ktoré inak domorodci používajú na osobné veci. V múroch boli vytvorené niky s vodorovne položenými kamennými doskami, ktoré slúžia ako odkladací priestor. Hygienické potreby putovali do kúpeľne. Nad umývadlom bolo zavesené zrkadlo a osadená kamenná doska ako polička. Mali sme tiež vaňu, ale bez štopla, a prietokový ohrievač vody. Lenže táto mala slabý tlak. Pár dní sme nadávali na miestne vodovody, dovtedy, kým sme neprišli na to, že voda v potrubí  tečie z nádrže na streche a preto nemôže mať poriadny tlak. Čo mimoriadne štvalo starého, ktorému voda samozrejme tiekla slabšie, lebo bol  k  nádrži bližšie. A na spríjemnenie pobytu bola každá izba vybavená malou chladničkou a televízorom.

Ten nám tiež pripravil veselé chvíľky. V Indii prevláda totiž satelitný prenos, každý kto chce pozerať televízor, musí mať prijímač. Na tom sa dá naladiť len jedna stanica. pokiaľ je na jeden satelit napojených viac televízorov, čo bol náš prípad, môžu pozerať len ten program, ktorý je momentálne nadstavený. V hoteli mali tých prijímačov viac, preto sme mohli na sete voliť kanály na izbách. Predpokladali sme, že aj tu to bude tak, lenže chyba lávky. Televízor na izbe bol vlastne zbytočný, iba ak ste túžili pozerať program priamo z postele. A to sme, ako sa ukázalo neskôr, všetci nemohli. Ako som už spomenul, boli dostupné domáce hindí kanály a anglicky hovoriaca Star TV. Jednoznačne sme chceli a mohli sledovať len ten kanál, ktorému sme rozumeli. A tu sme sa museli dohodnúť, či to bude šport, alebo film, či pesničky. Boli aj takí čo dávali prednosť TNT spravodajstvu. Takže, keď aj došlo ku kompromisu, niekto z nás musel sedieť v hale, aby nám ho domáci nepreladili. Aj oni boli totiž napojení na sieť a samozrejme fandili svojmu programu. Hoci všetci vedeli anglicky. Z medziposchodia dovideli do haly a ako-náhle pred televízorom nik nesedel, zbehol syn a už tam bol Dugaršán. Ten však nič moc, aj keby sme mu rozumeli. Úrovňou bol ďaleko za našou STV2. Debaty sa striedali s folklórnymi vystúpeniami a trápnymi dobrodružnými filmami, ktoré ale domorodci ohromne zbožňujú. Sú schopní vidieť film niekoľkokrát, stoja  fronty na lístky, proste sú to filmoví fanatici. Videl som tých diel v televízii niekoľko, tak môžem odpovedať, že majú jednoduché klišé, On a Ona sa majú radi, niekto (otec alebo sľúbený ženích) im nepraje, Ju unesie, On v strhujúcom finále vybojuje zápas s nepriateľom, porazí protivníka spolu s desiatkami pomáhačov, oslobodená nahovorí matku, tá presvedčí otca a žijú dodnes, ak nepomreli. Do toho príbehu zopár pesničiek a tancov, okoreniť streľbou od pištolí až po rakety, prípadne vytiahnuť tradičné šable, dochutiť naháňačkou a zaručene úspešný film je hotový.

Indické denníky 177

03.07.2018

29.6. Let je bezproblémový, hladko až do Prahy. Miro má v pláne tu zostať , vybavuje si nocľah, ja idem letiskovým spojom na Dejvice, tam prestupujem na metro a odtiaľ na Florenc. Kufre sú ťažké viac »

Indické denníky 176

30.06.2018

6. Striedavo na Vasante a na office, nuda, preberám balíčky a lístky. Sedíme pri TV. Včerajšok sme strávili viac menej na izbe, je tu pomerne veselo, odchádza na dovolenku alebo domov viacero viac »

Indické denníky 175

29.06.2018

24.6. Je tu nuda. Chodíme po meste a pozeráme pamiatky, Prezidentský palác, cestu Radžov, Miro točí na kameru. Stretli sme aj prezidenta, mimoriadne opatrenia. Letenku mám na stredu, aspoň budem viac »

Mostná skruža na diaľnici D4

VIDEO: Rodí sa šiesty most cez Dunaj. Pozrite si, akú má masívnu kostru

16.12.2018 06:00

Pri Bratislave sa pri výstavbe šiesteho mostu cez Dunaj dali do pohybu 2 400 kíl vážiace oceľové konštrukcie. Tie sú svetovým unikátom.

Taliansko Janov most zrútenie

Nový most v Janove by mal byť postavený do roka

15.12.2018 21:58

Náklady na demoláciu zrúteného Morandiho mosta a očistenie miesta sa odhadujú na 19 miliónov eur.

pieštany, pochod čertov, maska, krampus

V Piešťanoch sa uskutočnil druhý ročník pochodu čertov

15.12.2018 21:10

Ide o jediný pochod čertov na slovenskom území.

Žilina, diaľnica

Štát bude mať za čo stavať, na dopravu získal z eurofondov takmer miliardu

15.12.2018 21:00

NDS zazmluvnila v roku 2018 z eurofondov z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra projekty v sume 936,9 milióna eur.

karoldakar

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 210
Celková čítanosť: 140345x
Priemerná čítanosť článkov: 668x

Autor blogu

Kategórie